Když jedno LCD nestačí: 6 grafických řešení v Eyefinity a Surroundu

0

Testované karty, testovací sestava, metodika

S poklesem cen monitorů s plným HD rozlišením a podsvícením pomocí LED (při třech LCD už je to na spotřebě elektřiny znát), a s možností už konečně připojit i tři displeje ke GeForce, už asi leckdo koketuje s myšlenkou pořídit na práci i hraní tři monitory.

Výkonné grafické karty už většinu her i na 30″ monitorech s rozlišením 2560 × 1600 bodů „dávají s prstem v nose“ a jejich náhrada s vyšším rozlišením je v nedohlednu. Proto bude stále zajímavější testovat výkon i v rozlišení 5760 × 1080 bodů.

Má to i svá úskalí, pro která je skladba testů odlišná oproti běžné metodice, které používám pro měření karet – některé hry rozlišení s obskurním poměrem stran 16:3 oficiálně nepodporují. což v lepším případě znamená jen drobné potíže, v horším nutnost být odkázán na různé utilitky od nadšenců, které mohou třeba s pachem hry přestat fungovat.

Některé karty není možné otestovat vůbec, protože na ně prostě tři monitory připojit nelze (GeForce to, s výjimkou SLI a dvouprocesorových karet, umí až od stávající modelové řady 600). U slabších karet by to kvůli vysoké náročnosti zase nemělo smysl – aby bylo možné zjistit škálování výkonu s rozlišením testuji se stejným nastavením, jako v běžných testech, které slabší karty při 5760 × 1080 uspokojivě nezvládají.

Ve srovnání najdete zatím jen šest karet. Soubor karet je možná trochu nesourodý, bohužel jsem před duely cenově srovnatelných konkurentů musel upřednostnit karty, které musí odejít do dalších recenzí. Snad to momentálně není příliš na škodu, protože to už za týden po uvedení nových GeForce může s těmi vzájemnými konkurenty vypadat zase úplně jinak.

Spíše než zápas AMD proti Nvidii to berte jako přehled výkonu v Eyefinity a Surroundu napříč nabídkou dražších karet (v rozmezí 5300-22290). K doměření dalších grafik, které by se do srovnání hodily a měly by v něm být (např. běžný či přetaktovaný Radeon HD 7970 se 3 GB paměti či GeForce GTX 680), se dostanu až po testech připravovaných GeForce GTX 660 a GTX 650 a přeměření výkonově blízkých produktů.

V grafech najdete následující šestici grafických řešení:

Gigabyte GeForce GTX 660 Ti OC Windforce 2X

recenze: Test Gigabyte GeForce GTX 660 Ti Windforce 2X: levná, tichá, rychlá

Gigabyte GeForce GTX 660 Ti OC WindForce 2X

 

Nvidia GeForce GTX 670 (referenční)

recenze: Test GF GTX 670: výkon HD 7970, lepší cena i spotřeba

GeForce GTX 670 test-0000

 

Nvidia GeForce GTX 690 (referenční)

recenze: GeForce GTX 690 v testu: když chcete to nejlepší

Sapphire HD 7870 FleX

 

Sapphire Radeon HD 7870 FleX na OC profilu (1050/5000 MHz)

recenze: Sapphire HD 7870 FleX v testu: tichá a výkonná. A bez konkurence

Sapphire HD 7870 FleX

 

Sapphire Radeon HD 7970 Vapor-X se 6 GB paměti (1100/6000 MHz)

recenze: Sapphire Vapor-X HD 7970 GHz Editon OC: extrémních 6 GB GDDR5 v testu

Sapphire Radeon HD 7970 Vapor-X

 

2× Sapphire HD 7970 OC v CrossFire

recenze: Sapphire Radeon HD 7970 OC v testu: vysoký výkon s tišším chlazením

Sapphire Radeon HD 7970 OC

 

Nová metodika

Karta je testovaná na nové testovací sestavě, kterou jsme dali nedávno dohromady a na řadě nových her. V metodice ještě nemáme všechny hry, které bychom tam měli mít a počítáme s tím, že z podzimní záplavy novinek ještě něco přidáme. Proto je testovaný na menším množství titulů, i tak je jich ale dost a více, než kolikrát najdete v řadě normálních recenzí.

Oproti stávajícím testům jsem nově přidal výsledky z dalších tří her – Batman: Arkham City, IL-2: Cliffs of Dover a World of Tanks. V těchto nových testech bohužel schází výsledky GeForce GTX 690 a CrossFire Radeonů HD 7970. Na jejich doměření budete ještě muset chvíli vydržet. World of Tanks je ve stávající podobě v metodice jen dočasně, v dohledné době bychom se měli dočkat významného vylepšení grafiky a v brzké době nás ještě čeká pár her, které by se mohly do metodiky zařadit také (např. Borderlands 2 nebo F1 2012 místo méně populárního Dirt Showdown). Výsledky karet se pokusím doměřit, až se zmíněné věci vyřeší a metodika bude metodika kompletní.

