Kaspersky Lab: Kybernetická bezpečnost 2014 – Snowden zamíchal kartami

0

Moskva, 12. prosince 2013 | Analytici společnosti Kaspersky Lab sestavili na základě vývoje kybernetického zločinu v posledních 12 měsících předpověď v této oblasti na příští rok. Nájemní žoldáci a ochrana veškerého soukromí – to budou v IT bezpečnosti zřejmě nejvíce skloňované výrazy.

Předpověď pro domácí uživatele

Kybernetičtí zločinci se zaměří na…

…vaše soukromí

Po skandálu Edwarda Snowdena se lidé snaží udržet soukromí pod pokličkou přes všechny snahy výzvědných služeb po celém světě. Vzroste popularita VPN služeb, anonymních serverů i šifrovacích nástrojů.

…vaše peníze

Analytici Kaspersky Lab předpokládají, že v roce 2014 budou pokračovat snahy kybernetických zločinců vyvinout dokonalejší systémy, jak krást peníze – ať už přímo či nepřímo. K přímému odcizení poslouží dokonalejší nástroje k přístupu do bankovních účtů mobilních uživatelů (mobilní phishing, bankovní trojské koně). Poroste obchod s mobilními botnety, které budou využívány k šíření škodlivých programů třetích stran.

Pro nepřímé krádeže peněz budou sloužit sofistikovanější verze trojských koní šifrujících data na mobilních zařízeních, blokujících přístup k fotografiím, kontaktům a korespondenci, dokud za výkupné nedají obětem klíč k dešifrování. Zařízení s Androidem budou první na řadě.

…vaše bitcoiny 

Útoky na bitcoinové peněženky, směnárny a burzy podle expertů Kaspersky Lab v roce 2014 porostou. Návod, jak je ochránit, naleznete zde.

Předpověď pro podnikové uživatele

Poskytovatelé internetových služeb

Mnoho oblíbených internetových služeb zavádí dodatečná opatření k ochraně dat uživatelů, například šifrování dat proudících mezi jejich vlastními servery. Podobná opatření budou při vybírání mezi konkurenčními službami klíčová.

Poskytovatelé cloudu

Hackeři útočí na zaměstnance cloudových služeb, které považují za nejslabší článek v jejich bezpečnostním řetězci. Mohou tak získat přístup k obrovskému množství dat. Kromě jejich odcizení může útočníkům jít i o smazání nebo změnu informací – v některých případech je totiž manipulace s daty pro toho, kdo si útok objednal, mnohem výhodnější.

Vývojáři softwaru

Krádež zdrojových kódů (v herním průmyslu, vývoji aplikací, apod.) dává útočníkům skvělou příležitost k nalezení zranitelností, které následně využijí k podvodům. Se zdrojovým kódem pak do programu mohou schovat také nejrůznější backdoory.

Rivalové

Odhalení Edwarda Snowdena ukázala, že jedním z cílů kybernetické špionáže mezi státy je poskytnutí ekonomické výhody „spřáteleným“ firmám. Porušila se tak nepsaná etická pravidla podniků, která je odrazovala od využití nestandardních metod soutěže. Řada společností navíc uvažuje, že podobné metody spustí na vlastní pěst. Najmou si kybernetické žoldáky, tedy organizované skupiny kvalifikovaných hackerů.

Předpověď pro WWW

Internet se začal štěpit na národní segmenty. Snowdenova odhalení zesílila požadavky na pravidla zakazující využívání zahraničních služeb. Jednotlivé země už nechtějí za hranice vlastní sítě vypustit jediný bajt informací. Dalším krokem podle analytiků Kaspersky Lab budou zřejmě pokusy omezit zahraniční přístup k datům v dané zemi. To by (v katastrofickém případě) mohlo vést ke kolapsu internetu a jeho rozštěpení na desítky národních sítí. Poloilegální Darknet by se tak mohl stát jedinou opravdovou celosvětovou sítí (word-wide web – www).

Už lze rozpoznat náznaky těchto snah. Například v Německu v listopadu oznámili budování nového systému, který komunikaci mezi úřady striktně uzavře jen na území státu. Brazílie plánuje alternativní internetový kanál, který nebude proudit (jako doposud) přes Floridu.

Celou zprávu Kaspersky Lab o předpovědi na rok 2014 si můžete přečíst zde. Video s názory expertů Kaspersky Lab je k dispozici tady. Další informace shrnující rok 2013 s bezpečnostního hlediska naleznete na následujících odkazech:

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již 15 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení zákazníkům, malým a středním firmám i velkým podnikům. Aktuálně společnost působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.

Ohodnoťte tento článek!