Předchozí
Následující

Reakce na kauzu a dopady

Další otázky se týkají stavu a používání Facebooku, případně dalších platforem. Facebook tvrdí, že v posledních pěti letech dokázal výrazně zlepšit detekci a prevenci ve zneužívání aplikací samotnými vývojáři či vývojářkami. Všechny aplikace žádající si detailní informace o uživatelkách a uživatelích prochází procesem kontroly, kde musí žádající vysvětlit, proč chce získat přístup k daným údajům.

Jenže čerstvě odhalený případ zneužití obsáhlého archivu informací o lidech – a řekněme si na rovinu, že k něčemu podobnému dříve či později muselo dojít – vyvolává pochybnosti o tom, zda je moudré používat online sociální sítě shromažďující tak masivní osobnostní databáze. Pakliže bude prokázáno, že data byla zneužita k manipulaci, jež ovlivnila výsledky voleb, musíme se zamyslet, jak je ovlivněna celá společnost.

Vyšetřování FTC

Akce Facebooku po zveřejnění masivního problému se zneužitím dat začaly padat. V souvislosti s touto aférou začala Facebook vyšetřovat americká FTC (komise pro férový obchod), jak zjistil The Washington Post. Sociální síť totiž nesmí bez výslovného souhlasu uživatelů a uživatelek sdílet jejich osobní data nad rámec jimi nastavených pravidel soukromí.

Pakliže FTC dospěje k závěru, že došlo k porušení tohoto nařízení z roku 2011, může firmu pokutovat až 40 000 dolary za každé takové porušení (čtete za uživatelský účet).

Petice od Mozilly

Nezisková organizace Mozilla zveřejnila prohlášení, že není v pořádku využívat uživatelská data bez jejich výslovného souhlasu. Požaduje po Facebooku, aby podobným situacím do budoucna zabránil. Aby na firmu zatlačila, vytvořila petici, k níž se můžete připojit svým podpisem. Připomínám, že Facebook už určité změny nejen v přidělování oprávnění aplikacím oznámil.

Výzva #DeleteFacebook

Jeden ze zakladatelů WhatsAppu, Brian Acton, začal veřejně vyzývat k tomu, aby lidé smazali své profily na Facebooku. Tyto příspěvky se začaly šířit mj. na Twitteru a doprovází je hashtag #DeleteFacebook. Otázka zní, jestli se Facebooku dá utéct. Je běžně přítomný na webových stránkách, stejný provozovatel vlastní také Instagram a WhatsApp. Acton pro Facebook nepracuje od loňska.

Závěr

Opomíjet bychom neměli ani praktiky dalších online sociálních sítí, byť je Facebook samozřejmě největší, nejrozšířenější a nabízí zřejmě nejkomplexnější soubor funkcí. Hlídat a zpochybňovat bychom měli, kolik dat sítě sbírají a za jakými účely. Služby jsou typicky zdarma, takže za ně platíte reklamou. Což může být pro mnohé akceptovatelný model, ovšem druhá věc je, jak dokáží firmy data zabezpečit a komu je zpřístupní.

Další bod zní, že Facebook o problému se zneužitím dat věděl od roku 2015, na situaci ale prakticky nezareagoval, dokud se o problému nezačalo mluvit v médiích díky Christopherovi Wyliemu. Za roční investigativní práci patří dík The Guardianu, jenž spolu s ostatními zmíněnými listy dokázal, že média jako hlídací pes společnosti slouží.

Případ dále vzorově ukazuje, jak dlouhé prsty mají bohatí jednotlivci. Pokud chtějí, zainvestují do firmy, jež vyvine nástroje a získá prostředky, které následně použije v politické podpoře kandidáta či rozhodnutí, k němuž oni sami osobně chtějí dospět. Robert Mercer je navíc dále známý tím, že zneužívá daňové ráje (konkrétně v Bermudách), aby se vyhnul placení daní v USA.

Největší kauza sociálních sítí. Ukradené informace o 50 mil. lidí z Facebooku byly použity v kampani za zvolení Trumpa
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlas/ů
Předchozí
Následující

9 KOMENTÁŘE

 1. Jeden z nejhloupejsich clanku autore, ktere zatim napsal.

  Co se skutecne stalo:
  Facebook uvolnuje API, aby mohly byt vytvareny aplikace, ktere budou podporovat rust Facebooku pribiranim novych uzivatelu.
  Nejakej chytrak vytvoril na zaklade dostupneho API aplikaci, ktera stahla verejne informace uzivatelu.
  Takova aplikace ovsem Facebooku v ziskavani ovecek nepomuze, proto jim to Facebook zarazil zrusenim uctu.

  Nikdo nic neukrad, akorat jedna firma nefungovala ocekavanym zpusobem a nepomahala Facebooku ziskat penize z uzivatelu ale pouzila je vlastnim zpusobem.

  Pak se toho chytli aktivisticke organizace typu Mozilly a rekli si, ze by mohli sejmout dve mouchy jednou ranou – Facebook a politicke oponenty.
  Proste umele vymyslena kauza.

  • Závidím lidem jako je Redmarx. I když je v 99% případů úplně mimo, pevně věří tomu co píše a myslí si, že ví všechno nejlíp a ostatní jsou hlupáci. Tyhle lidi musí žít nesmírně spokojený život. 😀

  • Mimochodem tato problematika už je nějakou dobu známá proto nechápu proč je teď z toho takový skandál. Před cca rokem se jedna firma chvástala tím, že podporovala brexit a kampaň kačera Donadla na základě social engineeringu akorát nespecifikovala přesně jakou metodiku používá pro sběr informací.

   Facebook je nejjednodušším zdrojem (nikoliv však jediným) a pokud se nemýlím tak všichni jejichž data byla zneužita kliknutím na odkaz souhlasili se zpracováním osobních informací pomocí třetích stran. Neříkám, že je to takhle správné, ale jakákoliv opatření facebooku nezamezí sbírání osobních informací, protože firmy které se tím živí si vždycky cestu najdou.

   Myslím si, že pokutu by měli dostat ti lidé, kteří na tento odkaz kliknou a na své veřejné části facebooku mají celý svůj život a nejlépe i citlivé informace. Bylo by to mnohem poučnější a v budoucnosti by se možná zamysleli nad ochranou svého soukromí.

  • GDPR – může být udělena pokuta až 20 000 000 EUR nebo jedná-li se o podnik, až do výše 4 % celkového obratu celosvětově za předchozí finanční rok, podle toho, která hodnota je vyšší…maximální výše pokuty může být udělena jak menší společnosti s pěti zaměstnanci, tak velké nadnárodní korporaci

 2. Vtipem je, že to co je tu popsáno tak není moc pravda… TO co Facebook sdílel a vysvětloval problém bych i já těm co to vymysleli dal pěstí. Proto Mozilla šla teď proti Facebooku a to byli docela dobří přátelé. Co se týče FB, tak nedávná kauza o nelegálním prodeji citlivých dat také svědčí o tom co to je za firmu.