Testovací sestava

Jako testovací platforma posloužila základní deska Gigabyte X79-UD5 s BIOSem F10. Procesor je šestijádrový Core i7-3960X s TDP 130 W, který je přetaktovaný na 4,2 GHz při 1,36 V. Asistuje mu 16GB kit operačních paměti DDR3 od Kingstonu.

  • základní deska: Gigabyte X79-UD5
  • procesor: Core i7-3960X (deaktivovaný HTT, C1E, EIST), 4,2 GHz na 1,36 V
  • chladič CPU: Noctua NH-D14
  • paměti: 4× 4 GB Kingston DDR3 KHX2133C11D3K4/16GX
  • zdroj: Enermax Revolution 85 ERV920EWT-00, 920 W
  • pevný disk: Intel SSD 510 (250 GB)
  • skříň: Gelid DarkForce
  • operační systém: Windows 7 x64

Gelid Darkforce

Vyjmenovávat na tomto místě, které karty v grafech na dalších stránkách byly testované na jakých ovladačích, by bylo dost nepřehledné (a s každou recenzí seznam aktualizovat taktéž). Dozvíte se to v podrobnostech při najetí na příslušný sloupeček přímo v interaktivních grafech.

Aliens vs. Predator, Batman: Arkham City, Battlefield 3

Aliens vs. Predator

Scénu z úvodu hry jsme nově nahradili samostatným benchmarkem, který je na internetu k dispozici ke stažení zdarma. Běží pouze v režimu DirectX 11 a je o poznání náročnější než náš původní test.

Pro snadnější testování existuje utilita AvP benchmark tool, tu stačí nastavit takto a spustit test:

 

Batman: Arkham City

Batmana testuji na maximálních detailech s vyhlazováním MSAA 4×. V nastavení ale musí být kvůli adekvátnímu srovnání výkonu s Radeony vypnuté GPGPU PhysX.

GeForce jsou tedy v jistém ohledu znevýhodněné, jejich majitelé mohou nastavit vyšší kvalitu efektů počítaných přes GPGPU PhysX než vlastníci v grafech zdánlivě srovnatelně výkonných Radeonů.

Battlefield 3

Battlefield testuji s maximální úrovní detailů, výjimkou je pouze deaktivované vyhlazování MSAA, který kvůli náročnosti enginu zvládají rozumně jen nejvýkonnější karty. Vyhlazuje se tedy pouze pomocí FXAA. Testuje se 70 s dlouhý úsek po začátku druhé mise Operation Swordbreaker po vystoupení z transportéru.

IL-2: Cliffs of Dover, Crysis Warhead, Crysis 2

IL-2: Cliffs of Dover

Cliffs of Dover je pokračováním možná nejúspěšnějšího ságy leteckých simulátorů, které odstartoval Il-2: Sturmovik.

Hra je hlavně kvůli obrovskému množství detailních objektů a některým efektům velmi náročná na výkon grafiky, proto testuji na středních detailech, pouze rozlišení textur, která nemá výrazný vliv na výkon, ale na kvalitu, je nastavená na vysoké detaily.

Protože jsou ukázkové záznamy méně náročné než některé situace, do kterých se dá běžně dostat, nahrál jsem raději vlastní záznam nad Londýnem a testuji na něm.

Crysis Warhead

K otestování výkonu v Crysis: Warhead používám utilitu Framebuffer Crysis Warhead Benchmarking Tool 0.31. Aby bylo měření kompatibilní s ověřovaným (ranked) benchmarkem, nechávám volbu na mapě ambush a implicitním čase (v tomto případě noc). Používám rozhraní DirectX 10 a zkouším jak nastavení Gamer (hráč, odpovídá detailům high v původním Crysis), tak Enthusiast (very high). Beru výsledek druhého měření, kdy už je hra načtena v paměti. Měření jsou opakovatelná s minimální odchylkou.

Crysis 2

V prvních dvou grafech je v singleplayeru měřeno prvních 60 sekund z mapy Alien Vessel, ve druhém pak 105 s z mapy City Hall.

 

Hra má doinstalovaný patch s podporou DirectX 11 a hires pack textur. Detaily jsou nastavené na maximum.

