Ještě více úspor a delší běh na akumulátor. Windows pokračuje v omezování aplikací na pozadí

Díky dalším pokusům o optimalizaci by naše zařízení na cestách měla vydržet zase o něco déle. Zatím se jedná o experiment, ale do podzimu snad bude připravený pro všechny.

0
Mobilita je dnes klíčová (Ilustrační foto)
Mobilita je dnes klíčová (Ilustrační foto)

Microsoft chce, aby naše laptopy či tablety vydržely déle při běhu na akumulátory. Ve Windows 10 Insider Preview build 16176, což je zatím aktuální vydání pro Fast ring, se proto pokouší o zkrocení aplikací na pozadí. Právě ty jsou běžnou příčinou vysávání akumulátorů a není to jen Microsoft, kdo se snaží procesy na pozadí výrazněji omezit.

Jedná se o pokračování experimentů viděných během vývoje Creators Updatu. Nyní ale víme více. Úsporná funkce vyžaduje procesory s technologií Speed Shift od Intelu, což jsou procesory Core šesté generace (tj. Skylake). Časem by ale podpora měla být rozšířena také na další procesory.

Prvotní výsledky napovídají, že úsporná funkce dokáže ušetřit až 11 % energie spotřebované procesorem.

Úsporná funkce se snaží zjistit, které aplikace jsou pro vás momentálně důležité. Ty pak běží normálně a dostávají maximum výkonu, ovšem na úkor těch, které zrovna nejsou potřeba. Respektive není procesoru nucen zabývat se tolika aktivitami najednou. Důležité aplikace jsou ty v popředí, hrající multimediální přehrávače apod. Může se ale stát, že bude omezována aplikace, u které se vám to nehodí.

V takovém případě dejte Microsoftu vědět skrze Centrum Feedback, a to do kategorie Power and Battery | Throttled Applications. Úspornou funkci můžete ručně ovládat prostřednictvím posuvníku v nabídce napájení, kterou vyvoláte z oznamovací oblasti. (Patrně si pamatujete, že tato nabídka byla během vývoje Creators Updatu dostupná jen na vybraných zařízeních.) Úroveň úspor lze snížit až úplně vypnout.

Zařízení bude možné optimalizovat pro určitý typ činnosti (Foto: Microsoft)
Zařízení bude možné optimalizovat pro určitý typ činnosti (Foto: Microsoft)

Lze také udělit výjimku konkrétním aplikacím, které nebudou omezovány ani tehdy, když bude úporný režim aktivní. Vývojářstvo se omezováním nemusí zabývat, neboť funguje automaticky, byť brzy bude možné využít API. Pro všechny by funkce měla být pro všechny dostupná v letošním podzimním vydání Desítek.

Ještě více úspor a delší běh na akumulátor. Windows pokračuje v omezování aplikací na pozadí

Ohodnoťte tento článek!