Jsou starší než mapy Googlu nebo Bingu. Komunitní OpenStreetMap slaví 10. narozeniny

0

V roce 2004 vypadal mapový byznys jinak než dnes. Google ani Bing ještě vlastní mapy nenabízely, ty byly výsadou především desktopových aplikací (pamětníci vzpomenou na InfoMapu). Britský vývojář Steve Coast se to ale rozhodl změnit. Inspirován komunitní Wikipedií chtěl vytvořit mapu, kterou by rozšiřovali a doplňovali samotní uživatelé. Vznikla OpenStreetMap.

OSM slaví 10. narozeniny OSM slaví 10. narozeniny
OSM slaví 10. narozeniny

Začal sám. Na kole projel londýnský Regent’s Park, cestu zaznamenal GPS trackerem a výsledek vizualizoval. Nakonec se přidávali další a dnes – po deseti letech – už OSM pokrývá celý svět. Služba má již 1,7 milionu registrovaných uživatelů, přes 3000 z nich upravuje mapy každý den. (Další hromadu statistik naleznete zde.)

 

Mapy jsou zdarma a díky tomu je využívají mnohé neziskové organizace jako například Doktoři bez hranic nebo Červený kříž. Cestu si ale našly také ke společnostem jako Apple, Mapquest nebo Foursquare, které nechtěly platit Googlu. Konkurence navíc dokáže s OSM spolupracovat. Bing například komunitě půjčil letecké snímky ve vysokém rozlišení, které mohou uživatelé „obkreslit“, aniž by museli všechna místa měřit a stopovat ručně.

Zajímavé také je, že nad OSM mohou vznikat mapy nové, které pouze využijí databázi bodů. Příkladem budiž česká turistická mapa map1.eu, která přišla s vlastní povedenou grafikou, která připomíná tištěné atlasy. Vizualizace a nepřehlednost jsou totiž hlavními problémy webu OSM.

Zdroj: OSM

Ohodnoťte tento článek!