Když nechcete, aby někdo nahlížel do vašeho soukromí v zapůjčeném telefonu

0

Stáhněte si ApplockPokud někomu půjčíte svůj chytrý telefon, dáváte mu tím do rukou klíč k vašemu soukromí. Dotyčná osoba může například prohlížet pořízené fotografie, procházet kontakty, listovat vaším kalendářem, nebo měnit nastavení.

Android sám o sobě nijak nelimituje přístup k aplikacím v telefonu či tabletu, a to ani k těm, které obsahují osobní či důvěrná data. Ostříleným profesionálům sice v případě zcizení zařízení v přístupu k datům zabráníte jedině šifrováním úložiště, nicméně laické uživatele zastavíte snáze. Stačí si nainstalovat aplikaci AppLock, jež funguje jako zámek vybraných programů a dat.

Co AppLock slibuje?

Autoři z vývojářského studia DoMobile Lab se v první řadě chlubí více než padesáti miliony stažení a lokalizací svého dílka do 24 jazyků, mezi nimiž bohužel chybí čeština. Slibují, že s AppLockem budete moci zamknout své textové zprávy, kontakty, elektronickou poštu, sociální sítě, galerii obrázků i Google Play, čímž ochráníte své soukromí.

Android 5 obsahuje nový režim pro hosty. Vlastní účet a prostor uzamknete heslem, takže si váš kamarád nebude moct hrát s vašimi osobními daty.

Kromě toho aplikace umí skrývat zvolené obrázky a videa z galerie tak, že se zobrazí jen tomu, kdo zadá správný kód. S tímto nástrojem se prostě nemusíte bát půjčit telefon kamarádovi, který si chce zahrát hru, či ho nechat bez obav ležet na stole v práci či ve škole, aniž by kdokoli směl prohlížet vaše soukromé konverzace.

Jedná se také o účinnou ochranu proti dětem, které například nebudou moci měnit nastavení, nebo instalovat aplikace.

Jak AppLock funguje v praxi?

V prvním kroku si zvolíte a dvakrát zadáte PIN, tj. bezpečnostní kód, bez jehož znalosti nebude možné dostat se k nastavení. Poté je doporučeno zadat ještě e-mailovou adresu. Na hlavní obrazovce pak pomocí přepínačů volíte ochranu:

  • Advanced – zamezí přijetí hovoru, instalacím a odinstalacím aplikací, vstupu do nastavení, otevření Obchodu Play a přístupu k posledním spuštěným programům.
  • Switch Lock – podmíní změnu stavu Wi-Fi, Bluetooth, mobilních dat a automatické synchronizace zadáním hesla.
  • General – vyberete aplikace, k jejichž spuštění bude program požadovat heslo.

V dolní liště najdete tlačítka pro opětovné načtení seznamu (uzamčené volby pak budou řazeny jako první), rychlou změnu či vytvoření nového profilu a vyhledávání programu podle jeho jména. Prostředí je prosté a snadno pochopitelné, takže omezení přístupu k vybraným sekcím, programům a nastavením je otázkou několika okamžiků.

Hlavní obrazovka aplikaceHlavní obrazovka aplikace

Další možnosti najdete v postranní nabídce. Sekce Photo Vault a Video Vault slouží k zamknutí vybraných fotek a videí. Pokud byste rádi změnili vzhled odemykací obrazovky, určitě si vyberete v záložce Themes.

Zajímavé jsou také doplňky KidTime, umožňující nastavení časů, ve kterých dovolíte ratolestem hrát hry, nebo Advanced Protection, jenž ochrání aplikaci před uzavřením či odinstalací. Vytvořit si můžete také několik profilů s odlišnou sadou nastavení (například pro případ, kdy telefon půjčujete dětem nebo kamarádům), mezi kterými pak lze přepínat v sekci Profiles.

 

Profily je také možné aktivovat v zadaném čase, nebo na vybraném místě. Není tak problém například určit, že po osmé hodině večerní AppLock zamkne všechny hry a zakáže spuštění Facebooku i webového prohlížeče. Jestliže se po nastavení uživatel pokusí spustit zamčenou aplikaci či otevřít zakázanou sekci, bude požádán o zadání PINu. Pokud ho nezná, program se mu nepovede nespustit.

Možnosti nastavení

Jestliže vám z nějakého důvodu nevyhovuje odemykání číselným kódem, můžete v nastavení AppLocku aktivovat alternativní způsob – nakreslení zvoleného vzoru. Stačí místo Password Lock přepnout na Pattern Lock. V takovém případě si ale dejte pozor na otisky tahů na obrazovce zařízení.

Požadavek na PINOdemykání vzorem

Volitelně lze zapnout automatické uzamčení všech již odemčených programů při zhasnutí obrazovky, skrýt ikonu v seznamu programů, či automaticky uzamknout všechny nově nainstalované aplikace. AppLock je k dispozici ve třech variantách.

  • Premium – za 20 Kč měsíčně nebo 120 Kč ročně se všemi funkcemi a bez reklam.
  • AD – zdarma se všemi funkcemi, ovšem se zobrazením reklamy.
  • Basic – s omezenou funkčností, zdarma a bez reklam.

AppLock je jednoduchá aplikace, řešící chybějící bezpečnostní funkci operačního systému Android – možnost omezení přístupu k aplikacím, nastavením a některým dalším sekcím, včetně fotografií a videí. Oceňujeme, že takto praktický program je k dispozici zcela zdarma.

Pokud snesete zobrazování reklamy, budete moci bez omezení využívat všechny jeho funkce. Za nedostatek považujeme snad jen chybějící lokalizaci do češtiny. O kvalitách tohoto programu svědčí i již zmíněných více než padesát milionů instalací a průměrná známka 4,4 z 5 možných.

Ohodnoťte tento článek!