Když přestanou zařízení s Windows (Phone) 8/8.1 přijímat aktualizace aplikací?

Starší typ moderních univerzálních aplikací, které vznikaly pro rodinu Windows (Phone) 8, začnou vyklízet scénu. Microsoft Store brzy přestane přijímat nové. Tím to ovšem neskončí.

0
Windows Store

Jak patrně víte, první generace moderních aplikací, které vznikly pro Windows 8 nebo Windows Phone 8, funguje i na novějších platformách, tj. Windows 10, resp. Windows 10 Mobile. Obráceně to nejde, aplikace napsané přímo pro Desítky už v Osmičkách nefungují. To není nic neobvyklého, jen to pro pořádek zmiňuji.

Ačkoli jsme si na tento zvykli, pořádek věcí se z části změní. Nebude to ovšem tak, že by operační systém jako takový přišel o podporu starších moderních aplikací. Jejich částečný ústup ze scény bude proveden skrze katalog Microsoft Store, který dne 31. října přestane přijímat nové aplikace, které jsou napsány primárně pro Windows 8/8.1 nebo Windows Phone 8/8.1, tj. pro prostředí WinRT. (Bavíme se o těch s příponami APPX či XAP.)

Tip: Microsoft přiznal, že mobilní Windows používá příliš málo lidí, než aby šlo o atraktivní platformu

Aplikace, které budou ve Storu umístěné před uvedeným datem, bude nicméně možné aktualizovat i po tomto datu. Dalším důležitým milníkem se stane 1. červenec 2019. Od tohoto dne již Store nebude distribuovat aktualizace stávajících aplikací na zařízení s Windows Phone 8/8.1. Pokud tedy máte aplikaci, která je na míru ušitá pro tento systém, můžete ji nadále aktualizovat, aktualizace ale budou dostupné jen na smartphonech upgradovaných na Windows 10 Mobile.

Vlastníte telefon s Windows Phone 8.x? Odcházející platforma bude ještě více omezena
Vlastníte telefon s Windows Phone 8.x? Odcházející platforma bude ještě více omezena

To tak bude definitivní konec platformy, která již loni přišla o podporu a o část aktivních dlaždic. Jestliže někdo na starých „dlaždicích“ přežívá, bude mít život opět složitější.

Aplikace pro Windows 8/8.1

Počítače a tablety Microsoft tak rychle omezit nemůže. Windows 8.1 má totiž zaručenou rozšířenou podporu až do 10. ledna 2023. Není to tedy náhoda, že až v tomto roce (konkrétně 1. července 2023) plánuje přestat distribuovat aktualizace aplikací vytvořených pro WinRT na zařízení s Windows 8.x.

Opět ale platí, že tyto aplikace bude možné nadále aktualizovat, přičemž aktualizace budou přijímat už jen počítače s Windows 10. V tomto bodě tedy mohou být aplikace stále distribuovány v balení primárně určeném pro Osmičky, Microsoft ovšem doporučuje takové aplikace převést na UWP, tj. domovskou aplikační platformu Windows 10.

Když přestanou zařízení s Windows (Phone) 8/8.1 přijímat aktualizace aplikací?
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78%) 10 hlas/ů