Kdy vyjde osmnáctijádro Core i9-7980XE? Zvěsti o roce 2018 jsou mylné, bude to dřív

16
Zdroj: Intel

Tento týden Intel na Computexu 2017 uvedl novou platformu highendových procesorů Skylake-X a s ní i velké překvapení. Původně s ní totiž měla přijít jen dvanáctijádra, ale Intel zřejmě plány změnil a oznámil modely rovnou až s 18 jádry. Tyto „extrajádra“ nově přidaná do nabídky ale mají přijít na trh až s určitým skluzem na první vlnu, která by snad měla být dostupná již tento měsíc. Kdy přesně se tato CPU s nejvýkonnějším modelem Core i9-7980XE v obchodech objeví, ale nebylo upřesněno. Na webu se koncem týdne objevily informace, že by snad dokonce měly být odsunuté až do příštího roku, po lepším ohledání to ale naštěstí vypadá, že tak dlouho se čekat nebude.

O „únik“, kterým se tyto zvěsti dostaly ven, se postaral jeden ze zaměstnanců Asusu na fóru pro produkty řady ROG. V diskusi o těchto procesorech se totiž nechal slyšet, že „Osmnáctijádra jsou plánována až na příští rok. Ještě bude trvat nějakou dobu, než přijdou.“ (The 18 core CPUs are not scheduled until next year. Won’t have them for a while.) Podle tohoto by tedy – údajně – Core i9-7980XE mělo vyjít nejdříve v lednu, což se pak začalo šířit na různá další fóra a média.

To, že informace pocházela nikoliv od náhodného anonyma nebo jiného ne-insidera, ale pracovníka zainteresované firmy hovořícího oficiálním kanálem, docela svádělo, aby byla brána vážně. Výrobci desek jako nejbližší partneři Intelu by patrně skutečně o plánu uvedení měli být zpraveni. Jenže je otázka, zda by se tato vědomost dostala až k nižším vrstvám zaměstnanců, aniž by na ni bylo důrazné NDA. Proto je v takovýchto případech třeba počítat i s alternativními vysvětleními, například že šlo jen o osobní odhad onoho zaměstnance, jehož v tu chvíli nenapadlo, že jeho slova budou brána až tak vážně.

Intel ve Fact Sheetu uvádí, že 18jádro bude brzy
Intel ve Fact Sheetu uvádí, že 18jádro bude brzy

Problém je v tom, že materiály Intelu, které byly ke Skylake-X oficiálně vydány, nebyly zas tak nekonkrétní – ohledně vypuštění modelů s vyšším počtem jader lze v nich najít poznámku „Coming Soon“, tedy něco jako „už brzy“. Vzhledem k tomu, že nyní je červen, by se příchod až třeba v lednu myslím za „brzy“ označovat nedal (seděl by spíše třeba srpen, o němž se již v této souvislosti mluvilo) a spíš pochybuji, že by Intel něco takového do prezentace dal, pokud by CPU reálně bylo na trhu až za půl roku. Naskýtá se možnost, že Q1 2018 bylo dřívější datum zvažované pro tyto modely, plány se ale pak třeba v reakci na prosáknutí šestnáctijader Threadripper změnily. Dotyčný zaměstnanec Asusu to ale možná ještě nezjistil a nevědomky šířil již neaktuální informaci.

Zvěsti byly silně přehnané atd.

Zdá se, že právě něco takového se také stalo. Když jsem se totiž ke komentáři při psaní vracel, zjistil jsem, že byl mezitím editován (ačkoliv na to fórum Asusu neupozorňuje) a časové určení v textu se změnilo z „příštího roku“ na „později v tomto roce“ (poměrně důležitý detail…). Nyní se v komentáři píše: The 18-core CPUs are not scheduled until later this year. To znamená, že někdo s přesnějšími znalostmi asi pisatele upozornil na chybu a předchozí znění bylo tudíž omylem, nejspíš zapříčiněný špatnou informovaností.

Znění dotyčného komentáře po editaci
Znění dotyčného komentáře po editaci

Toto dementi je tím vlastně samo pozoruhodné – jelikož ho asi inicioval někdo se znalostí NDA detailů, nepřímo jde vlastně o potvrzenou informaci. Pokud tento někdo požádal o opravu komentáře, pak by nová verze patrně už měla být přesná, čili osmáctijádro tím pádem letos určitě bude. Navíc ona formulace „later this year“ asi ponechává i prostor pro poměrně brzké uvedení, třeba v onom srpnu nebo září. Jistota zde sice není, ale konkurenční Threadripper by Intelu mohl dávat motivaci, aby s uvedením příliš neotálel.

Ohodnoťte tento článek!

16 KOMENTÁŘE

  1. Přijde mi zajímavé uvádšt do Hi End platformy i čtyřjádro bez HT a stejně mi za ty ceny přijde divné že mají různé počty PCI-E linek a dokonce i dvou a čtyřkanálové paměti. Výrobci počítačů z toho mají asi rarost, ale největší problém by byl u případného upgradu. Navíc i nejlevnější Threadrypper má víc PCIE-E linek než nejlepší Core-X, ale nejdivnější je, že Intel uveld počty jader a ceny, ale už ne takty. Zjevně procesory teprve testují, přeji jen upravit serverový Xeon pro desktop není jen tak. AMD chytlo Intel se staženýma kahotama.