Jednoduché aktualizace v praxi. Stačilo pět dní a iOS 8 je na 46 procentech iZařízení

0

Častým tématem keynote Applu je, jak rychle dokáže aktualizovat starší zařízení. Tim Cook tak nezapomene píchnout do roztříštěného Androidu a za vzor mu dává vlastní iOS 8. Jablíčkáři mají do komunitních hádek další munici. Minulou středu vyšel iOS 8 a v neděli už tento systém byl na 46 % procentech všech aktivních zařízení. O tři body více drží předchozí iOS 7, starší verze mají celkově 5 %.

iOS 8 je po prvních pěti dnech na 46 % zařízení
iOS 8 je po prvních pěti dnech na 46 % zařízení

Podíl iOS 8 ještě určitě vzroste. Na trh míří nové iPhony, za měsíc přijdou iPady a ještě ne všichni aktualizovali stávající zařízení. První verze po vydání vždycky obsahují některé nepříjemné chyby, a proto se vyplatí počkat na záplaty v podobě setinkových updatů (zde asi iOS 8.0.1).

Apple má aktualizační proces jednodušší. Vyrábí jen pár zařízení, které se hardwarově příliš neliší. Sám vyvíjí také software a do updatu nemá co mluvit operátor. To je přesným opakem Androidu. Google vyvíjí operační systém, desítky různých výrobců dělají telefony a tablety s vlastními softwarovými úpravami, v zařízeních se navíc nachází spousta různých komponent. A ještě se musí čekat operátory.

 

Google s tím bojuje několika způsoby. Těsnou spoluprací s výrobci vydává řadu Nexus nebo produkty v programu Google Play Edition či Android One, kde má software a aktualizace pod palcem sám. Android také rozdělil do menších částí tak, aby klíčové aplikace mohl aktualizovat skrz Play Store. Přes Play Services teď bude distribuovat také bezpečnostní záplaty. Základy systému ale musí aktualizovat výrobce, a to ne vždy udělá, případně to dlouho trvá.

Zdroj: Apple

Ohodnoťte tento článek!