Kam až to DDR3 dotáhne? Adata nabízí 4 a 8GB moduly s taktem 3100 MHz

0

Rychlostí operačních pamětí většina zájemců o hardware už nějaká ta léta nežije. V uplynulých měsících letoška se nicméně takty pamětí DDR3 docela slušně pohnuly směrem nahoru a dorazily na hranici 3000 MHz. Společnosti Adata to ale zřejmě nestačilo, a tak dnes uvedla moduly ještě o něco rychlejší. Nejnovější přírůstek do její řady XPG V2 totiž běží na frekvenci 3100 MHz, což teoreticky odpovídá přenosové rychlosti 24,8 GB/s pro jeden modul.

3100MHz paměti Adata XPG V2 by fyzickým provedením měly odpovídat modelům stejné řady na nižších taktech (konkrétně 2800MHz verzi uvedla firma v květnu/máji). Mají tedy opět osmivrstvé PCB, stejný chladič s „křidélky“ a zřejmě také budou dostupné ve stejných barvách (tmavě šedá, žlutá). Ze začátku bude zřejmě Adata s touto rychlostí nabízet jen moduly o kapacitě 4 GB (v kitu po dvou), nicméně podle produktových obrázků zřejmě brzy bude také 16GB kit s moduly o vyšší kapacitě 8 GB.


 

Nejvyšší taktovací frekvenci 3100 MHz moduly dosahují se stále ještě docela slušným napětím. Stačí jim pořád 1,65 V, což je v podstatě taková standardní nestandardní hodnota. Neměly by se tedy nějak extrémně přehřívat. Při 3100 MHz je časování modulů nastaveno na hodnoty 12-14-14-36. Pokud byste je z nějakého důvodu provozovali na běžném taktu 1333 MHz, bude použito časování 9-9-9-24.


 

Takt 3100 MHz je (alespoň oficiálně) podmíněn tím, že paměti budete provozovat v desce s čipovou sadou Z87 a pochopitelně procesorem Intel generace Haswell. Vzhledem k tomu, že paměti této třídy jsou v podstatě určené jen nadšencům a taktovačům, nemusí nás to asi příliš mrzet. Adata v tiskové zprávě zmiňuje, že na těchto modulech spolupracovala s ASRockem, nicméně fungovat by měly na všech deskách platformy Z87 (podmínkou je pochopitelně podpora profilů XMP).

 

Zdá se, že paměti DDR3 (vlastně na sklonku své kariéry) chytají možná nečekaný druhý dech. Specifikace DDR4 jsou již oficiálně hotovy, a byť ještě pár let nebudou masovou záležitostí, v oblasti PC a serverů by měly odstartovat už příští rok s platformou Haswell-E. Paměti DDR4 budou zřejmě na trhu začínat na taktech 2133 MHz, což v kontrastu s tím, kam se momentálně dostávají moduly DDR3, působí až trochu úsměvně.

Zdroj: Adata

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost * * * Očkováno. Rusko, иди нахуй