Just Beam It: snadné posílání dat přes prohlížeč

0

Jak poslat data?

Obzvlášť s dnešními rychlými přípojkami k internetu máme tu možnost celkem bez problému poslat větší množství různě velkých souborů. Pojem „větší soubor“ je bezesporu dost široký, držme se proto raději v relativní rovině s tím, že před lety zkrátka nebylo možné poslat internetem tolik dat co dnes.

Přesto máme tak nějak stále problém, jak data kolegovi odeslat. Velikost přílohy e-mailu obvykle se pohybuje běžně do dvaceti nebo pětadvaceti megabajtů a beztak nám za zbytečně velké přílohy hrozí pohlavkování od příjemce. Elektronická pošta se prostě pro velké přenosy nehodí, navíc, i když váš poskytoval služby podporuje větší přílohy, jinde tak shovívaví být nemusí, takže příjemce objemnou zprávu prostě neobdrží.

Málokterá e-mailová služba povoluje posílání větších přílohMálokterá e-mailová služba povoluje posílání větších příloh

O FTP někteří skládají básně, ale běžný člověk nemá zdání, že jde o speciální souborový server. Nemluvě o tom, že si jej nikdo doma nepostaví na koleně bez patřičného zájmu a znalostí. Jde o příliš komplikovanou a zbytečně složitě obhospodařovatelnou záležitost.

2011: rok, kdy neexistuje schůdná cesta

V roce 2011 je problém poslat soubor přes chat. Kdo by to byl řekl, že? Dokud se používalo ICQ, jakž takž jsme nějaká data kamarádovi procpali. Ve chvíli, kdy službu lze nazvat stabilní, se od ní zase upouští. Především mladší ročníky v důsledku několika fakírů chatují na Facebooku a tam se přes chat žádný soubor nepošle. Kdybychom se drželi sítě Jabber, tam také obvykle moc nepochodíme. Chatovat bychom mohli, ale posílání souborů je z nějakého důvodu v roce 2011 velký problém.

RapidShare se na akutní přenosy dat nehodíRapidShare se na akutní přenosy dat nehodí

A kdo u nás používá Windows Live Messenger nebo zmíněné ICQ? Poměrně málo lidí, takže se stejně musíme poohlížet po jiných způsobech přenášení dat. Takže nám většinou zůstane jediná opravdu dostupná možnost, a to webová úložiště. Ani situace tady není ideální, služeb existuje moc a ne každý se v nich orientuje. Rapidshare a podobně neslouží k jednorázovému přenosu, jak se někdy tváří. Tam data vydrží, jenže vy hledáte krátkodobé úložiště, kde si kolega data stáhne bez čekání a jiných omezení. Protože je prostě potřebuje mít co nejdříve k dispozici.

Takže tu máme služby jako Letecká pošta. V tomto konkrétním případě ale nemáme možnost ovlivnit životnost souboru. Sami bychom byli rádi, kdyby došlo k jeho smazání ihned po stažení. A tak se výběr vhodných služeb zase omezuje. Mohlo by se stát, že budeme v koncích, ale situace zachraňuje Just Beam It.

„Prostě to přenes“ s Just Beam It

Jestliže jsme dříve s lehkostí využívali chatovací sítě, kde stačilo soubor přetáhnout někam do okna s konverzací, dnešní situace kupodivu opět nabrala na zapeklitosti. Až si zase někdy příště budete s někým psát přes chat, který systém doručování balíků nepodporuje, rovnou zapomeňte na nepohodlná webová úložiště a přejděte na web justbeamit.com.

Just Beam ItJust Beam It

Zaujmou by vás měl z několika důvodů. Předně autoři celý Just Beam It koncipují jako prostinkého zprostředkovatele datového přenosu. Vzhledem k pokročilým možnostem moderního webu nepřekvapí, že stačí přetáhnout soubor na stránku, nemusíte se vůbec navigovat přes Průzkumníka, byť vám tuto možnost nikdo nebere (pokud neumíte anglicky, k tomu slouží tlačítko uprostřed stránky).

Soubor na stránku prostě přetáhněteSoubor na stránku prostě přetáhněte

Poté vám stránka vygeneruje odkaz, který musíte vašemu kontaktu poslat. Jste-li na chatu, pošlete mu ho třeba tudy. Důležité je, byste okno s Just Beam It nezavírali, protože přenos se spustí ve chvíli, kdy člověk na druhé straně zkopíruje váš odkaz do prohlížeče a začne stahovat. Přenosy tu servery zprostředkovávají jako prostředník, data jinak putují od vás přímo do cílového počítače. Nejde o nic jiného než o technologii P2P, kdy se poskytovatel služby v podstatě pouze řídí přenosy mezi uživateli.

Odesílání datOdesílání dat

Přímé spojení

Jakmile přenos skončí, můžete stránku bezpečně zavřít. A vůbec se nemusíte bát, že by se vaše data někde zatoulala, obdrží je jen a pouze váš známý, kterému jste je odesílali. Just Beam It si je nikde neuloží, protože ani nemůže. To je krása P2P.

Přijímaní datPřijímaní dat

Přesně takového zprostředkovatele, který vás obslouží a pak na vás zapomene, jste jistě i vy hledali. Navíc poskytuje bezpečnější edici na https://justbeamit.com, kde vás namísto protokolu HTTP zajistí jeho zabezpečená verze s písmenem „s“ na konci. Uživatelé prohlížeče Google Chrome si mohou zavítat do Internetového obchodu Chrome. V nové kartě se pak zobrazuje prachobyčejný odkaz na webovou aplikaci, žádná tšsnější integrace se nekoná.

Just Beam It váš nechá poslat soubor o velikosti až 2 GB. Nepředpokládám, že byste někdy potřebovali přenést větší objem, takže se o nějakých limitech příliš hovořit nedá.

Aplikaci lze nainstalovat do ChromuAplikaci lze nainstalovat do Chromu

Ohodnoťte tento článek!