Kapacita HDD letos poroste, přijdou 3,5″ plotny s 1,5 TB místa a 2,5″ o 750 GB

0

V loňském roce došlo k některým pěkným pokrokům v kapacitě pevných disků. Často to ale bylo dáno použitím více ploten. U HGST se například nyní můžete setkat už se sedmi kusy v jednom disku díky plnění héliem. Také Seagate ale z dřívějších čtyř či pěti zvedlo počet ploten v 3,5″ typech až na šest. Naštěstí to vypadá, že v dohledné době by se opět mohla zvětšit i kapacita ploten samotných, takže se větší úložný prostor dostane i na levnější modely s nižším počtem magnetických kotoučů.

Společnost Showa Denko, která plotny vyrábí (brát by je od ní měla minimálně Toshiba a Seagate), nyní oznámila produkci osmé generace ploten typu PMR, které mají být klientům k dispozici v březnu letošního roku. V první fázi mají na této technologii být vyráběné 2,5″ plotny pro notebooky, 3,5″ velikost pro desktop zřejmě přijde později. Plotny s 2,5″ průměrem mají mít kapacitu 750 GB, zatímco na předchozí generaci od Showa Denko se vešlo 670 GB. Tyto plotny tedy umožní vytvořit disky o kapacitě 1,5 TB jen s dvěma plotnami, což se ještě dá realizovat v 7mm profilu, který používá většina notebooků (minimálně těch kompaktnějších). Přesně tyto plotny by měly být v 3TB 2,5″ disku, který na CES 2015 předváděla Toshiba.


Odhalená plotna pevného disku

Plány na podobné plotny pro 3,5″ desktopové disky zatím Showa Denko neupřesnila. V sedmé generaci PMR ploten byly v nabídce plotny s kapacitou 1,1 až 1,3 TB, takže u osmé generace už by se kapacita měla vyhoupnout na metu 1,5 TB (alespoň to uvádí web KitGuru). To by umožnilo dvouplotnové 3TB disky, nebo při použití šesti ploten úložiště s kapacitou 9 TB. Divize HGST (patřící pod Western Digital) s héliovou technologií by dokonce mohla stvořit model s kapacitou 10,5 TB, pokud by tyto plotny nasadila.

 

 

Jde to i bez SMR či HAMR (zatím)

Zvýšení kapacity ploten je pozitivní také v tom, že se zřejmě odehrálo bez použití triku s překrývajícími se stopami, takzvaného záznamu SMR, ani pomocí náročné technologie zahřívání záznamové vrstvy laserem (tzv. HAMR). Ona zkratka PMR, kterou Show Denko používá, značí technologii kolmého zápisu, která se používá už několik let. V tomto ohledu tedy půjde o stále stejné plotny bez nějakých potenciálně problematických novinek, pouze s hustějším záznamem. Jako další cíl má ale údajně Showa Denko zvýšení hustoty až na 1 TB pro 2,5″ plotnu (čistě hypoteticky by pak 3,5″ mohla mít 2 TB), což už se bez těchto radikálních změn asi neobejde.

Je ale možné, že u 3,5″ varianty plotny osmé generace se již SMR používat bude. Už teď totiž zřejmě bylo možností i u generace sedmé. U ní Showa Denko uvádí rozsah kapacit ploten 1,1 – 1,3 TB, což asi značí, že 1,1 TB lze dosáhnou při klasickém kolmém zápise a 1,3 TB pak v kombinaci se SMR. Odhadem od oka by pak asi v osmé generaci 3,5″ ploten 1,5TB kapacita platila pro plotny používající SMR, kdežto konvenční plotny bez SMR by se snad mohly dostat na 1,33 TB. To by ovšem stále nebylo k zahození: umožnilo by to například 4TB disk s třemi plotnami, nebo 8 TB šestiplotnový model bez SMR (které je použito u stávajícího 8TB modelu Seagate Archive HDD).

Společnost Seagate mimochodem koncem ledna sdělila, že letos hodlá občerstvit téměř celé spektrum svých úložišť (vedle pevných disků také svá SSD). V tomto přezbrojování by už mohla hrát právě dostupnost nové generace záznamových ploten, nyní oznámených firmou Showa Denko.

Zdroje: Showa Denko, KitGuru (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.

1 komentář