DiRT Showdown

DiRT Showdown

Nastavení benchmarku odpovídá zveřejněnému srovnávacímu testu výkonu grafických karet. Shodou okolností se chvíli před uvedením GHz edice Radeonu HD 7970 objevil i patch, u kterého již lze ze hry aktivovat Global illumination počítanou pomocí OpenCL

Ještě připomínám, že na vývoji hry spolupracovalo AMD a i když hra běží na stejném enginu jako Dirt 3 nebo F1 2011, přibyly v ní nové techniky pro osvětlení scény, které jsou nejspíš šité na míru nové generaci Radeonů a (možná zatím) špatně optimalizované pro jiné karty. Zejména se zapnutím „global illumination“ se výrazně propadá snímková frekvence nejen u konkurenčních GeForce, ale i Radeonů předchozích generací. Naměřené výsledky se výrazně liší od výsledků karet v jiných hrách.

U dvouprocesorové GTX 690 se podivné chování Dirtu dostává na novou úroveň – u dvou ze tří okruhů se výkon karty propadá pod výkon jednoho čipu. Nepomohlo ani opakované měření. Soudě dle nárůstu výkonu v prvním z testů SLI funguje, ale na jiných okruzích už něco zlobí.

Testuji ve dvou nastaveních, v prvním jsou téměř všechny položky s výjimkou Global Illumination nastavené na maximum (s GI hru zvládají jen nejvýkonnější Radeony), ve druhém už je i GI zapnutá.

Jinak metodika odpovídá srovnání výkonu grafických karet, testuje se na třech okruzích, první je standardní benchmark, u kterého jsou kvůli opakovatelnosti měření odstranění soupeři a další dva odpovídají náročnějším okruhům, které lze měřit automatickým benchmarkem.

Za poskytnutí hry do testu děkujeme společnosti ConQuest entertainment

Conquest entertainment

 

 

 

Max Payne 3, Metro 2033

Max Payne 3

Také Max Payne 3 je testovaný stejnou metodikou jako ve srovnání výkonu grafických karet. Téměř všechna nastavení jsou na maximu, výjimkou je snížené rozlišení map pro stíny (s nejvyšší kvalitou stínů by nebylo možné měřit v rozlišení 2560 × 1600 bodů karty s 1 GB paměti). Z obdobného důvodu a také kvůli velkým nárokům na výkon karty je deaktivované náročnější vyhlazování MSAA, hrany jsou vyhlazované pouze pomocí FXAA..

Výkon měřím FRAPSem po dobu 38 sekund ve dvou náročných lokacích – na druhém checkpointu z páté kapitoly a na druhém checkpointu ze sedmé kapitoly.

 

 

Metro 2033

Testování v Metro 2033 doznalo oproti dřívější metodice jednu podstatnou změnu. Hru už netestuji ručně, ale pomocí vestavěného benchmarku v nabízené lokaci Frontline.

Nastavení, které se započítává do průměrného hodnocení, odpovídá nedávnému velkému srovnání 16 grafických karet, které není úplně nejnádročnější. Jak již psal ve velkém srovnání 16 karet Mirek, MSAA je spíše na škodu (ve hře rozmazává tak, jakoby šlo o nějaký filtr z postprocessingu a ne běžný multi-sampling) a tudíž používám AAA, které je pro změnu téměř neznatelné. Vypnuta je výkon neskutečným způsobem žeroucí funkce DOF (Depth Of Field, hloubka ostrosti), jelikož to podle diskuzních fór nejspíše pro hratelné snímkové frekvence udělá většina lidí.

Protože se testuje v dávce automatickým benchmarkem a test není zase tak dlouhé, měřím i nastavení s DOF. Výsledky najdete v druhé várce grafů, do průměrů se ale nezapočítává, protože jde o nastavení na drtivé většině grafických karet nehratelné a při kterém už dochází k propadům výrazně větším, než by to odpovídalo rozdílu ve výkonnosti karet.

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat Benchmark, World of Tanks

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat Benchmark

Nastavení testu je shodné s předcházející metodikou, liší se pouze v tom, že už nadále testuji pouze dvě náročnější nastavení.

Pro testování této moderními technologiemi nabité hry používám samostatný benchmark. V něm pak celkové nastavení Ultra, Enhan. full dynamic lighting s MSAA for A-teste objects (anti-aliasing transparentních textur), SSAO Mode nastaveným na HDAO, kvalitou na Ultra (verze Compute Shader), zaplou teselací i CHS (Contact hardening shadows).

World of Tanks 7.5

Hru testuji na prvních 230 sekundách několikaminutového záznamu z mapy Widepark (Velký park). Testuje se s následujícím nastavením:

Hra je výrazně limitována výkonem procesoru, zejména v nejnižším rozlišení 1920 × 1080 bodů se na výkonnějších grafikách vytížení GPU v pasážích náročných pro procesor nezřídka dostává pod 60 % a naměřené rozdíly ve výkonu mezi kartami jsou tak nižší, než by byly, kdyby grafiky po celou dobu testu běžely naplno.

