K serveru Dell houba zdarma (můžete si s ní pohnojit zahradu)

0

Doprava je nelítostný proces, zejména z pohledu přepravovaného zboží (či osob). Každý spotřebič se proto dodává s exoskeletem většinou z pěnového polystyrénu, který zamezuje jeho pohybu v krabici a tlumí nárazy. Přestože polystyren lze recyklovat a není tedy nijak velkou zátěží pro životní prostředí, Dell se rozhodl, že jej nahradí materiálem ještě zelenějším – houbou.

Organický materiál zvaný EcoCradle vyvinula firma Ecovative Design. Zatímco pěnový polystyren se vyrábí z ropy a jeho výroba je energeticky náročná, k vypěstování srovnatelného objemu prý stačí ve srovnání s polystyrenem pouhá dvě procenta energie. Houba totiž ke svému růstu spotřebovává uhlovodíky z organického zemědělského odpadu (módně řečeno biomasy), například slupek z bavlny. Houba roste 5–10 dní a až splní svůj účel, lze ji zkompostovat.

Oliver Campbell, ředitel zásobování u Dellu, ujišťuje, že houba chrání přepravovanou techniku minimálně stejně dobře, jako pěnový polystyren. Dell prý houbové vycpávky důkladně testoval ve svých laboratořích a materiál prošel na jedničku. Nyní je čas na praktický test. V rámci pilotního projektu bude houba využita v balení serverů PowerEdge R710
ve variantě Multipack, kdy jsou v jedné krabici zabaleny čtyři servery,
což dále snižuje potřebné množství balicího materiálu.

Dell už od roku 2009 používá pro balení materiál vyrobený z bambusu. Ten je ale vhodný pouze pro lehčí zboží jako mobilní telefony, tablety a notebooky. Pokud se osvědčí vycpávky z houby, budou se používat při balení serverů a stolních počítačů. Do konce roku 2012 chce Dell ušetřit devět tisíc tun balicího materiálu a při balení používat ze 75 % „lokálně recyklovatelné materiály“.

Zdroj: Direct2Dell

Ohodnoťte tento článek!