Kdo vlastní Facebook a z koho udělal miliardáře?

0

O Facebooku teď dost často slýcháme: jeho šéf, Mark Zuckerberg, byl nedávno zvolen osobností roku podle Time, přesáhl 600milionovou hranici v počtu uživatelů (a přeskočil Skype) a díky nedávné půlmiliardová investici jsme se dozvěděli, že tržní hodnota Facebooku je 50 miliard dolarů.

A kdo těch 50 miliard, potažmo celý Facebook vlastní? Na to odpověděl koláčový graf finančního magazínu LearnVest.

Kdo vlastní Facebook?Kdo vlastní Facebook? zdroj: LearnVest

Facebook z větší poloviny vlastní jeho zaměstnanci, přitom Mark Zuckerberg drží necelou čtvrtinu a 30 % je rozděleno mezi více než 2000 lidí (viz Facebook.com). O Zuckerbergovi už nebudeme básnit, přečtěte si jeho podrobnější životní příběh. Řadové zaměstnance zase neznáme vůbec, kdo jsou ale významní akcionáři?

Digital Sky Technologies (10 %)

Ruská investiční společnost financuje řadu internetových projektů, byla jedním z prvních, kdo do Facebooku investoval a v současnosti také drží desetinový podíl. Loni DST koupila síť ICQ od AOLu za 187 milionů dolarů. Finančně se podílí také na Grouponu (největší slevový server světa) nebo firmě Zynga, nejúspěšnějším herním vývojáři pro Facebooku (CityVille, FarmVille, Mafia Wars…).

Ostatní investoři (9,7 %)

Zde se skrylo hned několik zajímavých investorů. Nejvýznamnější je Accel Partners (8 %, má podíl také v internetové agentuře comScore, čínském vyhledávači Baidu, dříve financovali Macromedia/Adobe). Microsoft si drží 1,3% podíl, hongkongský miliardář Li Ka-Shing 0,75% a Interpublic Group asi půlprocentní.

Dustin Moskovitz (6 %)

Moskowitz (1984) je spoluzakladatelem sítě, měl na starost technické zázemí. Dnes už ale ve firmě nepůsobí. Podle Forbesu je nejmladším americkým miliardářem.

Eduardo Saverin (5 %)

Saverin (1982), spoluzakladatel, byl vůbec prvním investorem a z počátku se staral o financování projektu. Když se do projektu zapojili Thiel a Parker, jeho role už byla zbytečná. V roce 2005 mu Zuckerberg snížil podíl ve firmě z 24 na 10 %, kvůli tomu se nakonec soudil (pojednává o tom i film The Social Network). Nakonec získal 7 %, které s příchodem nových investorů už dělají jen 5% podíl.

Sean Parker (4 %)

Parker (1979) je známou osobností z Napsteru, první velké P2P síti, ze které měly kopřivku nahrávací společnosti. Ještě v roce založení Facebooku (2004) se připojil k Zuckerbergovu týmu a sháněl první velké investory. Kvůli drogové závislosti byl o rok později vyhozen.

Peter Thiel (3 %)

Angel investor, první injekce, která nakopla Facebook vzhůru. Thiel (1969) dříve založil PayPal, který pak prodal za 1,5 miliardy dolarů eBayi. Do Facebooku v roce 2004 půl milionu dolarů, další finance vložil do jiných sociálních sítí: Frindster, LinkedIn nebo Yelp.

Dustin Moskovitz Eduardo Saverin Sean Parker Peter Thiel
Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin, Sean Parker, Peter Thiel

Goldman Sachs (0,8 %) a klienti (3 %)

Newyorská investiční banka je významným akcionářem, i když sama už prý vlastní necelé procento. Větší podíl si drží její klienti, GS totiž vytvořil fond pro nejbohatší z nich. Podle informací Wall Street Journal je minimální vklad 2 miliony dolarů, v tuto chvíli je hodnota fondu 1,5 miliardy. Přitom má jediný účel, snížit počet reálných investorů. Když by celkový počet investorů přesáhl 499, musel by Facebook povinně zveřejňovat své finanční výsledky. Fond ale vystupuje jako jedna právnická osoba, takže je z obliga.

Greylock Partners (1,5 %)

Jedna z nejstarších investičních společností má kromě Facebooku podíl také v sítích LinkedIn nebo Digg.

Meritech Capital Ventures (1,5 %)

Investiční firma sídlí stejně jako Facebook v Palo Alto, Kalifornii. Kromě Facebooku si drží podíl v Netezza, Netsuite nebo VoIP společnosti Vonage.

Bono (1,5 %)

Bono (1960, původním jménem Paul David Hewson) vlastní prostřednictvím své firmy Elevation Partners asi 1,5 % Facebooku. EP se specializuje na investice v zábavním a IT průmyslu. Vlastní podíl v magazínu Forbes, SDI Media Group (zabývá se titulkovou a dabingovou lokalizací u filmu a videa), v bývalém Palmu, Yelp a dělala také do videoher.

Zdroj: Business Insider, LearnVest, Wikipedia (info i inv. společnostech), Facebook

Kdo vlastní Facebook a z koho udělal miliardáře?
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 1 hlas