Kam se poděl Denver, aneb o zmatené roadmapě a Tegře, která neměla existovat

0

Nvidia se na letošní GPU Technology Conference kromě jiného „pochlubila“ změnou plánů na dalších několik let. Z roadmapy grafických akcelerátorů zmizela (podle všeho byla o rok posunuta) architektura Volta a podobná rošáda se odehrála i v roadmapě mobilních SoC Tegra. Jak jste se již mohli dočíst v článku Honzy Olšana, neznámo kam zmizel čip s krycím názvem Parker a namísto něj přibyl Erista (podle komiksové předlohy půjde o produkt příbuzný s Loganem).


Slajd, který vidíte výše, Nvidia prezentovala na GTC 2013, tedy přesně před rokem. Dnes již víme, že Logan se oficiálně jmenuje Tegra K1. Parker, který v nové roadmapě není, mohl být odložen na později kvůli opoždění 16nm FinFET postupu u TSMC. Jenže společně s Parkerem zmizela i procesorová jádra Denver, která byla právě u něj explicitně zmíněna – nemá je Logan a nemá je ani Erista. Že by Denver měl být na trhu už v roce 2014, o tom ani slovo. A přesto…

Dvě verze Tegry K1
Dvě verze Tegry K1

Nvidia představila dvě verze Tegry K1, jednu s jádry ARM Cortex-A15 a druhou s vlastními jádry Denver. K hotovým implementacím má toto SoC ještě daleko, už na lednovém veletrhu CES ale Nvidia vystavovala funkční prototyp (nějaké) Tegry K1. Během prezentace, kterou sledoval server Anandtech, byla za běhu předvedena i verze s jádry Denver (podle vyjádření společnosti šlo o jeden z prvních předprodukčních vzorků, který přišel z výroby teprve několik dní před veletrhem). Na této prezentaci také zaznělo, že 32bitová Tegra K1 (s jádry ARM) bude výrobcům dostupná v první polovině roku 2014, zatímco 64bitová (s jádry Denver) v polovině druhé.

Předváděcí základní deska s Tegrou K1 pro automobily

Hlavu nám pak zamotaly výsledky obou variant Tegry K1 z benchmarku Antutu, které zveřejnil server HardwareLuxx. Mohl to být podvrh, ale Tegra K1 s Denverem už prokazatelně existovala o dva měsíce dříve na Consumer Electronics Show.

Shrňme tedy doposud známá fakta. Tegra K1 s jádry Denver existuje, ačkoliv podle roadmapy existovat nemá. Navzdory tomu, že Denver existuje (viz bod 1), je jeho plánovaný nástupce (Erista) postaven na jádrech licencovaných od ARM Holdings. (Jinak by přece v roadmapě bylo uvedeno „Denver CPU“ a „Maxwell GPU“ a pouze řádek o výrobním postupu by byl umazán.)

Příští generace Tegry nese kódové jméno Erista (GTC 2014)
Příští generace Tegry nese kódové jméno Erista (GTC 2014)

Jedno vysvětlení, které dává smysl (ač je pouhou spekulací), nabízí na diskuzním fóru SemiAccurate uživatel s přezdívkou Drunkenmaster. Jádra Denver v Tegře K1 podle něj mohou být jen testovací projekt. Tato varianta přijde výrazně později než standardní Tegra K1, Nvidia si vyzkouší své procesorové jádro v reálných podmínkách, oněch pár vyrobených čipů prodá (nebo možná ani neprodá) a zkušenosti zužitkuje v návrhu čipu Parker. (Přibližně takto postupoval Intel s výpočetními akcelerátory Xeon Phi.)

 

Zrušení Parkera (přesněji tedy odklad Denveru) může znamenat, že Nvidia není s Denverem ve stávající podobě spokojená. Procesory mají buď vysokou spotřebu, nízký výkon, trápí je chyby v návrhu (errata), nebo kombinace více faktorů, které si žádají velkou revizi. Příští generace proto bude zatím bez Denveru, namísto něj Nvidia sáhne po standardním Cortexu-A57, přihodí grafické jádro architektury Maxwell a výsledek bude vyrábět 20nm technologií. Skutečně ostrého nasazení jader Denver se tak dočkáme až u Tegry vyráběné 16nm FinFET postupem – přesně jak bylo plánováno, než výrobna TSMC jeho rozjezd kvůli problémům odložila.

Zdroj: SemiAccurate 1 | 2

Ohodnoťte tento článek!