Jen do konce ledna. Získejte Windows 8 Media Center Pack zdarma

0

Pomalá smrt WMC

Jakkoliv je systém Windows 8 dál než Vista nebo Windows 7, jeden krok byl zbytečně zpátečnický. Microsoft vyřadil Media Center ze základní výbavy a osmičky tak přišly o užitečné multimediální funkce. K čemu WMC slouží, když už systém obsahuje pokročilý přehrávač Windows Media Player?

WMC si kromě hudby a filmů poradí i s fotografiemi. Funguje také jako obslužný software pro televizní tuner, s nímž naladíte oblíbené kanály i s EPG, vysílání můžete samozřejmě také ukládat. Ale co je hlavní, uživatelské prostředí WMC je optimalizované pro velké obrazovky v obýváku. Navíc je rychlé a přehledné.

Windows Media Center se kdysi představil coby zvláštní edice Windows XP, pak jako jedna z aplikací zavítal do domácích edic okenních systémů. U poslední generace Windows si už WMC musíte zakoupit zvlášť. Pokud však máte Windows 8 Pro (obyčejné Windows 8 nikoliv), můžete až do konce ledna získat aplikaci zdarma.

Jak získat Media Center Pack zdarma

Zamiřte na stránky windows.cz/windows-8/feature-packs, kde vyplníte e-mail a opíšete kontrolní kód. Po odeslání formuláře musíte (pár hodin) počkat, než Microsoft zpracuje požadavek a na zadanou adresu zpětně odešle produktový klíč.

Windows 8 Media Center Pack

Jakmile dorazí, na Úvodní obrazovce napište „přidat funkce“, vpravo přepněte vyhledávací oblast na Nastavení a pak na nově objevené tlačítko Přidat funkce do systému Windows 8.

Windows 8 Media Center Pack

Protože vám produktový klíč dorazil na e-mail, na následující obrazovce klepněte na druhou možnost – Již mám kód Product Key koupený.

Windows 8 Media Center Pack

Vložíte klíč z e-mailu.

Windows 8 Media Center Pack

Teď už stačí jen odsouhlasit podmínky…

Windows 8 Media Center Pack

… a nechat instalační program, aby stáhnul potřebné soubory.

Windows 8 Media Center Pack

Počítač se následně minimálně jednou restartuje. V našem případě to bylo dvakrát. A neobešlo se to bez dalšího překvapení. V pravém dolním rohu plochy se objevil vodoznak informující o verzi Windows 8. To obvykle značí, že systém není aktivovaný.

Windows 8 Media Center Pack

O chvíli později se znovu objevil instalátor s hláškou, že počítač je už připraven k použití. Nicméně je stále bez aktivace.

Windows 8 Media Center Pack

V nabídce Systém (Win+Pause) bylo třeba aktivaci vyvolat ručně klepnutím na Zobrazit podrobnosti o aktivaci Windows.

Windows 8 Media Center Pack

Pak se aktivátor konečně chytil.

Windows 8 Media Center Pack

Vodoznak na ploše stále zůstával. Zbavili jsme se jej až dalším restartem.

Windows 8 Media Center Pack

Po něm už však všechno bylo v pořádku a na Úvodní obrazovce najdete nový software Windows Media Center.

Windows 8 Media Center Pack

Darovanému koni…

Obávám se, že WMC má smysl nainstalovat jen proto, že je pro majitele Windows 8 Pro zdarma. Platit za podobný software nemá smysl. Aplikace se už několik let prakticky nezměnila. Microsoft multimediální centrum dále nevyvíjí. V systému navíc působí jako parazit.

WMC si víc než cokoliv jiného zasloužil novou verzi zpracovanou v Metru. Stávající WMC je stále desktopovou aplikací s ošklivou ikonkou. Neinstaluje se z Windows Storu, ale nestandardně jako upgrade systému. Opravdu, aktivátor udělal ze systému Windows 8 Pro with Media Center. Restarty byly rovněž zbytečně zdlouhavé. A tím, že aplikace nepochází z Windows Storu, se zároveň neváže na uživatelský účet, ale konkrétní počítač. Microsoft tvrdí, že unikátní produktový klíč může poslat jen na jednu e-mailovou adresu a funguje pouze na jednom počítači.

 

Pokud WMC nepoužíváte, může mít instalace Windows 8 Media Center Packu jediný přínos. Do počítače totiž přinese dekodér MPEG-2 a podporu přehrávání DVD.

To však můžete snadno vyřešit pomocí bezplatných nástrojů třetích stran. A i WMC má několik alternativ. Třeba rychle se vyvíjejí multimedální centrum XBMC, které je co do funkcí, podpory formátů a nastavení mnohem lépe vybaveno.

Jen do konce ledna. Získejte Windows 8 Media Center Pack zdarma
Ohodnoťte tento článek!