Kauza SpamHaus: „Ke zpomalení Internetu nedošlo,“ říká Ondřej Filip z CZ.NIC

0

V souvislosti s nedávnými DDoS útoky proti službě SpamHaus.org otisklo mnoho médií názor, že tento útok je natolik masivní, že údajně dochází ke zpomalování Internetu. To je trochu silné vyjádření, které patrně pochází z blogpostu šéfa CloudFlare Matthew Prince. Pojďme se tedy na tuto věc podívat blíže.

Intenzita útoku byla skutečně mimořádně velká, hovoří se o cca 300Gbps provozu generovaného pomocí DNS amplification útoku. To skutečně není málo, a nesnese to samozřejmě vůbec srovnání s útoky, které se nedávno udály u nás. Ale je to dost na zpomalení Internetu? Odpovědí může být například pohled na tuto tabulku, která ukazuje kolik běžně proudí největšími peeringovými uzly.

Když sečtete špičkové toky alespoň dvaceti největších z nich (mezi které mimochodem patří i Český NIX.CZ), dostanete se bohatě nad 10000Gbps (=10Tbps). A to pochopitelně zdaleka nereprezentuje veškeré toky Internetu. Jinými slovy, navýšení celkového toku Internetu bylo sotva v řádu pár procent. Uvědomme si, že nějaké globálně sledované události, jako třeba olympiády, v poslední době vygenerují toků mnohem více. Mohlo tedy dojít k významnému vlivu na rychlost globálního Internetu? Rozhodně ne!

Samozřejmě, mohlo dojít ke zpomalení Internetu lokálně, sám Prince ve svém článku výslovně uvádí, že někteří Britští zákazníci jejich společnosti měli potíže. To je poměrně logické, ale ostatní sítě nijak poškozeny nebyly. Prince ještě ukazuje graf, který má navodit dojem, že došlo k nějakým výpadkům v londýnském peeringovém centru LINX, ale pravdou je, že nikdo žádné problémy nedetekoval, že šlo spíše o problémy systému, který tyto grafy kreslí.

Traffic LINX

Mimochodem, povšimněte si, že toky samotného LINXu jsou v normálu hodně velké a 300Gbps navíc by jejich infrastruktura měla rozhodně ustát.

Tedy, ke zpomalení Internetu nedošlo, žádná velká senzace se nekoná. Prostě jsme jen byli svědky většího DDoSu. No a v dalším článku si povíme, jak by se těmto útokům mělo předcházet.

Článek Ondřeje Filipa původně vyšel na blog.nic.cz pod licencí CC BY-SA.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Takže konečně v roce 2013 spustila GlobalFoundries 28nm výrobní proces. Jeden rok pozadu za TSMC…. a ještě stihnou vyrobit i Steamroller do konce roku 2013 . Obdivuhodný výkon na Araby….. To je skoro na bouchnutí šampáňa :o))))

   

  Šance AMD na přežití 2013 se tím podstatně zvýšily, stejně jako schopnost alespoň nějakým způsobem konkrovat Intelu.

 2. To bylo samozřejmě myšleno s notnou nadsázkou Rajnoho, pokud jsi to nepochopil tak ti to říkám teď 😀

  „Objednavky na rok 2013 su skresane o 70% takze z obchodneho pohladu to bude existencia „na hrane“.

  co přesně tím máš na mysli ?

   

 3. Já jsem si to myslel, že tím budeš myslet toto. Ale poněkud mylně sis to vyložil. To snížení se netýká roku 2013 jak jsi napsal, ale pouze objednávek wafferů v posledník kvartálu 2012 a prvním Q 2013. Máš to tu jasně napsané http://extrahardware.cnews.cz/amd-meni-smlouvy-globalfoundries-na-penale-zaplati-320-milionu-usd

   

  Jde o to že koncem roku se všichni bez vyjímky (tedy i Intel) potýkali se sníženou poptávkou po nových PC a nepřišlo očekávané oživení ani spolu s novými Windows 8 o které není zájem. Proto na to AMD reagovalo tím, že zrušily předem objednané počty wafferů, aby se neopakovala situae s Llanem a neválelo se potom na skladech zboží, které by neměli potom komu prodat. Jednalo se tedy o logický krok, za který muselo AMD zaplatit pokutu GlobalFoundries. Je to ale pořád menší ztráta, než pokud by waffery odebrali v nasmlouvaném množství a poté museli bez zisku prodávat pod cenou…

  Nic to ale nevypovídá o objednávkách na rok 2013 vyjma prvního kvartálu. Je zřejmé, že stagnace bude ještě nějakou dobu trvat, ale ohánět se teď nějakými čísly bych si nedovolil ani kdybych byl analytik.

   

 4. ano děkuju za vysvětlení, nebýt tebe, tak bych to nevěděl 😀

   

  tvůj blábol: „Objednavky na rok 2013 su skresane o 70% takze z obchodneho pohladu to bude existencia „na hrane“.

   

  realita: citováno z článku na EHW „Na pozdější období budou dodávky dojednány až příští rok. Vedle již zmíněných 115 milionů za probíhající kvartál se AMD za celý příští rok chystá utratit 1,15 miliardy a v prvním čtvrtletí roku 2014 pak 250 milionů. Doufejme, že do těchto hodnot už se AMD vejde a další penále ho nečeká.“

   

  a dál už odmítám s tebou na toto a jakékoliv jiné téma diskutovat protože absolutně nebereš ohled na nějaké fakta a jenom dokola omíláš nesmysly které vydáváš za fakta jen proto, že tvůj mozeček je přesvědčený o tom, že to tak je ! Myslím, že na tuto psychickou poruchu existuje i nějaká definice……

   

 5. Všetky tieto prezentácie od AMD ide do ARM, 28nm a Streamroller ešte tento rok,HD8000,Jaguar,  Richland…slúžia len na machinácie z akciami-ich obchodná hodnota ej skutočne nízka a aby AMD malo vôbec nejaké zdroje na ďalšiu existenciu musia sa začať obracať, sľuby už nestačia.

  Verím, že AMD smeruje do tabletov z x86 a neskôr aj z arm (podobne ako tegra) ,a  rovnako verím, že Streamroller tento rok výde do AM3+