JetFlash 700: USB 3.0 flashky za dobrou cenu

0

Flash disků využívajícím rozhraní USB 3.0 na českém trhu zatím zase tolik není. Zatímco reálná propustnost USB 2.0 byla něco nad 30 MB/s, nově uváděné flash disky se pohybují kolem 60 až 90 MB/s. Tak například Kingston DataTraveler Ultimate (v 16GB variantě za 1250 Kč) slibuje rychlost čtení až 80 MB/s a zápis 60 MB/s. Levnější je Adata se svým N005. Za 16GB variantu zaplatíte kolem 850 Kč a dosahované čtení je až 85 MB/s. Zápis pro změnu o něco pomalejších 55 MB/s.

Transcend bohužel musíme pokárat, že oba údaje sjednotil do termínu přenosová rychlost, a tak těch 69 MB/s bude patřit zřejmě rychlosti čtení (aktualizace: při psaní se konečně načetla celá produktová stránka a zde výrobce už na rozdíl od TZ uvádí 70 MB/s pro čtení a zápis bohužel jen 20 MB/s; pro 8GB variantu pak pouze 53/15 MB/s).  Tento údaj je beztak se slůvkem až a platí pro větší soubory. Jak si flashka poradí se spoustou malých souborů, to radši výrobci většinou neudávají (a ano, i mezi USB 2.0 se našlo pár výjimek s obstojnou rychlostí zápisu malých souborů).

Výrobce se u JetFlash 700 chlubí nejen tím, že umí dvakrát rychleji přenášet data než dosavadní (asi nejrychlejší) flashka Transcendu JetFlash 620, ale láká také na údajně pevné a dobře chránící pouzdro. Při jeho výrobě je údajně využíváno ultrazvukové svařování. Jak moc se to podepíše na odolnosti a kvalitě, to vážně nedokážu posoudit. Další výhodou má být stylový vzhled, ke kravaťákům je JetFlash 700 prý jako stvořený.

Desetigramová flashka má indikaci aktivity jednou LED a Transcend přidává nástroj JetFlash Elite. S ním USB disk poslouží jako klíč pro automatické přihlašování k webovým účtům. Maloobchodní cena JetFlash 700 včetně DPH by měla u 8GB verze činit 490 Kč, u 16GB pak 690 Kč. Prodávat se bude i 32GB. Je otázkou, zda JetFlash 700 s tak pomalým zápisem někoho osloví. USB 2.0 flash disky jsou přece jen levnější a ten, kdo opravdu chce využívat vyšší rychlosti, asi už nebude šetřit nějakou stovku, když bude nějaký ten videosoubor na disk nahrávat jen
20 MB/s a profitovat jen z rychlého čtení.

Zdroj: Transcend

JetFlash 700: USB 3.0 flashky za dobrou cenu

Ohodnoťte tento článek!