Kdy půjdou na trh Xeony s architekturou Haswell-EP/EN/EX a Broadwell pro servery

0

Letos Intel dokončil přechod na 22nm serverové procesory (z nichž nejvýznamnější jsou Xeony E5-2600 v2Xeony E7-2800/4800/8800 v2. Poměrně záhy po této generaci ale má přijít i „tock“, tedy serverová CPU odvozená od architektury Haswell. O těch jsme toho zatím zas tak mnoho neslyšeli, podle webu CPU World ale Intel s jejich uváděním začne ještě letos. 22nm Xeony na bázi Ivy Bridge EP/EX tedy na trhu vydrží pouhý rok.

Intel u příští generace zachová současné značení včetně modelových čísel. Nové čipy s jádry Haswell tedy pro odlišení dostanou jen přídomek „v3“ místo „v2“ (což značilo příbuzenství s Ivy Bridge).

Obměna arzenálu začne ještě v tomto (druhém) čtvrtletí s Xeony E3-1200 v3 pro socket LGA 1150. Ty sice již na architektuře Haswell běží od loňska, Intel ale uvede jejich revidované modely s vyššími takty. Půjde vlastně o obdobu desktopové platformy Haswell Refresh. Nových Xeonů E3 by měl Intel uvolnit jedenáct modelů a jejich takty mají být o 100–200 MHz vyšší než u současných exemplářů. CPU World neuvádí přesnější datum uvedení, je ale pravděpodobné, že vyjdou současně s novými desktopovými modely Haswell Refresh.

Tick-Tock u serverových CPU Intel
Tick-Tock u serverových CPU Intel

Už skutečně novými čipy budou Xeony E5-2600 v3, tedy Haswell-EP (první informace jsme k nim přinesli v prosinci/decembri; celá platforma se také jmenuje Grantley-EP). Tyto procesory pro dvousocketové servery mají údajně nést až 14 jader a instalovat se budou do nového socketu LGA 2011-3. Intel u nich tedy přeruší kompatibilitu, je to ale omluveno tím, že tato platforma přejde na paměti DDR4. Intel ještě tyto procesory oficiálně neoznámil, jejich označení ale „provalili“ výrobci pamětí, kteří Xeony E5-2600 v3 zmínili ve svých tiskových zprávách o startu výroby DDR4 pro tuto platformu.

Tyto procesory by měl Intel uvést už v třetím čtvrtletí letoška – tedy v létě nebo v září, kdy se bude konat IDF. Zároveň budou uvedeny i čipové sady C610 pro ně určené. A stále ve třetím čtvrtletí uvede Intel také procesory Xeon E5-1600 v3. Ty by měly být založeny na stejném „křemíku“ Haswell-EP, budou ale určeny jen pro jednoprocesorové sestavy, čili hlavně pracovní stanice.

Procesory Intel Xeon
První generace Xeonů E5-2600 s architekturou Sandy Bridge byla pro Intel masivním úspěchem

 

Haswell-EX přijde už rok po Ivy Bridge-EX

Intel také po pouhém roce uvede náhradu jen nedávno uvedených Xeonů E7 architektury Ivy Bridge-EX (někdy označované též Ivy Town). Tyto procesory, určené pro servery s dvěma až osmi sockety mají totiž být vypuštěny v prvním čtvrtletí roku 2015.

To představuje poměrně rychlý cyklus obměny netypický pro platformu highendových „mission-critical“ serverů, je to ale zřejmě proto, že čipy budou s letošními Xeony E7 v2 kompatibilní. I Haswellovské Xeony E7-2800/4800/8800 v3 se totiž budou párovat se stávajícím čipsetem C602J a zřejmě budou mít i stejný socket jako současné modely. Na rozdíl od ostatních Xeonů totiž Xeony E7 nekomunikují s pamětí přímo, ale prostřednictvím čipů SMB (scalable memory buffer). K nasazení pamětí DDR4 tedy bude stačit vyměnit tyto čipy za novou verzi (interně je údajně označená „Jordan Creek“). Xeony E7 v3 architektury Haswell-EX ale díky tomuto paměťovému mezirozhraní zřejmě budou fungovat ve i s pamětí DDR3.

Stále ještě v prvním kvartále 2015 uvede Intel i zbylé položky ve své serverové nabídce. Na bázi čipů Haswell-EP vzniknou ještě procesory Xeon E5-4600 v3 podobné řadě E5-2600 v3 s tím rozdílem, že budou podporovat běh ve čtyřprocesorových serverech.

 

Kromě toho přijdou ještě Xeony E5-2400 v3 pro dvouprocesorové servery. Ty se asi budou zakládat na variantě Haswellu-EP nazvané Haswell-EN. Určeny jsou také pro dvouprocesorové servery, ale v levnějších cenových relacích než řada E5-2600 v3. V současnosti používá řada 2400/1400 jiný socket (LGA 1356) a jen tříkanálový paměťový řadič. S Haswellem-EN ale zřejmě přijde nová platforma a paměti DDR4, takže nevíme, zda při těchto vlastnostech zůstane. U řady E5-2400 v3 také CPU World údajně ještě neví úplně jistě, že přijdou v prvním kvartále. Některé zdroje prý mluví i o druhém čtvrtletí.

Procesory Intel

 

Broadwell pro servery má být už v prvním kvartále roku 2015

Naopak pevně na kvartál první má Intel údajně naplánováno vydání prvního serverového Brodwellu. Půjde o čtyřjádra řady Xeon E3-1200 v4, tedy procesory odvozené od desktopové platformy LGA 1150. To je také důvod, proč bude v této řadě 14nm architektura dostupná tak brzy, zatímco Xeony vyšších tříd budou teprve s ročním zpožděním přecházet na Haswell. CPU World uvádí, že alespoň jeden model má být dostupný s grafickou kartou Iris Pro a integrovanou eDRAM (tzv. třída GT3e) – podobně jako tomu má být i u odemčených Broadwellů-K.

Serverové čipy Xeon E3 Intel obvykle uváděl v těsném závěsu za jejich desktopovými bratry. To nám dává naději, že v prvním čtvrtletí roku 2015 bychom se mohli dočkat i procesorů Broadwell pro desktop.

Zdroj: CPU World

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář