Jubilejní Firefox 50 rychleji startuje. Změnilo se pořadí procházení mezi panely

1

Mozilla před pár dny vydala další verzi Firefoxu, která je jubilejní. Kulaté vydání toho v součtu nepřináší mnoho, ale stěžejní novinka platí za velmi pozitivní. Ohnivá liška ve verzi 50.0 byla o týden zpožděna, má to ovšem svůj důvod. Mozilla do tohoto vydání zahrnula optimalizace související s SDK pro doplňky. Jak se ukázalo, SDK byl ve stávající implementaci velkou brzdu.

Vývojářstvo identifikovalo několik problémů, které opravilo. Jeden se například týkal souborů s příponou JS, které procházely evaluačním procesem vždy, když byly potřeba. Hned díky první vlně řešení těchto zbytečných akcí se podařilo významně zlepšit rychlost spouštění prohlížeče. V testu konfigurace, kde v prohlížeči nebyl zahrnut žádný doplněk, bylo spouštění zrychleno o 35 %. Reálně šlo o 0,3 sekundy.

Firefox 50

Lépe se ovšem logicky chová prohlížeč s doplňky. Firefox se třemi doplňky v rámci testu nastartoval rychleji o 65 % (2,5 sekundy). Čím více klasických doplňků používáte, tím rychleji by měl prohlížeč startovat. Aspoň teoreticky. K dalším novinkám patří rozšířená podpora pro přehrávání videa bez zásuvného modulu, a to ve formátu WebM za použití Encrypted Media Extensions. Bylo toho dosaženo díky technologii Widevine na Windows a macOS.

Firefox dále kvůli bezpečnosti kontroluje více spustitelných souborů než dřív. To se týká jak verze pro Windows, tak pro macOS a Linux. Dále bylo dosaženo dalšího rozšíření možnosti využívat technologii WebGL. Je nyní dostupná pro 98 % počítačů s Windows 7 nebo novějším. Pakliže občas hledáte konkrétní text na stránce (Ctrl+F), oceníte možnost hledat pouze celá slova.

Dejte pozor na klávesovou zkratku Ctrl+Tab. Teď platí, že mačkáním proházíte mezi panely v pořadí podle posledního použití. Mozilla do prohlížeče zabudovala set emoji, který Firefox využije na systémech, které emoji v základu nepodporují. Hovoříme o Linuxu a o všech verzích Windows před Windows 10.

Zdroj: Bugzilla | Firefox release notes via gHacks technology news

Jubilejní Firefox 50 rychleji startuje. Změnilo se pořadí procházení mezi panely

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář