Kamery do nepohody – srovnávací test šesti outdoorových kamer

0

Trh s fotoaparáty a kamerami přes období krize stále roste raketovým tempem. Pozorujeme také nárůst popularity extrémních sportů a aktivního trávení volného času. Když se tyto dva koncepty komusi spojily v hlavě, výsledek nebyl nijak překvapivý. Odolná kamera! My jsme jejich kouzlu podlehli již před nějakou dobou a nyní jsme se rozhodli otestovat, která je nejlepší. Pojďte podlehnout s námi.

Z bláta do louže

Správná odolná kamera s vámi půjde kamkoli. Do vlhkého prostředí, do prašného prostředí, na hory, blátivou cestou – tedy všude tam, kam se vydáte za svými dobrodružstvími. Když se o svůj obrazový záznamník nebudete muset strachovat, divoké chvíle si naplno užijete. Po příchodu domů pak stáhnete záznam a zjistíte, že zábava teprve začíná.

Na internetu najdete nepřeberné množství videí, kde nadšenci sjíždějí šlajsny, blbnou ve snowparku, lezou po bouldrech i v pravých horách. S jištěním i bez. Frčí lesem na kole nebo po polňačce na motorce. To vše natáčejí odolnými kamerami. A co vy, nechtěli byste se přátelům pochlubit dechberoucími záběry z akční dovolené?

Jak jsme testovali

Zcela zásadní vliv na hodnocení měla samozřejmě kvalita záznamu. Kategorii jsme zjednodušeně označili jako video a zahrnuli jsme do ní jak kvalitu záznamu obrazu i zvuku. Hodnotili jsme také kvalitu fotek – videozáznam je vlastně jen velké množství fotografií za sebou, téměř každá kamera tedy umí i fotit. A mít při sobě alespoň jednoduchý foťák se často hodí – sami to jistě znáte. Hodnotili jsme nejen rozlišení (to nakonec nemusí být vůbec podstatné), ale hlavně ostrost, schopnost automaticky přeostřovat, kompresi a také barevnou věrnost. Levnější kamery jsou náchylné ke kácení svislic – zejména při rychlých záběrech jejich slabý obrazový procesor nestíhá data správně zpracovávat. Velký důraz jsme kladli na kvalitu automatické expozice. Některé kamery vás při přechodu na sluníčko oslní efektem z Drtivého dopadu, jiné si se změnou světelných podmínek poradí bravurně.

U každé kamery naleznete ukázkový záznam. Ten nebyl nijak upraven a jedinou změnou v kvalitě obrazu je komprimace samotného Youtube.

V kategorii ergonomie jsme toho hodnotili hodně. Bodovali jsme zpracování, potažmo odolnost. K některým kamerám je možné také dokoupit voděodolný kryt, jiné ponoření do vody nabízejí přímo. Zkoušeli jsem pohodlnost a jednoduchost ovládání, ale i nabíjení a výměny paměťové karty. Hodnotili jsme možnosti montáže (na kolo, na helmu, na snowboard či na brokovnici) i nabídku dalšího příslušenství. Někdo nabízí jen speciální obaly, jinde seženete Wi-Fi moduly, LCD displeje nebo přídavné baterie. Troufli jsme si ohodnotit také design (ačkoli to je značně subjektivní) a samozřejmě jsme bodovali rozměry a hmotnost. Pokud vám bude kamera celý den stahovat helmu na jednu stranu, nadšení z toho nebudete. Do této kategorie spadala také výdrž na baterie, nějaké body jsme jí tedy také přisoudili. Všechny testované kamery se ale standardně pohybují v rozmezí 2-3 hodin, v mrazu je to pak výrazně méně.

 

Nakonec jsme obodovali funkce – zde jsme hodnotili počet režimů (různá rozlišení, různý počet snímků za sekundu) a možnosti nastavení kamery. některé modely umožňují měnit vyvážení bílé, poměr stran záznamu či režim ostření, jinde prostě točíte a hotovo. V úvahu jsme vzali i to, zda umí kamera natáčet rychleji, než je standard. Zahrnuli jsme sem také všechny ostatní funkce, jako je např. integrovaný Bluetooh adaptér či GPS.

Úvod, metodika testování

1. GoPro HD Hero 2

Suverénně nejlepší kamera v testu a jedno z nejlepších zařízení, které jsme v poslední době měli v redakci. HD Hero druhé generace je prostě skvělé zařízení. Kvalita videa je za dobrých světelných podmínek opravdu špičková a to tak, že se jedná o profesionálně využitelný záznam. Ne nadarmo se jedná o nejoblíbenější kameru špičkových sportovců. A to je prosím zařízení za osm a půl tisíce.

Kamera výborně zvládá přeostřovat, přesto, že má výrazně vyboulený objektiv (šířka záběru až 170° i ve Full HD), je dostatečně ostrá také v rozích. S obdivem jsme na záběrech sledovali, jak si poradí s expozicí – můžete vyjet z lesa do přímého slunečního svitu a obraz nijak nezabliká, barvy se nezmění. Téměř jako lidské oko. Kromě kvality má Hero 2 v rukávu ještě jeden trumf – v režimu WVGA (848 × 480) dokáže natáčet rychlostí 100 sn./s. Díky tomu můžete výsledný obraz až pětkrát zpomalit, přesto bude stále plynulý. Tato funkce vám umožní udělat unikátní terénní záběry.

Přístroj je v „nahém“ stavu pouze zranitelná plastová krabička, která se až zavřením do průhledného krytu promění v odolnou kameru. Přístup dovnitř je bezproblémový, vodotěsný kryt garantuje možnost ponoření až do 60m hloubky. Kvůli krabičce je ale slabší zvuková stránka videa – nahrávka je sice kvalitní, ale hrozně tichá. Navíc se do ní promítají nepříjemné zvuky způsobené těsným kontaktem mikrofonu a ochranného obalu.

Parametry
Cena 8 490 Kč (Outdoor edition)
Zapůjčil Alza.cz
GoPro HD Hero 2
snímač 11 Mpx
nejvyšší rozlišení 1 920 × 1 080 px., 30 sn./s
nejrychlejší záznam 848 × 480 px., 100 sn./s
objektiv (úhel záběru, světelnost) 170°, F2,8
konektivita miniUSB, 2× AV výstup, Hero BUS (proprietární)
paměťové karty SD/SDHC
výdrž baterie 2,5 hod.
akumulátor 1100 mAh
rozměry 60 × 42 × 30 mm (bez pouzdra)
hmotnost 172 g

Ke kameře je k dispozici celá řada příslušenství. Podle verze, kterou zvolíte,(Outdoor, Motorsport, Surf) dostanete v balení celou řadu specializovaných montážních variant. K dokoupení jsou k dispozici různé rozšiřující moduly – LCD (pro sledování právě natočených záběrů v terénu a nastavení kompozice),  Wi-Fi (pro okamžitý přenos videí) a zvětšená baterie. Existuje také celá řada dalších montážních možností i 3D systém pro 2 kamery. Perlička nakonec – baterie je vyhřívaná, aby vydržela nahrávat i v extrémních horských podmínkách.

Hodnocení
video 96 %
ergonomie 86 %
funkce 80 %
celkem 94 %
Plusy / mínusy
  zdaleka nejlepší obraz
  kvalita zvuku v odolném obalu

2. GoPro HD Hero

Původní HD Hero je stále vynikající kamera, není tedy divu, že skončila na druhém místě. Obraz je výborný, nicméně při přímém porovnání záznamů je možné u Hero 2 sledovat obrovský skok vpřed. Mezi  5Mpx a 11Mpx snímačem je přeci jen zásadní rozdíl, ten je možné velmi dobře pozorovat za zhoršených světelných podmínek. Také objektiv původní kamery Hero je méně dokonalý, viditelná je např. neostrost v rozích. Obě kamery ale mají vynikající barevné podání.

S odolností jsou na tom stejně – sdílejí totiž „krabičkový“ systém, veškeré příslušenství k obou kamer je navíc kompatibilní. Díky speciálnímu Hero BUS konektoru tak můžete použít i LCD či Wi-Fi modul. Ochranný obal ale znamená také stejné problémy se zvukem.

Parametry
Cena 6 790 Kč (verze Helmet)
Zapůjčil Alza.cz
GoPro HD Hero
snímač 5 Mpx
nejvyšší rozlišení 1 920 × 1 080 px., 30 sn./s
nejrychlejší záznam 848 × 480 px., 60 sn./s
objektiv (úhel záběru, světelnost) 170° (128° při FullHD), F2,8
konektivita miniUSB, 2× AV výstup, Hero BUS (proprietární)
paměťové karty SD/SDHC
výdrž baterie 2,5 hod.
akumulátor 1100 mAh
rozměry 60 × 42 × 30 mm (bez pouzdra)
hmotnost 167 g

Obdobný je také systém ovládání pomocí dvou tlačítek v přední a horní části kamery. Ty se na obalu mačkají velmi ztuha, u podobně řešených podvodních pouzder pro foťáky je to ale běžný standard. K ovládání je možné využít malý monochromatický displej v přední části. Ten umožňuje přímo v terénu nastavit vše potřebné (v tomto se žádné kamery nemohou modelům GoPro rovnat). Musíte ale dokonale znát manuál, jinak kameru spíše rozhasíte. Hero 2 s podrobnějším displejem je na tom o poznání lépe, ale také vyžaduje značný cvik.

Hodnocení
video 87 %
ergonomie 83 %
funkce 69 %
celkem 87 %
Plusy / mínusy
  zdaleka nejlepší obraz
  kvalita zvuku v odolném obalu

3. Contour+

Zdaleka nejvybavenější, ale také nejdražší kamera v testu vypadá na rozdíl od modelů GoPro skutečně jako kamera. Design je povedený, dobře udělané jsou také ovládací prvky, ačkoli na logiku ovládání jsme si museli chvíli zvykat. V zadní části za krytem je přepínač režimů a vypínač. V horní části můžete aktivovat Bluetooth – kameru spojíte s chytrým mobilem a pomocí speciální aplikace ji můžete v terénu dokonale nastavit a podívat se, kam se kouká a případně záběr upravit. Samotné natáčení spustíte posunutím velkého vypínače směrem dopředu. Objektiv je otočný, horizont obrazu tak můžete snadno dostat do roviny, nebo při uchycení kamery vzůru nohama zcela převrátit.

Po odsunutí zadní krytky se vám zpřístupní strojovna – najdete v ní dvoupolohový přepínač režimů – tyto režimy si předtím můžete nastavit libovolně na telefonu nebo v počítači. Na jednom můžete mít třeba Full HD se 30 sn./s, na druhém 1 280 × 720 se 60 sn./s  (nejrychlejší co kamera umí), k tomu přidat specifické vyvážení bílé a pohrát si s expozicí. Tohle je rozhodně model pro hračičky.

Parametry
Cena 11 990 Kč (verze Helmet)
Zapůjčil Contour
Contour+
snímač 5 Mpx
nejvyšší rozlišení 1 920 × 1 080 px., 30 sn./s
nejrychlejší záznam 1 280 × 720 px., 60 sn./s
objektiv (úhel záběru, světelnost) 170° (125° při FullHD), F2,8
konektivita miniUSB, miniHDMI, audio (mic), Bluetooth (+ GPS)
paměťové karty microSD
výdrž baterie 2-2,5 hod.
akumulátor 1050 mAh
rozměry 98 × 58 × 34 mm
hmotnost 150 g

V zadní části ještě najdete miniHDMI a miniUSB – k oběma se dostanete i přes malé gumové záslepky, nemusíte tedy otevírat kryt. Kamera má integrovanou GPS, po stažení záznamu navíc dostanete trasu vaší cesty, z čehož se dají vykouzlit zajímavé věci. Kamera nabízí opravdu hodně možností, bohužel zaostává v tom, v čem by měla jako záznamové zařízení excelovat – v kvalitě obrazu. Zde je mezi Hero 2 a Contour+ rozdíl minimálně jedné třídy.

