Kaspersky Rescue Disk: tam, kde antiviry selžou

0

Vývojáři z Kaspersky Lab se pohybují v oboru počítačové bezpečnosti již nějaký ten pátek a jejich služby v oblasti antivirové ochrany již mají své jméno (zda dobré nebo špatné, to nechám na vás). Je proto zcela prozaické, budeme-li tvrdit, že se službou Rescue Disk vědí, co dělají. Prevence je totiž jedna věc, ale když už se za vaši ochrannou barikádu nějaký ten neřád dostane, zbavit se ho může být někdy docela problém.

Vyzrát na něj můžete například tak, že nebudete nahánět škodnou uvnitř systému, ale půjdete na ni zvenčí – z externího datového úložiště. Nabootujte systém ze záchranného disku Kaspersky, takže se viry nebudou moci dále kopírovat a vy je bez problémů odstraníte nadobro.

Nejdříve vytvořit záchranný disk

Obraz disku, z něhož budete obnovovací proceduru bootovat, stáhnete zde. Velikost ISO souboru se velmi těsně blíží 200 MB – musíte tedy počítat s delší dobou stahování a s uvolněním potřebného místa na vašem disku.

Nyní je potřeba stažený obraz záchranného disku namountovat na externí úložiště tak, aby se Kaspersky Rescue Disk automaticky načetl při startu počítače. Pokud vaše základní deska podporuje bootování systému z flash disku, můžete použít tuto variantu. Kompaktní disk nebo DVD je však sázka na jistotu. Obraz na disk vypálíte svým oblíbeným vypalovacím programem volbou Write Image file to disc, Burn Image file nebo variací těchto příkazů. Pokud si nejste jisti, jak na to, můžete použít volně dostupnou aplikaci ImgBurn, se kterou jsme vás již dříve seznámili.

Máte-li stažený ISO obraz přenesen na externí úložiště, už nezbývá, než počítač restartovat a nabootovat Záchranný disk.

Tip: Pokud se vám přednostně nebootuje sytém z příslušné mechaniky, musíte v BIOSu nastavit vhodné bootovací pořadí – najdete jej obvykle pod heslem Boot order. Požadované mechanice (např. CD/DVD ROM v našem případě) přidělte nejnižší číselnou hodnotu, takže bude mít nejvyšší prioritu.

Zbavte se virů ve dvou krocích.

Zda jste provedli všechny kroky úspěšně zjistíte tak, že po vás po restartu počítače bude instalační program Kaspersky Rescue Disk vyžadovat odezvu v podobě stisknutí libovolné klávesy. Dalším krokem je menu, z něhož volíte mezi grafickým a textovým rozhraním aplikace – grafické je všehovšudy přehlednější a intuitivnější, takže jeho výběrem nic nezkazíte.

Poté, co vyberete preferovaný jazyk (čeština je rovněž k dispozici) a provedete obligátní potvrzení licenční smlouvy, se před vámi zobrazí hlavní ovládací prvky aplikace – totiž okno s volbami Kontrola objektů a Centrum aktualizací a tlačítko v levém dolním rohu, kterým po vzoru tlačítka Start můžete přistupovat k hlavním agendám. Celé grafické rozhraní je vlastně takovým operačním systémem v nouzovém režimu.

Prvním důležitým krokem k odvšivení vašeho počítače je aktualizace virové databáze. Tu provedete na záložce Centrum aktualizací kliknutím na příkaz Spustit aktualizaci.

Po dokončení aktualizace se vraťte zpět na záložku Kontrola objektů – nyní můžete volit všechna podezřelá umístění, která mají být prohledána. K dispozici máte jak zaškrtávání celých pevných disků, resp. oddílů, tak přidání konkrétních podsložek (kliknutím na tlačítko Přidat).

Celou akci pak spustíte kliknutím na tlačítko Zkontrolovat počítač.

Statistiky, nástroje a nastavení

Prostředí Kaspersky Rescue Disk, jak již bylo řečeno, je de facto nouzovým operačním systémem. Kromě odvirovávacího nástroje jste schopni se z něj připojit na internet nebo spravovat soubory a složky. Na tyto a některé další nástroje se dostanete přes tlačítko v levém dolním rohu.

Prostřednictvím úvodního okna máte přístup ještě do nabídek Karanténa, Zpráva a Nastavení. V Karanténě najdete seznam nalezených nebezpečných souborů, v agendě Zpráva potom statistiky o nich. Dozvíte se například, jaké bylo procentuelní zastoupení jednotlivých typů škodlivých programů, kolik bylo trojských koní a kolik naopak méně škodlivého adwaru.

Nastavení pak můžete určit, na které programy se má vyhledávač primárně zaměřit a které má zařadit do tzv. důvěryhodné zóny.

Ohodnoťte tento článek!