Ještě rychlejší Athlon X2

0

AMD zjevně udělalo chybu, když se rozhodlo pro generaci K10 navrhovat pouze nativně čtyřjádrový čip. Starší Athlony 64 X2 architektury K8 na rychlá dvoujádra Intelu nestačí, a tak AMD záplatuje svou nabídku jádrem Kuma, což je Phenom s dvěma aktivními jádry z fyzických čtyřech.

V současnosti nejvýkonnější dvoujádro v nabídce AMD je Athlon X2 7750 s taktem 2,7 GHz. Ve druhém kvartálu roku má přibýt ještě model 7850 s frekvencí jen o malinko vyšší, 2,8 GHz. Ostatní parametry zůstávají: samozřejmě 65nm výroba, 512 kB L2 cache na jádro a 2 MB společné L3 cache a také TDP 95 wattů, za které jsou Athlony často kritizovány. Podle Fudzilly by procesor měl stát 70 euro, hlavními soupeři mu tedy budou Pentia Dual-Core řady E5000.

Dvoujádra vyráběná 45nm postupem, která snad vysokou spotřebu napraví, budou vydána až ve druhé polovině roku. Starší zpráva serveru HKEPC je optimističtější a říká, že už v červnu/júni se dočkáme 45nm Athlonů X2 – a možná to dokonce budou nativní dvoujádra.

Před několika dny prosákla na světlo světa zpráva, že AMD chystá (oproti původním plánům) další model Phenomu II X4, taktéž jen o 100 MHz rychlejší.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!