Cena a shrnutí výkonu

Cena

Ceny jsou vybrané z některých velkých českých počítačovch e-shopů (Alfa Computer, Alza, Czech Computer), jde pokud možno o nejlevnější dostupné modely. Karty, které se už neprodávají, mají poslední ceny, za které byly k mání.

Nejlevnější modely začínají o něco níž, ale i tak je cena zejména s ohledem na výborný chladič docela přívětivá. Připlatek na chlazení oproti nejlevnějším kartám určitě stojí za zvážení.

Průměrný výkon

V průměrech jsou zahrnuté jen hry, u kterých mám změřené všechny karty, jmenovitě je to Aliens vs. Predator, Crysis Warhead, Crysis 2, Max Payne 3, Metro, STALKER

U každé hry počítáme celkový průměr ze všech měření, který následně započítáváme do celkového průměru. Každá hra je tedy v celkovém výsledku započtena stejnou vahou. Protože porovnáváme nejvýkonnější karty, z celkového průměru jsem tam, kde u her testujeme více nastavení detailů (nemyslím tím rozlišení), vypustil méně náročná nastavení, která používáme pro porovnávání slabších karet.

Jako základ, od kterého se počítá výkon dalších karet, slouží vždy nejvyšší skóre dosažené u všech testovaných karet.

Testovaných her je méně než obvykle, takže každá odchylka od obvyklého průměru má při srovnání různých architektur a čipů výrazný vliv na celkový průměr. To je ostatně i důvod, proč do výsledků nezapočítávám Dirt Showdown, u kterého některé efekty, na kterých AMD spolupracovalo s vývojáři, běhají na konkurečních kartách se zlomkem výkonu jinak podobně rychlých Radeonů.

Pro zajímavost ještě doplním i odkazy na výsledky se započtením Dirt Showdown, pro rozlišení 1920 × 1080, 2560 × 1600 a 5760 × 1080 bodů.

Poměr cena/výkon

A opět ještě výsledky při započtení Dirt Showdown prostřednictvím odkazu pro rozlišení 1920 × 1080 a 2560 × 1600 bodů.

Závěrečné shrnutí

Závěrem

Ještě bych rád vysvětlil, proč jsem do testů zařadil dvě, výkonem si velmi blízké, karty – referenční GeForce GTX 670 a přetaktovanou GTX 660 Ti. Právě GTX 660 Ti je momentálně ještě dost aktuální a právě v souvislosti s ní se mluví o tom, že ji 192b sběrnice zabíjí při vyšším rozlišení (o nesmyslném srovnávání s Radeony HD 7800, které by měly lepší právě kvůli 256b sběrnici, nemluvě).

Když si projdete grafy, zjistíte, že se s rostoucím rozlišením rozdíl mezi GTX 660 Ti a GTX 670 prakticky nemění. Když už je mezi kartami rozdíl ve výkonu, je podobný u všech rozlišení. Také lze stěží říct, do jaké míry se dá rozdíl ve výkonu přičítat propustnosti pamětí a do jaké nižšímu počtu rasterizačních jednotek.

A pak je tu ještě jedna drobnost, na kterou srovnávači zapomínají – GeForce mají sice 192b sběrnici, ale na ní jsou paměti na 6000 MHz efektivně. Radeony s 256b sběrnicí mají paměti taktované obvykle kolem (nebo spíše pod) 5000 MHz. Rozdíl v celkové propustnosti pamětí tedy není zdaleka tak drastický, jak by to jen podle šířky sběrnice mohlo vypadat.

Z grafů je patrné, že si GTX 660 Ti nemá s Radeonem HD 7870 co do šířky paměťové sběrnice, která má být podle některých obrovskou nevýhodou 660 Ti, ani v rozlišení 5760 × 1080 bodů co vyčítat.

Jinak už je tomu s poměrem cena/výkon, který je při stávajících šesti tisících za přetaktované modely pro GTX 660 Ti nepřekousnutelným soustem. Uvidíme, co s tím už za pár dní udělají připravované GTX 660, které Nvidia nejspíš postaví právě proti HD 7870.

I když máme kvůli výběru karet do jisté míry omezený rozhled, na poměrech cena/výkon je také dobře vidět, že po dalším poklesu cen GeForce GTX 660 Ti získávají, povětšinou přetaktované, GTX 660 Ti ještě větší odstup od nejlevnějších GTX 670. S ohledem na nevelký rozestup ve výkonu a velký rozdíl v ceně přestává být nákup GTX 670 a obzvláště GTX 680, která je oproti GTX 660 Ti o čtyři tisíce dražší, zajímavý.

Ohodnoťte tento článek!