Je tu SSD s kapacitou 100 TB. A neomezenou výdrží, cykly totiž nestihnete vyčerpat

5
Zdroj: Nimbus Data

SSD jsou dnes v trochu paradoxní situaci. Asi každý ví, že jejich kapacita je za stejnou cenu podstatně nižší než u magnetických pevných disků. Ale pokud byste neměli limit ve výrobních nákladech na počet čipů NAND, které smíte použít, paradoxně byste mohli zkonstruovat mnohem větší úložiště. Rychle na to přijdete třeba porovnáním 512GB karty MicroSD s velikostí mechanismu hlaviček a ploten v pevném disku. Hodně drahá SSD tedy mohou mít úctyhodné parametry, a jedno takové se zrovna nyní objevilo.

Firma Nimbus Data nyní představila SSD, která mají sloužit jako náhrada tzv. „nearline“ pevných disků pro datacentra. Ty slouží k tvorbě úložného prostoru s vysokou kapacitou, u kterého není naopak požadavek ne extrémní výkon (NVMe SSD). Disky Nimbus ExaDrive DC mají proto 3,5″ provedení jako desktopová HDD, ovšem objem dat pojmou podstatně vyšší. Firma nabízí verzi s kapacitou 50 TB a druhý větší model má rovnou 100 TB. Pro srovnání, Samsung nedávno přišel s 30 TB SSD, ovšem to je také menší, jen 2,5″. Nějaké 30TB SSD by zřejmě měla mít i Toshiba.

Nimbus ExaDrive DC není složené ze standardních komponent, používá speciálně zapouzdřenou NAND, přičemž čipy samotné jsou od Hynixu a jde o vrstvenou „3D“ NAND se záznamem typu MLC. Paměť spravují celkem čtyři řadiče, které jsou taktéž speciálně vyvinuté, a další řadič, který vše řídí. Do systému je disk připojen rozhraním SATA 6,0 GB/s, i když eventuálně mají přibýt také verze s 12 Gb/s rozhraním SAS. Spotřeba disku je o něco vyšší než u 3,5″ HDD, 10 W v nečinnosti a 14 W při aktivitě. Ovšem vzhledem ke kapacitě by to nemělo vadit, v přepočtu na gigabajt je naopak o dost nižší, jelikož jeden exemplář zastane více mechanických disků a na stejnou kapacitu stačí méně serverů. Nicméně server, do kterého se tato SSD mají instalovat, musí mít dostatečné chlazení a napájení, aby byl kompatibilní.

SSD Nimbus ExaDrive DC
SSD Nimbus ExaDrive DC

Paradoxní neomezená životnost

Právě kompatibilita s existujícími na SATA discích založenými stroji je asi důvodem k použití tohoto dnes poměrně pomalého rozhraní (a 3,5″ pouzdra). Volba má vtipné důsledky. Zřejmě i díky rozhraní totiž firma Nimbus Data o 100 TB modelu uvádí, že má neomezenou přepisovací životnost. Ani 3D MLC NAND samozřejmě neunikne problému s opotřebováváním buněk, takže reálně se zde paměti stále přepisováním ničí. Ale vtip je v tom, že přes příslovečné úzké hrdlo rozhraní SATA se do disku nedá po dobu záruky, která je pětiletá, jednoduše procpat tolik dat, aby se vyčerpalo bezpečné množství přepisovacích cyklů. I při neustálé plné zátěži lze za den přepsat maximálně zhruba 43 TB, tedy necelý jeden přepis denně u 50TB modelu a půlku u 100TB. To enterprise disky snadno mohou zvládat a ve specifikacích proto stojí, že kvóta přepisů je neomezená. Ovšem je třeba pamatovat, že to je jen pro onen pětiletý horizont.

nimbus-data-exadrive-dc-100tb-ssd-slajd2Výkon je udáván jako 500 MB/s v sekvenčním čtení nebo zápisu a 100 000 IOPS při náhodném přístupu (jak pro zápis, tak pro čtení), tedy až na mírně nižší sekvenční rychlost hodnoty typické pro lepší disky limitované rozhraním SATA. Ale jak už bylo řečeno, výkon není pro tento segment trhu to hlavní. Disky mají jinak také mít kompletní ECC ochranu a výskyt neopravitelných chyb má být údajně vzácnější než 1 bit z 1017.

Tyto disky byly (jak je v této sféře obvyklé) oznámeny před skutečnou komerční dostupností. V současnosti mají někteří zákazníci Nimbus Data v rukou vzorky, přičemž sériové kusy budou na prodej v létě. Kromě přímých prodejů by je měli distribuovat i někteří partneři, ale v běžných obchodech třeba u nás se asi sehnat dát nebudou. Ceny sděleny nebyly, ale jelikož jde o speciální produkt pro enterprise sféru a je zde ona vysoká kapacita (s níž ceny škálují nahoru), asi se zde už nebavíme o řádu automobilů jako u onoho 30TB Samsungu, ale spíš o nemovitostech…

Je tu SSD s kapacitou 100 TB. A neomezenou výdrží, cykly totiž nestihnete vyčerpat
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

5 KOMENTÁŘE

    • To už by možná mohlo být i tou NAND, takže dál by se to už muselo zvyšovat nějakou redundancí typu RAID 5. To už se asi nevyplatí, protože v těch sílových nasazeních určitě redundance je na vyšší úrovni, mezí více disky.

    • Spíše ~10^14 bitů. A pokud to jednou za 10 let provozu v plném zápisovém vytížení flipne pár bitů, kterých si nikdo nikdy nevšimne, tak je to více než dostačující. Krom toho, jak bylo řečeno, bude tam redundance na vyšší úrovni. Nejspíš softwarově, určitě ne raid 5 (ten by se nikdy nevzpamatoval při takto velkém disku) a skoro určitě ani jiný raid.