Pokud s využitím dodávaného programu Contour Storyteller připojíte kameru k počítači a video vyexportujete, můžete jej následně společně s dodatečnými GPS informacemi nahrát na web. Tam je vygenerována kromě běžného videa i mapa s aktuální pozicí, rychlostí a převýšením. Pokud rozkliknete video níže, můžete se podívat na tuto schopnost přímo na webu Contour. Video jsme pořídili při letním testování do tištěného ExtraPC.

Hodnocení
video 81 %
ergonomie 86 %
funkce 94 %
celkem 85 %
Plusy / mínusy
  funkce a nastavení, webová aplikace
  poměr „kvalita obrazu/cena“

4. Contour Roam

Druhý model Contour sice skončil až na čtvrtém místě (tedy poslední z Full HD kamer), v poměru k ceně jde však o zajímavou variantu. Přístroj je odolný (vodotěsný do 1 m) a hezký, dobře se ovládá. Nenabízí sice tolik možností jako dražší brácha, i on ale umožňuje podrobné nastavení v počítači pomocí programu Contour Storyteller – ten navíc nabízí možnost přehledné správy videí. Roam má ale k dispozici jen jeden režim.

Vzhledem k ceně překvapil Roam svými záznamovými schopnostmi. Na běžném denním světle je kvalita videa srovnatelná s Contour+; je to Full HD záznam, nicméně oproti kamerám HD Hero je možné pozorovat méně přesné barvy, či znatelnou kompresi (zejména u složitějších struktur, jako je jehličí stromů). Kamera však excelovala v extrémně tmavých záběrech, kde nabídla suverénně nejnižší šum a také slušné barevné podání. Asi nejlepší byl také zvukový záznam, ačkoli při manipulaci s tělem kamery se do něj nahrály velmi nepříjemné a dráždivé zvuky.

Parametry
Cena 4 999 Kč (verze Helmet)
Zapůjčil Contour
Contour Roam
snímač 5 Mpx
nejvyšší rozlišení 1 920 × 1 080 px., 30 sn./s
nejrychlejší záznam 1 280 × 720 px., 60 sn./s
objektiv (úhel záběru, světelnost) 170° (125° při FullHD), F2,8
konektivita miniUSB
paměťové karty microSD
výdrž baterie 3 hod.
akumulátor neudáno
rozměry 100 × 55 × 34mm
hmotnost 145 g

K oběma kamerám Contour je možné dokoupit celou řadu příslušenství – nejrůznější montážní sady (na brokovnici, kuši nebo kšiltovku), voděodolné kryty či nabíječku do auta. (Pro Contour+ je k dispozici bezdrátový modul pro živé streamování obrazu z kamery na internet.) V balení u obou modelů je fixní a otočný držák na boční stranu helmy (případně jiný povrch) – jednoduché a pevné řešení pomocí kolejnic se nám líbilo.

Hodnocení
video 81 %
ergonomie 86 %
funkce 94 %
celkem 85 %
Plusy / mínusy
  kvalita obrazu/cena
  nemožnost přepínat režimy bez PC

5. Eltrinex SportCam W-HD

Nejmenší, nejlehčí a nejlevnější kamera v testu k našemu překvapení neskončila na konci. Firma Empei k nám pod značkou Eltrinex už nějakou dobu vozí elektroniku a poměrně často se jim daří vybírat zajímavé produkty. Model W-HD je následníkem modelu HD, který jsme již v Extra PC testovali. Na rozdíl od něj nabízí širší úhel záběru (135°), což je pro sportovní účely lepší. Kamera není ani z kovu, ani zavřená do neprodyšného brnění z plexiskla, přesto o ni příliš obavu mít nemusíte. Tělo je z pogumovaného plastu a díky minimální hmotnosti by si příliš neublížila ani při pádu z ruky na beton.

