Jeden nováček vypadl, dva zůstávají. Bitva o frekvence pro LTE a 5G může začít

0
BTS vysílač
Ilustrační foto (zdroj: blickpixel / Pixabay)

Do aukce, ve které ČTÚ rozdělí pět 40MHz bloků v pásmu 3,7GHz, se přihlásilo sedm zájemců. Dražby se ale nakonec zúčastní jen šest společností. Jeden z nováčků, společnost Radio Spectrum CZ, nesložila včas peněžní záruku, takže ji úřad musel vyloučit.

Do hry o pět bloků se tedy zapojí šest společností. Kromě stávajících síťových operátorů O2, T-Mobilu, Vodafonu a Nordic Telecomu je mezi zájemci Poda a Suntel Net. První je regionálním poskytovatelem připojení k internetu přes Wi-Fi a optiku. Druhá se zabývá výstavbou mobilních vysílačů, optických a mikrovlnných spojů.

Nordic, Podat a Suntel mohou získat dva bloky o celkové šířce 80 MHz, zatímco O2, T-Mobile a Vodafone jen jeden 40MHz. Pokud se ale prvního kola nezúčastní první zmínění, i stávající operátoři budou moci získat 80 MHz. Vyvolávací cena za jeden blok je 145 milionů korun. Aukce by měla začít 13. června.

Jaké jsou podmínky, jak rychle musí operátoři pokrývat, co všechno můžou nabídnout a další informace o aukci najdete v tomto článku.

 

Ohodnoťte tento článek!