Kamera Sphericam natočí všechno kolem vás. A je z Česka

0

Na Kickstarteru byl před týdnem úspěšně dofinancován projekt Sphericam – kamera s 360° úhlem záběru. Jeho tvůrce Jeffrey Martin žádal 10 000 dolarů, nakonec vybral více než třikrát tolik. Martin už roky bydlí v Praze a možná znáte jeho web 360cities.net. Pravděpodobně jde o největší galerii 360° panoramat na světě, Martinovy fotografie jsou navíc rekordně velké. Strahovskou knihovnu nafotil v rozlišení 40 Gpx a Londýn v 80 Gpx.

Od statických snímků se ale Martin přesouvá k videu. Na sférické kameře začal pracovat před pěti lety. Po několika prototypech už má produkt, který opravdu půjde do výroby.

Sphericam
Sphericam 

Sphericam vypadá jako malá lampička (150 × 150 × 350 mm). V postavci je 4,3″ displej a ovládací prvky. Nahoře trůní „brambora“ se čtyřmi senzory s rozlišením 640 × 512 px, které před sebou mají objektivy (rybí oka) se záběrem 170°. Kamera je napájena 2200mAh akumulátorem, se kterým lze natočit až 3 hodin videa (s vypnutým LCD) nebo 1–2 hodin se zapnutým displejem. Video se ukládá na SD kartu, na kapacitu 32 GB se vejde asi 17 hodin záznamu.

Zařízení obsahuje i GPS. Přes Ethernet nebo Wi-Fi umí streamovat video online. Pracuje v několika režimech: stereografickém (3D), ekvidistantním válcovém (360° záběr na jedné ploché projekci) nebo nejefektnějším interaktivním. Video běží jako každé jiné, ale můžete se v něm libovolně otáčet, jako na této ukázce.

Autor kameru doporučuje pro natáčení svateb, reklam, sportu, dokumentů nebo i jako zabezpečovací zařízení. Do budoucna je ale určitě do zlepšovat. Vyšší rozlišení, lepší optická soustava a výkonnější hardware by ale v tuto chvíli Sphericam akorát prodražily.

 

Sphericam se začne prodávat nejdříve na jaře. Nejlevnější model na Kickstarteru stál 599 dolarů, ceny finálního zařízení ale zřejmě budou vyšší. Veškeré informace o projektu najdete na oficiálním webu sphericam.com.

Kamera Sphericam natočí všechno kolem vás. A je z Česka
Ohodnoťte tento článek!