Jednoduchý návod na ztišení zdroje

0

Pro takové ztišení budete potřebovat několik základních ingrediencí:
1)    Hlučný zdroj
2)    Tichý větrák odpovídající velikosti
3)    Šroubovák
4)    Nemít obě ruce úplně levé (leváci prominou)

Pracovní postup se pak dá rozdělit do několika základních fází:
1)    Přijít o záruku na zdroj
2)    Odklopit kryt
3)    Demontovat původní větrák
4)    Přidělat ve správné poloze a směru nový větrák
5)    Složit zdroj

Teď ale vše pěkně popořadě. Pro naše tišení jsme si vybrali velmi hlučný zdroj CoolerMaster RP-500-PCAP s výkonem 500 W. Tento zdroj obsahuje 12cm větrák, takže volba za náhradu padla na novou Noctuu NF-P12. Tento větrák má dostatečný výkon, aby dokázal zdroj uchladit, navíc má dlouhý přívodní kabel, který se bude velmi hodit. Balení Noctuy kromě samotného větráku obsahuje i gumové úchytky, které ale pro montáž do zdroje nejsou příliš vhodné. Navíc dostanete i dvě napájecí redukce, které dokáží jednoduchým způsobem snížit počet otáček větráku z 1300 ot./min na 1100 nebo 900 ot./min. Výhodou upravovaného zdroje byla drátěná mřížka, která nevytváří nežádoucí aerodynamický hluk.

Prvním krokem, při kterém automaticky přijdete o záruku na zdroj, je sejmutí krytu s větrákem. Ten většinou drží na čtyřech šroubech, z nichž jeden je přelepen plombou.

Po sejmutí krytu je nutné odpojit původní větrák. V našem případě jsme měli situaci trochu ulehčenou, protože větrák byl ke zdroji připojen přes konektor. Většinou ale takové štěstí mít nebudete, takže zde přijdou na řadu buďto kleště nebo pájka. Pokud necháte po ucvaknutí drát volně plápolat, pro jistotu jej zaizolujte.

Nyní můžete odšroubovat větrák od krytu zdroje. Ten drží pomocí čtyř samořezných šroubů. K jejich povolení budete potřebovat dobrý šroubovák, který jim přímo padne. Jinak byste mohli zářezy strhnout a výměna větráku by se nekonala.

Ještě před tím, než se vrhnete na přichycení větráku ke krytu, je třeba dát dobrý pozor na dvě věci: kterou stranou větrák vzduch nasává a jak větrák otočit. S prvním problémem vám pomohou šipky na boku větráku, u druhého se musíte podívat, jak kryt sedí na zdroji a kudy povedete napájecí kabel ven. Jestliže montujete 12cm větrák, který leží na dně zdroje a vzduch tedy do něj nasává, musíte jej namontovat obráceně, než kdyby byl umístěn na zadní stěně.

Když máte vše rozmyšleno, můžete větrák i s mřížkou přichytit ke krytu. V našem případě jsme narazili na problém, protože mřížka v původní poloze drhnula točící se střed větráku. Pomohlo však její otočení. Mřížka tak sice trochu vyčnívá nad zdroj, ale nedrhne.

Posledním krokem je protažení napájecího kabelu mezi ostatními kabely ven ze zdroje a finální smontování zdroje.

Takto upravený zdroj jde jednoduše regulovat buďto přes napájecí redukce nebo ještě lépe pomocí základní desky. Pokud by se vám zdroj po této úpravě nechtěl rozeběhnout, je možné, že obsahuje čidlo, které hlídá, zda se větrák ve zdroji točí. To lze oblafnout jednoduchým způsobem – na původní piny, které větrák napájely, připájejte odpor. V našem případě, kdy měl původní větrák odběr 0,5 A, bude vhodným doplňkem výkonový 5W odpor. Osobně ale nevím o žádném zdroji, který by podobnou ochranu měl, takže tuto úpravu s největší pravděpodobností potřebovat nebudete.

Ohodnoťte tento článek!