 

Parametry
Cena 2 590 Kč
Zapůjčil Eltrinex
Eltrinex SportCam W-HD
snímač 3 Mpx
nejvyšší rozlišení 1 280 × 720 px., 30 sn./s
nejrychlejší záznam 1 280 × 720 px., 30 sn./s
objektiv (úhel záběru, světelnost) 135°, neudáno
konektivita miniUSB
paměťové karty microSD
výdrž baterie 3 hod.
akumulátor neudáno
rozměry 100 × 55 × 34mm
hmotnost 145 g

V horní části najdete jediný ovládací prvek – malé kovové tlačítko (podle něj poznáte také správné natočení kamery). To se bohužel velmi snadno stiskne, kamera navíc rovnou začne natáčet. Může se vám tak stát, že si natočíte dvě hodiny uvnitř kapsy a až dorazíte na kopec, který jste chtěli sjet, bude kamera vybitá. V zadní části se nachází šroubovací víčko – pod ním naleznete slot pro microSD kartu, miniUSB konektor (pro nabíjení i stahování záznamu) a také mikrofon. Pokud použijete voděodolné víčko, mikrofon bude pochopitelně k ničemu.

Kamera do záznamu automaticky vtiskne datum a čas – pro někoho příjemná funkce, pro jiného nepřekonatelný problém. Přístroj natáčí v rozlišení 1 280 × 720 (jediný režim). Barvy jsou nepřesné, přechody ze světlých do tmavých míst dávají automatické expozici řádně zabrat. Přesto nás kvalita záznamu vzhledem k ceně spíše lehce příjemně překvapila.

Hodnocení
video 61 %
ergonomie 74 %
funkce 48 %
celkem 63 %
Plusy / mínusy
  cena
  poloha ovládacího tlačítka

6. Evolve 4000HD Sport

Jak už to tak bývá, nejlevnější často nekončí na chvostu testu. A tak i tentokrát černý petr padl na kameru, od které jsme očekávali trochu víc. Evolve ve specifikacích slibuje 12Mpx CMOS čip (na Full HD stačí 5 Mpx), přesto natáčí jen v základním HD (1 280 × 720 px.). Už tady nám bylo jasné, že něco není tak, jak má být. Obraz trpí silnou kompresí, při rychlejších pohybech se hodně trhá. Kácení svislic je u levných kamer bohužel téměř povinnou výbavou. Barvy mají nádech do červena, barevné podání obecně je ale u tohoto modelu jedna z těch lepších věcí. Zvuková stránka již tak špatná není, záznam je silný (ačkoli zkreslený), projevuje se v něm však silný, hluboký brum.

Také tento model je možné vybavit voděodolnou krytkou (která uzavře mikrofon), může se pak ponořit až do hloubky deseti metrů. Model je testován podle certifikátu IP68, výrobce ale voděodolnost negarantuje. Tělo kamery je celé z kovu (je také pořádně těžký) a dá se říci, že je to jeden z jeho velkých kladů. Pokud by vám doma spadl třeba na kachličky, měl bych větší strach o ně.

Parametry
Cena 3 500 Kč (verze Helmet)
Zapůjčil Eltrinex
Evolve 4000HD Sport
snímač 12 Mpx
nejvyšší rozlišení 1 280 × 720 px., 30 sn./s
nejrychlejší záznam 1 280 × 720 px., 30 sn./s
objektiv (úhel záběru, světelnost) 170°, F2,8
konektivita miniUSB
paměťové karty microSD
výdrž baterie 2 hod.
akumulátor 850 mAh
rozměry 850 mAh
hmotnost 100 g

V horní části najdete šikovně řešený vypínač – dlouhým stiskem se kamera zapne, dalším krátkým se teprve začne natáčet. To je mnohem lepší řešení, než u předchozího Eltrinexu. Po odmontování zadní krytky se objeví slot na karty (microSD), datový i nabíjecí konektor (minium), výměnná Li-Ion baterie a také jednoduchý přepínač mezi foto a video režimem. Za to jsme udělili kladné body. Možnosti montáže jsou u obou posledních kamer výrazně slabší, než u zbytku pole.

Hodnocení
video 57 %
ergonomie 78 %
funkce 58 %
celkem 62 %
Plusy / mínusy
  odolné provedení
  kvalita obrazu
Ohodnoťte tento článek!