Jak zjistit, kdo mi volal? Naučte se rozpoznat neznámé telefonní číslo a nevyžádané hovory blokovat

Obtěžující marketingový hovor z neznámého čísla je velmi nepříjemnou záležitostí, které se naštěstí dá v mnoha případech předejít. Pomocí webových stránek a mobilních aplikací lze zjistit, čí je dané telefonní číslo a jestli ho můžete bez obav zvednout.

2
Kdo mi volal?
Kdo mi volal?
-
Zdroj: shutterstock.com

Situace, kdy nám volá neznáme telefonní číslo a my se sami sebe ptáme: Můžu to zvednout? nebo Čí je to číslo?, není nijak neobvyklá. Obavy z přijmutí volajícího je zcela opodstatněný. V lepším případě se jedná o další otravnou marketingovou nabídku, v tom horším se může jednat o podvodný hovor, za jehož pouhé zvednutí vám váš operátor může naúčtovat nemalou finanční částku (pozor si dejte zvlášť na čísla začínající ciframi 90).

V současné době již naštěstí nemusíte listovat ve Zlatých stránkách, abyste našli, kdo volá. Zadáním cifer z mobilního displeje do internetového vyhledavače můžete vyhledat číslo a jednoduše zjistíte, jestli daný kontakt patří nějaké firmě nebo společnosti. Specializované webové stránky či mobilní aplikace navíc obsahují uživatelské hodnocení telefonních čísel a zkušenost ostatních vám tak napoví, co zřejmě můžete po zvednutí očekávat. Rozeznat důležitý pracovní hovor od obtěžující inzerce se rázem stane snadnější záležitostí.

Jak zjistit, kdo mi volá podle čísla

V první řadě zkuste neznámé číslo prostě zadat do Googlu či jiného internetového vyhledávače, a to ve všech možných tvarech (dohromady, s mezerami, bez předvolby, s předvolbou). Pokud má číslo jinou předvolbu než +420, jedná se o hovor ze zahraničí. O kterou zemi se jedná, zjistíte například na webu mezinarodnipredvolby.cz.

Jestliže se tímto způsobem kýženého výsledku nedohledáte, ale přesto chcete zjistit číslo, rozhodně stojí za pokus vyzkoušet jednu z již zmíněných stránek s uživatelským hodnocením čísel, mezi které patří například:

Zjistit, kdo volá, můžete také přímo v mobilu. Aplikace, jako je například nevolejte.cz nebo KdoMiVolal (obě dostupné na zařízení Android i iPhone), vás automaticky upozorní, že dané číslo má z uvedeného důvodu negativní uživatelské hodnocení a následně jej za vás umí rovnou i zablokovat. Pozor na to, aby se automatické blokování nevztahovalo i na hovory, která naopak zvednout chcete, v tomto případě musíte číslo manuálně přidat do výjimek.

Google Play kdomivolal euČí je telefonní číslo můžete zjistit i u svého operátora. O2, Vodafone i T-Mobile nabízí možnost identifikace zlomyslných či obtěžujících volání (a to i pokud se jedná o skryté číslo). Stačí pouze vyplnit dotazník a zaslat údaje na uvedenou adresu. Služba je však zpoplatněna.

Zdroje: nevolejte.cz, ctu.cz

Jak zjistit, kdo mi volal? Naučte se rozpoznat neznámé telefonní číslo a nevyžádané hovory blokovat
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70.91%) 22 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. > V lepším případě se jedná o další otravnou marketingovou nabídku, v tom horším se může jednat o podvodný hovor, za jehož pouhé zvednutí vám váš operátor může naúčtovat nemalou finanční částku (pozor si dejte zvlášť na čísla začínající ciframi 90).

    co je to za nesmysl? za příchozí hovory se tu snad už 20 let neplatí, ani ty ze zahraničí. jediná možnost kdy by mohl být přichozí hovor naúčtován je při roamingu mimo EU

  2. Nevím jak je to v jiných telefonech, ale v mém ž postarším Xaomi prostě dám podezřelé číslo (buď telemrketing, nebo mě prozvonilo a já ho našel na http://www.kdovolal.cz jako nebezpečné) do blokovaných na černou listinu. To je stejně zbytečná appka jako třeba baterka… A tu nemalou částku vám můžou naúčtovat když vás někdo neznámým číslem prozvoní a vy pak voláte zpátky… na Seychely nebo tak.