Kaby Lake a Zen podporujeme jen pod Windows 10, potvrzuje Intel a AMD

0

Na začátku roku se objevila jak se říká „kontroverze“, když se někde mezi Microsoftem a výrobci procesorů zrodilo rozhodnutí, že nové čipy mají být podporovány jen v aktuální verzi Windows, což nyní znamená v desítkách. Microsoft tehdy oznámil, že v zájmu toho, aby jak OS, tak procesory mohly co nejlépe využívat nejmodernější výdobytky toho druhého, by měla nová CPU (Intely po Skylake a budoucí APU) oficiálně dostávat podporu už jen pro Windows 10 a nikoliv už pro Windows 8/8.1 či 7.

Původně měla být předčasně omezena podpora běhu starších Windows i pro Skylake, toto rozhodnutí bylo ale zdá se vzato zpět. Nicméně pro budoucí CPU zřejmě plán platí, tento týden byla tato politika opět potvrzena pro nově vydané Intely Kaby Lake a také pro procesory s architekturou Zen, chystané pro změnu ve stáji AMD. Rozhodnutí zřejmě bude respektováno. Zástupci obou firem to webu PC World přímo potvrdili. Intel údajně na základě těchto změn v softwarové podpoře „neaktualizuje ovladače určené Windows 7/8 pro podporu procesorů Core sedmé generace (což je Kaby Lake)“.

Kaby Lake řady U (15 W), pouzdro BGA s integrovaným čipsetem
Kaby Lake řady U (15 W), pouzdro BGA s integrovaným čipsetem

Formulace je to poměrně opatrná, mluvčí asi logicky nechtějí věc moc zdůrazňovat. Nicméně podobnou linii drží i AMD. U něj je ve hře i platforma AM4 a procesory s architekturou Zen (Summit Ridge). I zástupci AMD na otázku, zda jejich nová CPU budou vyžadovat Windows 10, v podstatě potvrdili, že jsou s Microsoftem zajedno. Mark Papermaster (CTO) PC Worldu přes mluvčího sdělil, že AMD má roadmapu procesorů „plně sladěnou se softwarovou strategií Microsoftu“, což v kontextu asi znamená, že AMD také nehodlá pro nová CPU udržovat ovladače určené starším OS.

 

 

Věc je vnímána jako pokus natlačit uživatele do upgradu na Windows 10 (a Microsoft by skutečně rád omezil fragmentaci a množství uživatelů starých Windows – přičemž sedmičky z roku 2009 jsou na poměry softwaru už prastaré). Ve skutečnosti ale asi má i reálné technické opodstatnění. Umožnilo by se totiž koncentrovat se při psaní ovladačů a dalších komponent na jednu platformu a přesunout prostředky z údržby různých verzí na vývoj skutečných zlepšení. Intel s AMD by také měli volnější ruku při návrhu hardwaru, jelikož by se mohli spolehnout na to, že uživatelé budou mít poměrně nové jádro, na němž lze natvrdo počítat s funkcemi, které staré verze nemají.

Windows 7

Pro uživatele je tato věc ale samozřejmě nepříjemná, pokud chtěl starší verzi Windows používat. S novým počítačem obsahujícím „nekompatibilní“ CPU asi Windows 7/8.1 nikde nekoupíte, ale smůla to bude například v momentě, kdy byste s novým hardwarem chtěli využít starší přenositelnou licenci.

Při tom všem je ale třeba říct, že pořád mluvíme o „oficiální podpoře“. Že ji výrobce neposkytuje, ještě nemusí znamenat konec nadějí. V některých případech procesor může fungovat normálně, jen třeba bez některých konkrétních funkcí (například pod Windows XP nikdy nebudete moci využít instrukce AVX, jelikož jejich registry potřebují podporu ze strany OS; speciální řízení frekvence Speed Shift v procesorech Skylake zase podporují jen Windows 10). Absence ovladačů pro některé komponenty také nemusí znamenat kompletní nefunkčnost.

Soudím, že v praxi hardware obvykle bude možné rozběhat, jen to nebude vždy snadné nebo plnohodnotné. Ostatně nová CPU nebudou striktně vzato „vázaná“ jen na Windows 10 – pod Linuxem či dalšími OS budou fungovat samozřejmě také. I zde ale nové funkce budou vyžadovat aktuální jádro a ovladače.

 

AMD Zen

 

Rozběháme AM4?

Poněkud větší problémy by se asi mohly objevit u oné platformy AM4 a Zenu, která je zcela nová, a tak patrně značná část jejího hardwaru nebude mít ve starších Windows kompatibilní ovladač. Je otázka, jak bude fungovat jen s obecnými ovladači, jelikož technologicky bude značně odlišná od předchozích platforem. Nicméně výbava samotného SoC by měla být podobná (u Bristol Ridge dokonce stejná) jako u Carriza, které ještě starší OS podporovalo. Platforma x86 je ovšem pořád dosti standardizovaný ekosystém, což vylepšuje šance, že operační systémy budou běhat i bez explicitní podpory výrobce.

Zdroj: PC World

Kaby Lake a Zen podporujeme jen pod Windows 10, potvrzuje Intel a AMD

Ohodnoťte tento článek!