Kdy přijde Pascal a Polaris? AMD bude mít nová GPU v Q3, Nvidia asi už v Q2

0

Kdy přijdou na trh letošní hlavní novinky v oblasti procesorů, víceméně víme (Broadwell-E v červnu, Zen od AMD někdy na konci roku, Kaby Lake až po něm). Momentálně nejnaléhavější otázkou je tím pádem s přehledem to, kdy se objeví nová generace GPU vyráběných na 14 či 16nm procesu. Na CES 2016 byla příležitost nějaké informace získat a tak se vynořila přibližná data, kdy by se mohla GPU s architekturou Polaris od AMD a Pascal od Nvidie objevit.

 

Polaris pravděpodobně v červenci nebo srpnu

Zdá se, že ačkoliv historicky bývalo na novém výrobním procesu obvykle dříve AMD/ATi, s FinFETy se role patrně obrátí, byť je třeba říci, že situaci tentokrát zkomplikuje konkurence dvou různých továren (TSMC a GlobalFoundries/Samsung). V rozhovoru s šéfkou AMD Lisou Su na CES 2015 padlo, že GPU s architekturou Polaris by měla být uvedena kolem „poloviny roku“. Nová GPU mají přijít do všech segmentů trhu, ovšem ne naráz. Připomeňme, že na CES 2016 již AMD jedno GPU demonstrovalo, šlo ale právě o levnější 14nm GPU ze spodního konce spektra. Podle některých pramenů byl za zavřenými dveřmi ukázán i větší čip, ovšem je otázka, zda i ten už byl funkční. Je tudíž možné, že Polaris bude mít premiéru v levnějších kartách, a highend přijde až o něco později.

GPU architektura AMD Polaris, první prezentace
GPU architektura AMD Polaris, první prezentace

AMD podle Lisy Su zamýšlí přivést nové grafiky na trh ještě včas pro nákupní období tzv. „back to school“, které spadá na přelom srpna a září. Nejpravděpodobnější termín tedy je asi srpen nebo červenec. Dřívější uvedení (v červnu nebo před ním) zřejmě reálné není, protože pak by firma nejspíše nemluvila o „polovině roku“, ale o druhém čtvrtletí roku (což je duben až červen). Tyto termíny se jinak nemají týkat jen desktopových karet, modely pro notebooky mají údajně přijít rovněž v létě.

 

 

Pascal by mohl vyjít v dubnu až červnu

Nvidia nic oficiálního o načasování nových GPU zatím nesdělila, už nějakou dobou se ale šíří odhady, že by její 16nm GPU mohla přijít relativně brzy, již na jaře. K tomu se nyní přiklání také web BenchLife. Z vyzvídání na CES 2016 mu údajně vyplývá, že Pascal bude Nvidií vydán během druhého kvartálu roku, tedy někdy v období duben – červen. Mezi prvními vypuštěnými kartami ale údajně možná ještě nebude nic s HBM či HBM2, prý by také zde mohly nejprve přijít spíše mainstreamové GeForce s GDDR5. Nicméně Nvidia bude mít podle těchto informací s uvedením nových karet každopádně náskok – a to možná i dvou až tří měsíců.

Jak jste možná zaregistrovali, Nvidia minimálně před novináři na CES 2016 novou architekturu na rozdíl od AMD nepředvedla v reálu (nebo se to alespoň zatím nedostalo ven). Pascal se sice na veletrhu skloňoval, ale jen v kontextu hardwarové jednotky Drive PX 2 určené pro automobily (jinak poměrně pozoruhodné). Ta má být založená na dvou Tegrách a dvou GPU, a to vše má používat architekturu Pascal. Nicméně přímo na CES 2015 tento hardware zatím neběžel, demonstrace používaly místo toho 28nm Maxwellovská GPU.

Drive PX 2 s chladícím raditárorem
Drive PX 2 s chladícím raditárorem

Drive PX 2 zatím ještě nemá dostupné vzorky – Nvidia tak sice předváděla model tohoto zařízení, neznamená to ale, že v něm již byl nainstalován hardware na bázi Pascalu. Jak jsme již psali minulý týden ve zprávě o PX 2, ve slotech pro GPU žádný Pascal rozhodně nebyl, jednalo se podle všeho o mobilní grafiky s čipem GM204. Bližší pohled toto potvrdil. Různí novináři si všimli například takového detailu, že na GPU jsou natištěné kódy uvádějící datum výroby v TSMC, podle nichž by tyto „Pascaly“ byly už rok staré.

Model Drive PX 2 z CES 2016 ještě GPU Pascal neměl, jde zřejmě o GTX 980M
Model Drive PX 2 z CES 2016 ještě GPU Pascal neměl, jde zřejmě o GTX 980M

Je ale třeba upozornit, že nepřítomnost reálného hardwaru na CES nemusí vůbec znamenat, že jej Nvidia ještě nemá, nebo že je dokonce proti AMD pozadu. Nějaké inženýrské vzorky patrně v laboratořích budou a jak již bylo řečeno, zmíněné dosavadní informace naopak naznačují, že se jí povede uvedení nové generace GPU stihnout dříve a červenou konkurenci předběhne. Ačkoliv se tedy poukazuje na paralely s nechvalně proslulým „prototypem“ prvního Fermi, neznamená to vůbec, že má Nvidia s Pascalem nějaké problémy. Pro to signály zatím chybí.

Zdroje: BenchLife, ComputerBase

Ohodnoťte tento článek!