Kam to zapsat? Na trh konečně míří SSD pro rozhraní SATA Express. Od Toshiby

0

Už se budu hodně opakovat, když řeknu, že průběh „nasazování“ diskového rozhraní SATA Express poněkud zklamal. Pokud jste postavili počítač na bázi platformy X99 nebo Z97 (Broadwell, Haswell Refresh), máte už tyto porty možná i rok v PC, ale zcela bez možnosti do nich něco zapojit (což dospělo až do takovýchto kuriózních konců). Mezitím se v PC navíc objevilo původně jen čistě serverové rozhraní U.2, které SATA Expressu hrozí vypálit rybník v highendu. Ovšem zdá se, že SATA Express nakonec přece jen úplně mrtvý není. Na trh se podle všeho chystají disky s tímto rozhraním a také technologii NVM Express.

Zodpovědná je za ně Toshiba, která tento týden představila tři nové řady SSD pro různá určení používající protokol NVMe. Jako taková se zapojují přes různé formy rozhraní PCI Express, mezi nimiž jsou sloty M.2, rozhraní U.2, klasické karty do slotu PCIE ×4, a konečně i 2,5″ disky, používající k připojení SATA Express. Část těchto SSD Toshiba sice směřuje do sektoru enterprise, modely pro M.2 a SATA Express ovšem budou určené pro PC. Pokud je tedy Toshiba bude distribuovat i na volném trhu (tedy nejen přes OEM kanály výrobcům počítačů), bude mít veřejnost poprvé možnost si SSD pro SATA Express opatřit.

Disky Toshiba XG3 představují SSD používající protokol NVMe 1.1b a nabízející kapacity 128, 256, 512 a 1024 GB. Pro notebooky (nebo patřičně vybavené desktopové desky) má Toshiba moduly M.2 s rozhraním PCI Express 3.0 ×4, do desktopů ale existuje také verze v podobě 2,5″ disku, která právě používá rozhraní SATA Express. To má ovšem k dispozici fyzicky jen PCI Express 3.0 ×2 s poloviční přenosovou kapacitou (2 GB/s). Toshiba pro SSD XG3 udává rychlosti sekvenčního čtení 2400 MB/s a 1500 MB/s v zápisu, takže pomalejší rozhraní už maximální rychlost o něco brzdí. Pokud disk připojíte k čipové sadě Z97 nebo H97 na platformě LGA 1151, budete navíc moci použít jen poloviční rychlost s PCI Expressem 2.0 (což se týká také mnoha slotů M.2 na této platformě).

Toshiba XG3 pro SATA Express
Toshiba XG3 pro SATA Express

 

Kromě těchto modelů uvedla Toshiba ještě NVMe řadu pro servery (PX04P) a pro ultramobilní notebooky a tablety (BG1). SSD BG1 používá buď slot M.2 (o délce 80 nebo 30 mm), nebo alternativně jednočipové řešení BGA o rozměru jen 16 × 20 mm, v tomto případě se disk napevno pájí na desku. BG1 mají kapacitu 128 nebo 256 GB a přenosové rychlosti až 715 MB/s při čtení a 228 MB/s při zápisu. Jsou taktéž kompatibilní s NVMe (1.1a) a používají k připojení PCI Express 2.0 ×2. Řada BG1 by měla být vedle rozměrů (moduly M.2 jsou jednostranné) optimalizována také na minimální spotřebu.

Toshiba BG1 (jednočipová verze BGA)
Toshiba BG1 (jednočipová verze BGA)

 

Disky PX04P jsou pak výkonná zařízení NVMe (1.0e) určená už nikoliv pro PC, ale pro servery. Kapacita je u nich 800, 1600 nebo 3200 GB a lze je mít buď v podobě 2,5″ disků (ale o výšce 15 mm) pro rozhraní U.2 dříve známé pod jménem SFF-8639, nebo jako nízkoprofilovou kartu do slotu PCI Express 3.0 ×4. Stejnou konektivitu má i U.2, takže výkon by měl být identický. Toshiba ve svých materiálech mluví o 3100 MB/s ve čtení a 2350 MB/s při zápise; v náhodném přístupu má toto SSD dosahovat 185 000 IOPS v zápise a 660 000 IOPS při čtení 4K bloků. SSD PX04P by měla být poměrně houževnatá i pro vysokou zátěž, mají podle Toshiby vydržet 10 plných přepisů denně. Spotřeba je podobná jako třeba u SSD 750 od Intelu: v zátěži až 18 W.

Toshiba PX04P, karta PCI Express 3.0 ×4
Toshiba PX04P, karta PCI Express 3.0 ×4

Toshiba PX04P (U.2)
Toshiba PX04P (U.2)

 

Ačkoliv z oficiálního pohledu lze díky diskům Toshiba XG3 označit čekání na SATA Express za skončené, v praxi to bude složitější. Aktuální odhalení těchto SSD je totiž značně „papírové“. Jejich vzorky mají být k dispozici až v příštím čtvrtletí, takže reálně v prodeji budou ještě později, dost možná až příští rok. Navíc je zde nejistota ohledně toho, jak moc se budou dát volně sehnat, jelikož Toshiba se soustředí hlavně na OEM trh a koncovým zákazníkům nabízí raději disky pod značkou OCZ. V nadcházejících měsících se tudíž ještě může stát, že faktické hmatatelné prvenství s diskem SSD pro SATA Express Toshibě vyfoukne nějaká jiná značka.

 

Zdroje: Toshiba, AnandTech, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!