Karibský státeček se mstí USA a zlegalizuje warez

0

V Karibiku se nacházející ostrovní státeček Antigua a Barbuda má rozlohu cca 440 kilometrů čtverečních. Na těch v malé zemičce, jež je součástí Commonwealthu, žije necelých sedmdesát tisíc obyvatel, což ji řadí k těm menším a méně obydleným částem civilizace.

Ještě před pár lety se celých pět procent tamní populace živilo zprostředkováním hazardních her na internetu. Z toho už ovšem Antigua a Barbuda dávno prosperovat nemůže a tratí na tom miliardy dolarů. Na vině jsou Spojené státy americké.

Antiqua a Barbuda

Kvůli zákonu známému jako Federal Wire Act je online gambling v USA v podstatě zakázaný (respektive jsou ilegální finanční transakce s ním spjaté). Většinu zákazníků virtuálních kasin Antiguy a Barbudy ovšem tvořili právě Američané – těm orgány zamezily v přístupu k středoamerickému hazardu, čili karibský stát připravily o údajně značné příjmy.

V roce 2003 se Antigua a Barbuda obrátila na Světovou obchodní organizaci (WTO), která rozhodla o dva roky později ve prospěch Davida na úkor Goliáše, když na USA uvalila obchodní sankce. Antigua a Barbuda dále žádala možnost uvalovat ještě roční sankce v hodnotě 3,4 miliardy dolarů, zatímco Washington spočítal, že skutečná ztráta je ročně jen půl milionu dolarů.

WTO tak či onak v roce 2007 přiznala Antigue a Barbudě právo na ignorování copyrightu děl ze Spojených států amerických, a to až do hodnoty 21 milionů dolarů (kolem 380 milionů korun) ročně – jinými slovy si každý rok může s vybraným duševním vlastnictvím amerických společností do dané hodnoty dělat, co chce. A na tom může malý státeček vydělat. Jak? Inu, třeba tak, že spustí první úřady posvěcenou „pirátskou“ stránku na světě.

 

Předběžné rozhodnutí WTO plně potvrdila až letos koncem ledna, takže portál je stále jen plánem. Není známé, kdy mají být stránky, na nichž se pracuje již několik měsíců, spuštěny, ani jaký bude jejich konkrétní obsah, ačkoliv podle informací serveru TorrentFreak.com půjde jak o filmy, seriály a hudbu, tak třeba o software. Přitom má být tato služba, s největší pravděpodobností zpoplatněná částkou ve výši zhruba pěti dolarů měsíčně, dostupná uživatelům po celém světě. Spojené státy na hrozbu autorizovaného pirátství reagují pochopitelně značně nelibě, přičemž i vláda Antiguy a Barbudy doufá, že se celá věc nakonec vyřeší dohodou. Pokud ne, čeká nás zcela nová kapitola protipirátské války.

Zdroj: TorrentFreak

Ohodnoťte tento článek!