jetAudio 7: kvalitní přehrávač pro Windows

0

Cowon jetAudio je na trhu řadu let. Nebudu daleko od pravdy, když jeho historii přirovnám k vývoji Winampu. Ten u jetAudio sice neprobíhal tak bouřlivě, ani nebyly téměř každý den vydávány nové opravné verze, nicméně srovnáme-li aktuální verzi jetAudia s verzí několik let starou, nepoznáme jej.

Kdysi dávno byl jetAudio pouze přehrávač hudebních souborů, který měl podobu hi-fi věže. Tlačítky jste zapínali jednotlivé komponenty, jako byl ekvalizér, přehrávač CD, přehrávač tehdy začínajících MP3 a podobně. Ovládání programu bylo velice pohodlné a vyváženost automatického ekvalizéru taková, že přehrávač nabízel lepší zvuk než konkurence.

Pohodlné ovládání ostatně tomuto přehrávači zůstalo dodnes. Hned po instalaci jste vyzváni k výběru z několika typů uživatelského rozhraní. Správce alb ze starších verzí vystřídalo multimediální centrum, které může být zobrazeno buď současně s hlavním oknem, nebo pouze jako samostatná část přehrávače.

Cowon Media Center

Při prvním spuštění přehrávače, resp. jeho multimediálního centra, budete vyzváni k výběru složek, které má jetAudio prohledat a nalezené soubory si přidat do správce médií. Podporovány jsou následující typy médií: Audio CD, AVI, WMV, ASF, MPEG, OGM, MKV, WAV, WMA, MP3, OGG, MIDI, M3U, PLS, MOD, S3M, XM, IT, MPC a FLAC. Cowon jetAudio toho jen z pohledu podporovaných typů souborů umí více než Windows Media Player. Přestože je primárně určen pro práci s hudbou, video mu nedělá problém.

Správce médií obsahuje integrovaný nástroj k propojení s přenosným přehrávačem. Pokud jste používali starší verzi jetAudia, pak asi víte, že dříve to byly dvě samostatné aplikace a práce s nimi nebyla nejpohodlnější. V provedení vše v jednom je práce rychlejší. Správce médií funguje podobně jako Průzkumník. Vlevo je stromová struktura s různými typy nalezených souborů a možností propojení na internetová rádia. Vpravo se pak v hlavní části zobrazují jednotlivé položky, případně internetová stránka odpovídající vašemu požadavku.

Ve správci médií je zabudován přehrávač. Proto ten dotaz při prvním spuštění, kdy jste vybírali vzhled programu. Samostatné okno přehrávače totiž prakticky nepotřebujete, pokud používáte správce médií. A naopak, pokud si soubory pro přehrávání otevíráte z Průzkumníka nebo jiného správce souborů, stačí vám právě jen okno přehrávače a správce médií nebudete používat. Každopádně jsou z něj dostupné všechny funkce programu, včetně ekvalizéru.

Přehrávání v jetAudio

Vynechejme teď panel přehrávače ve správci médií a věnujme se samotnému oknu přehrávače. Jeho ovládání je téměř stejné, jen je vše o poznání větší a přehlednější. Oknu přehrávače jetAudio dominuje panel s ekvalizérem a sada tlačítek ovládajících přehrávání. Přepnutí ekvalizéru pro konkrétní hudební styl je tak záležitostí jednoho klepnutí, vše máte hned na očích a přitom na poměrně malém prostoru.

Nechybí funkce pro vytváření playlistu, zobrazení vizualizace a zobrazování titulků k přehrávané skladbě. Po klepnutí na spodní panel zobrazíte nastavení hlasitosti jednotlivých reproduktorů, totéž na pravé straně zobrazí panel s nastavením rychlosti přehrávání.

Zajímavá je funkce budíku a stopek. K ní přiřadíte ukončení programu, vypnutí počítače, nebo jeho uspání (plus hibernaci u Visty), můžete zastavit přehrávání nebo naopak nějaké spustit. Navíc je zde možnost spustit nahrávání v závislosti na časovači nebo alarmu.

Přehrávání videa

Budete-li v jetAudio přehrávat filmy, pak vám nabídne podporu titulků (automatické i ruční přiřazení), zobrazení různých velikostí a úpravu barev na videu. Videopřehrávač spolupracuje s DirectShow, zvládne tedy přehrávat i další typy souborů, než které jsem zmínil výše. Přehrávači nechybí funkce pro uložení aktuálního filmového políčka do souboru s obrázkem.

Převod CD, konverze souborů

Cowon jetAudio 7 není jen přehrávač. Zvládá i spoustu dalších funkcí. Těmi nejpožadovanějšími jsou jistě převod audioCD do počítače a konverze mezi různými typy souborů. Ripování audioCD probíhá standardně. Zvolíte si masku názvu vytvářených souborů, jako výstupní formát vyberete některý z výše zmíněných. Poté jen klepnete na tlačítko Start a vyčkáte.

Při převodu zvukových souborů nebo videa vytvoříte seznam zdrojových položek, vyberete výstupní formát a poté pokračujete podobným způsobem jako při ripování audioCD.

Nahrávání

Chcete nahrávat zvuk z mikrofonu nebo jiného vstupu zvukové karty? Není problém. Spusťte příslušnou funkci, vyberte vstupní zařízení, nastavte výstupní formát a zahajte nahrávání. Zkušenější si mohou pohrát s nastavením ekvalizéru:

Vypalování probíhá v podobném okně jako ripování audioCD – jde vlastně o obrácený proces. Zadáte soubory, které chcete převést na audioCD, zapnete normalizaci (nastavení stejné hlasitosti skladeb) a klepnete na tlačítko Start. JetAudio se postará o zbytek.

Další funkce jetAudia

Pomocí jetAudia můžete vcelku bez problémů poslouchat vybrané internetové rozhlasové stanice. Umožňuje i nákup hudby online – což je ve skutečnosti jen funkce otevírající webový prohlížeč s hudebním eshopem. Při přehrávání je na vyžádání zobrazováno samostatné okno ekvalizéru, jehož nastavení můžete upravit v kontextové nabídce.

Přehrávač jetAudio je k dispozici včetně českého překladu. Ten je dostupný na webových stránkách programu (www.jetaudio.com) a instaluje se samostatně. V době přípravy článku však byl problém s jeho stažením, předpokládám však, že to u Cowonu brzy vyřeší.

Cowon jetAudio vás nepochybně zaujme množstvím podporovaných souborů, svojí výbavou a pohodlným ovládáním přehrávání a ekvalizéru. Nový správce médií, kterého přinesla sedmá verze je výrazným vylepšením – něco podobného tomuto přehrávači citelně chybělo. Co se týče systémových nároků, tak při zobrazení správce médií i okna přehrávače vyžaduje jetAudio 44 MB. Je-li to v porovnání s 13 MB Windows Media Playeru 11 mnoho, posuďte sami. Faktem je, že i přes větší nároky na paměť startuje jetAudio o poznání rychleji.

Ohodnoťte tento článek!