Kde nechtějí Facebook?

0

Facebook ztrácí uživatele

Výtvor amerického programátora Marka Zuckerberga má už svoje nejlepší léta za sebou. Tím nechci říct, že by snad už dosluhoval, jen se mu prostě nedaří tak skvěle, jak tomu doposud bylo. Zatímco do této doby počet uživatelů FaceBooku pomalu vzrůstal, za měsíc květen tato sociální síť přišla v USA o 6 milionů uživatelů. Suchá statistika, řekli byste si, avšak zkuste ve vyhledávači Google napsat „smaz“ a okamžitě vám v nápovědě vyhledávání naskočí „smazání facebooku“ nebo „smazat facebook“. Pochutiny jako smažený sýr či květák jsou ve výsledcích až za radami, jak utéct z této sociální sítě.

Cestu, jak se zbavit Facebooku, hledají i celé státy. Mezi země, kde je (nebo byla) Zuckerbergova síť zakázána, patří Sýrie, Írán, Vietnam či tradičně Čína. Naposledy byl Facebook zablokován v Pákistánu a to společně s YouTube kvůli facebookové skupině „Den, kdy každý nakreslí Mohameda“. Přístup k Facebooku omezují z pochopitelných důvodů i různé menší instituce jako jsou například školy, jelikož studenti na sociálních sítích neváhají trávit čas i při vyučování.

Hlavním důvodem (vyjma tedy těch politických a náboženských), proč se někdo staví proti Facebooku, je samozřejmě soukromí uživatelů a zabezpečení jejich údajů. Jak opakovaně dokazují internetoví hackeři, žádná webová stránka není dostatečně chráněna a ani u Facebooku nelze čekat stoprocentní ochranu. Riziko zneužití vašich informací je tím větší, čím více jich sociální síti poskytnete. Má-li někdo na svém profilu rozepsané veškeré školy, které navštěvoval, i všechna následující zaměstnání společně s rodinnými příslušníky a jejich velikostí bot, může se oprávněně začít obávat o své zabezpečení.

Často nezabezpečený

Problematické je, že Facebook se snaží svým uživatelům maximálně vyhovět v každém ohledu, k čemuž o nich potřebuje vědět co nejvíce. Kdo mu tyto informace poskytne, tomu zobrazí třeba jen ty reklamy, co by ho mohly zajímat, avšak je to obrovský hazard. Facebook ovšem na riziko odcizení údajů ze zřejmých důvodů příliš neupozorňuje. Dokonce ani automaticky nepřepnul uživatelům síťový protokol na bezpečnější HTTPS, ačkoliv manuálně je toto umožněno. Zdá se, že uživatelé Facebooku oficiálně vyměnili svoje soukromí za maximální pohodlí při online kontaktu s přáteli.

Vedle běžných bezpečnostních rizik má ale Facebook i další problémy. Například ty technického rázu. Ne vždy funguje stoprocentně – často nelze zobrazit nové komentáře či příspěvky, chat bývá mimo provoz a zákaznická podpora je nedostatečná. Občas navíc Facebook nenávratně smaže například na základě něčí stížnosti účet jiného uživatele, častokrát neoprávněně. To se stalo i senátorovi a místopředsedovi ČSSD Zdeňku Škromachovi. Facebook mu obnovili, až když odeslal žádost a ofocený pas.

Facebook jako droga

Problematickým může být Facebook rovněž z hlediska psychologie. Mimo závislosti, kdy je uživatel ve stresu z toho, že mu unikají novinky ze života přátel, se může u uživatele Facebooku projevovat i žárlivost ohledně nových příspěvků dalších uživatelů. U sociálních sítí hrozí i kyberšikana, která je stejně nebezpečná jako šikana skutečná a může končit až sebevraždou.

Ač to může vypadat, že Facebook je vlastně přímým ohrožením života a nikdo by ho neměl užívat, ve skutečnosti tomu tak není. Facebook skvěle funguje k propojení s dalšími lidmi a k udržování kontaktů na dálku. Je však třeba ho užívat s rozumem a pokud možno jen k tomu, pro co byl vytvořen. Každý jeho uživatel by měl mít na paměti následující: Facebook nemusí vědět všechno. Protože kdo nic neví, ten nic nepoví. A to ani hackerům.

Kde nechtějí Facebook?

Ohodnoťte tento článek!