Kaveri a Steamroller v roce 2013 nebudou. AMD ale uvede Jaguar i do socketu

0

Bohužel to vypadá, že nové procesorové architektury Steamroller (částečně odhalené v závěru srpna/augusta) se od AMD v příštím roce vůbec nedočkáme. Ještě v červnu firma počítala s tím, že Steamroller nasadí v roce 2013 v rámci 28nm APU Kaveri. Ta měla nahradit platformu Trinity, zřejmě opět v období druhého čtvrtletí roku. S tím je však bohužel konec. Slajd s desktopovou roadmapou, který se vynořil na serveru Donanimhaber, totiž potvrzuje, že APU Kaveri se do konce roku 2013 na trh nedostane a v nabídce AMD místo něj budou jen APU založená na Piledriveru.

Již delší dobu je také známo, že Steamroller se v příštím roce neobjeví ani v řadě FX. V té se AMD bude spoléhat pouze na architekturu Piledriver a procesory Vishera, v průběhu roku ale zřejmě aspoň uvede o něco rychlejší modely. V kontextu toho, že AMD oznámila licencování procesorových jader ARM, lze teoreticky spekulovat i o úplném zrušení Steamrolleru, dle mého názoru to ale zatím není příliš pravděpodobná možnost.

Zvěsti o odkladu Kaveri se objevily již v létě, AMD podle nich hodlalo coby náhradu uvést facelift stávajících APU Trinity. Uniknuvší slajd nicméně nehovoří o Trinity 2.0, nýbrž o APU s kódovým označením Richland. O existenci těchto APU se již dříve zmiňoval server Fudzilla, nyní tedy jeho nejasné zprávy tak nějak zapadly do mozaiky. Richland bude (jak již bylo řečeno) používat jádra Piledriver a také socket FM2.

Bohužel není potvrzeno ani to, zda bude grafická architektura povýšena na GCN, ani zda bude čip nově vyráběn 28nm procesem. Ve hře tak zůstává velice pravděpodobná varianta, že nepůjde o nic jiného, než jen o revizi čipu Trinity. Platforma bude ovšem párována s novou čipovou sadou Bolton, oproti Trinity, které používá řadu A55 až A85X (kódovým označením Hudson).

Slajd s dektopovou roadmapou AMD pro rok 2013

Co se ovšem Steamrolleru týče, existuje ještě malá teoretická naděje na to, že se v roce 2013 stihne objevit v segmentu notebooků. Již Trinity bylo v desktopu uvedeno s téměř pětiměsíčním zpožděním oproti mobilní verzi, a proto asi AMD nechce desktopovou platformu obnovit příliš brzo. Jelikož ale šlo notebookové Trinity na trh dříve, teoreticky by se mobilního Kaveri tento důvod pro odklad týkat nemusel.

Bohužel je ale pravděpodobnější varianta, že pokud již firma k faceliftu Trinity přikročí, bude se stejně jako odklad Kaveri týkat obou segmentů. Faktem nicméně je i to, že v mobilních čipech by zřejmě Intelův Haswell na stárnoucí Trinity přitlačil více, než v desktopu. AMD by ale mohlo deficit částečně dohnat, pokud by Richland měl významně posílené grafické jádro.

 

Na čem se však (zatím) nic nezměnilo, je uvedení levných APU Kabini v příštím roce. Tyto procesory přinesou čerstvý vítr do segmentu, kde již začíná zaostávat dva roky stará platforma Brazos (a její facelift Brazos 2.0). Čipy by dle starších informací měly obsahovat grafické jádro s architekturou GCN a zejména pak až čtveřici nových procesorových jader Jaguar (jejich podrobnosti jsme probírali zde).

Roadmapa u těchto APU ukazuje jednu zajímavou podrobnost. Doposud se APU odvozená od Bobcatu pájela přímo na desku v provedení BGA. Kabini se s tímto řešením zcela nerozloučí (jen bude používat nový typ FT3, místo FT1 a FT2 použitých u Brazos a Brazos 2.0). Zároveň ale bude k dispozici v provedení pro socket. V této variantě bude tedy zřejmě APU upgradovatelné. Roadmapa uvádí zkratku KB, což mi bohužel nic neříká. Teoreticky by mohlo jít o označení použitého socketu, jisté to ale vůbec není. Připomínám, že Kabini bude mít integrovaný jižní můstek, takže kompatibilita s paticí FM2 je téměř vyloučena. Pokud ovšem APU nebude schopno spolupráce i s externí čipovou sadou (KB by pak snad mohlo znamenat „Kabini/Bolton“, ale to je již spekulace).

Čip Brazos, APU řady E

Částečný přechod z BGA na patici nejspíš souvisí s tím, že platforma Kabini má pokrýt absolutní desktopový lowend. Řešení se socketem je samozřejmě o něco pružnější, než když jsou čipy integrované na desce. Pokud tuto nabídku AMD neomezí jen na velkoodběratele, mohli bychom za několik měsíců na pultech obchodů vidět APU Kabini ve formě samostatných procesorů (jakož i základní desky pro ně). Zda se řada bude jmenovat E3, nebo si AMD zase vymyslí něco nového, nevíme.

Zdroje: Donanimhaber

Ohodnoťte tento článek!