Kaby Lake se Intelu zpozdí až na rok 2017. 10nm procesory až v roce 2018?

0

Pokud jste se těšili na 10nm procesory od Intelu – například proto, že u nich možná existuje malá naděje na více jak čtyřjádrové verze v mainstreamové kategorii – připravte se raději na delší čekání. Už před pár měsíci se oficiálně potvrdilo, že čipy Cannonlake (či Cannon Lake?) byly odloženy na rok 2017. Zdá se však, že by mohly nabrat ještě další několikaměsíční zpoždění navrch. Zdá se totiž, že Intel posunul i uvedení stále 14nm „refreshovaných“ procesorů Kaby Lake, takže se celá roadmapa by se možná mohla posunout i o půl roku a 10nm čipy by konkrétně na desktopu možná mohly být až v roce 2018.

Podle dokumentu publikovaného čínskojazyčným webem BenchLife se nezdá, že by Kaby Lake mohlo stihnout dříve uvažované datum uvedení v třetím čtvrtletí příštího roku. V roce 2016 se zřejmě objeví jen část modelů pro notebooky, většina těchto procesorů ale vyjde až v roce 2017. To se týká i desktopových verzí.

Uniklý harmonogram pro čipy Kaby Lake můžete vidět níže, údaje znamenají pracovní týdny roku, v nichž by procesory měly být dostupné odběratelům. Jak můžete vidět, bezpečně v příštím roce vyjdou jen dvoujádrová Kaby Lake s grafikou GT2 v BGA řadách mobilních a notebookových procesorů U a Y. Harmonogram je klade někam mezi polovinu srpna a polovinu listopadu, ve hře je u nich tedy stále i uvedení v třetím kvartále. V lednu až březnu 2017 má nicméně přijít jejich revize, podle poznámek vybavená podporou ochrany HDCP 2.2, možná ale i jinými změnami.

Předběžný harmonogram vydání procesorů Kaby Lake (Zdroj: BenchLife.info)
Předběžný harmonogram vydání procesorů Kaby Lake (Zdroj: BenchLife.info)

Zbytek procesorů Kaby Lake pak asi přijde až v roce 2017. Čtyřjádra pro notebooky s grafikou GT2 (řada H) mají přijít nejdříve v druhé polovině prosince 2016, s trochou smůly však až v desátém týdnu roku 2017. Na druhou polovinu února 2017 plánuje Intel uvedení dvoujádrových Kaby Lake řady U s grafikou Iris Pro (GT3 a eDRAM). U těchto dvou položek je opět uvedena podpora pro HDCP 2.2 – takže je otázka, zda čipy nepozdržela právě ta.

Desktopová Kaby Lake budou též pravděpodobně až záležitostí roku 2017 – dvoujádra mají přijít v polovině února až počátkem května. Čtyřjádra by mohla stihnout konec prosince (50. týden 2016 – 9. týden 2017), ovšem pokud tato čísla udávají velkoobchodní dostupnost, pak reálně na pultech mohou být také až v roce 2017.

 

 

Skylake s Iris Pro a L4 cache pro LGA 1151?

Za pozornost stojí, že v harmonogramu je také čip označený SKL 44e. To by znamenalo čtyřjádrový procesor Skylake v socketové verzi s grafikou GT4 (tedy s 72 EU) a integrovanou eDRAM. Nedávno Intel prohlásil, že plány na takové modely zrušil, nicméně toto rozhodnutí možná bylo přehodnoceno. Termín dostupnosti tohoto CPU je stejný jako pro čtyřjádrové Kaby Lake, tedy konec prosince až začátek března 2017. Zdá se ale, že nebude kompatibilní se současnými deskami. Zatímco u CPU Kaby Lake je uvedeno, že se mohou párovat jak s čipovými sadami příští generace, tak s těmi aktuálními pro Skylake, tento speciální Skylake bude paradoxně tvrdě vyžadovat nové desky s čipsety generace Kaby Lake. Upgrade na model s L4 cache tedy s dnešní deskou neuděláte, pokud toto omezení výrobci nějak neošidí.

Čtyřjádrové Broadwelly. Vlevo BGA řada H, vpravo řada C pro LGA 1150
Čtyřjádrový Broadwell s grafikou GT3 a eDRAM

 

Není jasné, zda nemá zpoždění Kaby Lake i nějaké technické příčiny. Je ale možné, že Intel tuto refreshovou řadu odsunul i proto, že se v jeho plánech zpozdil také jejich nástupce, Cannonlake na 10nm procesu. To zatím potvrzeno není, pokud by ale měly být zachovány žádoucí jednoleté odstupy mezi generacemi, pak by na desktopu Cannonlake mohl přijít až v roce 2018.

Odklad 10nm procesorů by asi nikoho nepřekvapil, neboť tento proces bude zřejmě hodně náročný a dostat ho k slušné výtěžnosti bude i pro Intel těžké. Také v 14nm generaci to totiž asi ještě není ideální – podle snížené marže v tomto roce proti předchozímu to vypadá, že výtěžnost a náklady jsou při výrobě na tomto procesu stále horší než na 22 nm. Takovéto zádrhele se patrně zopakují i u 10nm procesu, jehož realizace bude ještě obtížnější, a problémy s rozjezdem tudíž budou větší. Proces Intelu by také měl být pokročilejší než ty, které pod tímto označením vyvine konkurence (TSMC, Samsung). Reálné parametry by u něj mohly být napřed i o půlgeneraci či více, takže potíže s jeho zvládnutím se už budou blížit tomu, co například TSMC zakusí při realizaci generace 7nm.

Zdroj: BenchLife

Ohodnoťte tento článek!