Každý desátý Čech je v exekuci. Unikátní mapa vám ukáže, kde dluží nejvíce

7
Česká koruna
Ilustrační foto (autor: PublicDomainPictures / Pixabay)

Ekumenická akademie spolu s neziskovou organizací Otevřená společnost vytvořily Mapu exekucí. Díky datům poskytnutým Exekutorskou komorou ČR dokázaly sestavit interaktivní mapu, která ukáže počet a podíl exekucí v celé zemi až na úroveň jednotlivých obcí. V Česku je 9,3 % občanů starších 15 let v exekuci, v průměru dluží 76 000 Kč.

Nejpostiženějšími kraji jsou Ústecký a Karlovarský, kde je v exekuci 16 % občanů. Vysočina a Zlínský kraj mají pod 6 % dlužníků. V Praze a Jihomoravském kraji je průměrný dluh více než 100 000 Kč, v Ústeckém 47 000 Kč.

AKTUALIZOVÁNO: Zde najdete mapu exekucí platnou ke konci roku 2017

Pokud jde o okresy, nejvíce dlužníků je na Mostecku (20 %), nejméně ve Žďáru nad Sázavou (4,7 %). Nejvíce dluží v Praze-západ (143 000 Kč), nejméně v Ústí nad Labem (38 000 Kč).

Na mapě tyto informace nejsou, ale podle EKČR v roce 2016 u fyzických osob probíhalo 2016 celkem 4,5 milionu exekucí proti 834 tisícům dlužníků, u právnických osob potom 228 tisíc exekucí proti 68 tisícům dlužníků. Celková vymáhaná částka v roce 2016 byla 325 miliard korun, zatímco v roce 2015 to bylo 302 miliardy korun. V roce 2016 bylo nařízeno 680 000 exekucí. Na jednoho dlužníka vychází 5,3 exekuce. A 413 000 Čechů má čtyři a více exekucí.

 

Mapu exekucí jsme zpracovali jako odpověď na kritický nedostatek relevantních dat o předluženosti velkého množství obyvatel ČR a jako první podobný počin v tomto směru chceme inspirovat další,” říká Radek Hábl, koordinátor projektu.

Vytvořen byl i kvalitativní výzkum „Jak zůstat člověkem v síti dluhů” odhalující nejen příčiny, které dostávají lidi do dluhové pasti, ale popisuje i jejich životy a způsoby, jak se s nastalou situací vypořádávají.

Z výzkumu vyplývá, že příčinou neschopnosti dluhy splácet není ani tak nízká finanční gramotnost zadlužených, ale mnohem častěji jde o souhru více nepříznivých okolností v životě lidí, jako je ztráta zaměstnání, rozpad manželství, onemocnění nebo úmrtí blízké osoby. Kromě dluhů se navíc zadlužení lidé musejí často potýkat se stresem, strachem a nedostatkem prostředků na zajištění základních životních potřeb.

Neziskovka Otevřená společnost již v minulosti vytvořila i užitečnou interaktivní Mapu kriminality.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

  1. Spojovat mapu exekucí s neschopností splácet není dobré, jsou to díky systému u nás exekucí dvě nezávislé věci, protože:
    1) spousta exekucí vznikne víceméně souhrou náhod a subjekt se o tom, že je v exekuci dozví až to nastane, přičemž ale má schopnost bez problémů splácet
    2) je hodně exekucí typu, že dopravní podnik takto řeší nezaplacenou pokutu, což také nemá s nedostatkem peněz většinou nic společného, jen na to lidi kašlou.

  2. Jedna věc je, že lidi na to kašlou ale taky neochota finančních sektoru vyjít vstříct. Když člověk příjde o práci nebo když už se dostane do problémů není dostatek peněz na stanovené splátky, nepomůžou jen řeknou to nejde tak to máme nastavené. Předají Vás vymahačům tam se snažíte domluvit ale ti jen dokážou vyhrožovat a tlačit člověka do kouta a navyšovat částku. Když nemáte na splátku tak nezaplatíte částku celou, tak jste v exekuci dřív než mrknete. A tak to jde dokola. Můj názor,že je u hodně případů by exekuce nemusela nastat kdyby byl zájem u finančního sektoru vyhovět. Ale ať si exekutoři vydělají. Hezky den.