Kabely z mini DisplayPortu na HDMI odporují specifikacím HDMI Org, nesmí se prodávat

0

Na stránkách britského magazínu TechRadar se objevila zpráva, nad kterou budete asi stejně jako já jen nevěřícně kroutit hlavou a říkat si, že musí jít o kachnu nebo nějakou náplast na okurkovou sezónu.

Kabely, které mají na jednom konci samce HDMI a na druhém samce DisplayPort, podle tvrzení HDMI Org odporují specifikacím a neměly by se prodávat. Organizace HDMI po výrobcích chce, aby tyto kabely z trhu stáhli.

Všechny společnosti, které chtějí používat v názvu svých produktů značku HDMI, musí své produkty nechat projít schvalovacím řízením, a přes něj už neprojdou, protože kabel z HDMI na mini-DP specifikace nesplňuje. Problém má být v tom, že specifikace pro testování (CTS – Compliance Testing Specification) jasně definují, za jakých podmínek je nutné kabely testovat, ale pro kabely tohoto typu žádné předepsané testy neexistují. Proto je nelze otestovat a ani certifikovat.

Podle veřejně nedostupných specifikací má být přípustná pouze varianta, u které samce mini-DP nahradí „samičí“ konektor, tedy jakási redukce, do které potom dané zařízení zapojíte přes kabel pro DisplayPort.Podle TechRadaru, který s touto zprávou přišel, teď HDMI Org požaduje po výrobcích, aby samce mini-DP vyměnili u kabelů za samice, aby kabely odpovídaly specifikacím.

Problém by se měl dotknout především výrobců kabelů a s nimi všech výrobců, kteří u svých produktů využívají DisplayPort (v současnosti už spíš mini DP). Především jde o Apple, ale u svých produktů jej už využívá třeba Toshiba, Dell a HP a mini DP známe i z nové generace Radeonů.

Zarážející je na tom především to, že s tím organizace HDMI přišla až po osmnácti měsících, co se tyto kabely běžně prodávají. Není tedy zřejmé, zda u HDMI změnili názor, zda stávající produkty schvalovali v rozporu se specifikacemi, nebo zda se prodávají bez schválení. Není také zcela jasné, zda se problém neexistujících postupů pro testování kabelů týká jen kabelů s mini DP a HDMI, nebo i jiných hybridů (např. u kabelů z HDMI na DVI, u kterých jsou oba konektory samci)

Redaktoři TechRadar kontaktovali HDMI Org a výrobce kabelů, aby zjistili, co je na tom pravdy a jak budou na nastalou situaci reagovat. Nezbývá než počkat, jak se to vyvrbí, tedy zda dojde k úpravě specifikací, nebo jestli budou výrobci skutečně muset stávající produkty stáhnout a nahradit je kabely odpovídajícími specifikacím (což by při velkovýrobě mělo mimo jiné znamenat u každého nového modelu kabelu zaplatit 8000 dolarů za schvalovací řízení u HDMI Org), nebo jestli se neobjeví nějaké nelicencované kabely z mini-DP do „TV“. Možná ale ještě svítá jiskérka naděje, HDMI Org ke všemu dodává:

„Chápeme, že spíše než o zapojení přes redukce by mohl být na trhu zájem o podobné kabely, v současnosti ale neexistuje způsob, jak je v souladu s licencí vyrábět.“

Zdroj: TechRadar 1, 2

Kabely z mini DisplayPortu na HDMI odporují specifikacím HDMI Org, nesmí se prodávat

Ohodnoťte tento článek!