Když nevíte coby, udělejte remake. Návrat Nokie 3310 by byl zoufalost na druhou [komentář]

Ne, že by tento telefon nebýval dobrý. Stání na místě ale nikomu nepomůže. Pouze ukazuje, že Nokia neví, jak zaujmout. Přitom prostor pro užitečné inovace by se našel.

15
Nokia 3310
Nokia 3310

Zdá se, že retro je opravdu v módě. Nejen, že se idealizují časy dávno minulé, vznikají ve velkém remaky či tzv. HD edice starých her, podle všeho bude dokonce oživen koncept starého telefonu. Což je velice zvláštní, protože zatímco v mnoha starších hrách lze spatřit přetrvávající kulturní hodnotu, u spotřební elektroniky je to jinak.

Za pár let přístroj zastará a po jedné či více dekádách je považován za muzejní kousek. Nahradí jej pokročilejší technologie. V první větě odstavce větě sice najdete dost nadsázky, ale také pravdy. Rozvoj techniky je opravdu rychlý a jestliže relativně nedáno prachobyčejné mobilní telefony připomínající cihlu platily za výkřiky techniky, na výsluní se nacházely objektivně krátkou dobu.

Dnes máme v kapsách počítače s krásnými barevnými dotekovými obrazovkami a funkcí pro volání, které se těší ohromné popularitě a v domácnostech částečně nebo úplně vytlačují klasické počítače. Je ale jasné, že ani to není konečná zastávka a čekají nás další tahy na šachovnici. Smartphony, jak je známe, velmi pravděpodobně zastoupí jiný koncept zařízení. Je to jen otázka času. Jak je v takovém světě možné, že se může vrátit zařízení jako Nokia 3310? Má šanci na úspěch?

Efekt růžových brýlí

Jedná se zatím o neoficiální informaci, ale pokud se potvrdí, nebude příliš překvapivá. Satiru na téma, jak s růžovými brýlemi vzpomínáme na minulé časy, předvedli během podzimu také pánové Trey Parker a Matt Stone, autoři South Parku, ve dvacáté sezóně kresleného a politicky zcela nekorektního seriálu. Snaha o návrat do minulosti je v těchto časech patrnější než kdy dřív.

Vzhledem k dění na globální politické scéně si dokonce dovolím tvrdit, že to není jen snaha. V některých ohledech jsme se do minulosti vrátili. Politiku ovšem na Cnews rozebírat nebudeme. Návrat k Nokii 3310 by na každý pád byl jedním z mnoha. Loni Nintendo uvedlo na trh remake konzole NES. Existuje skupina nostalgiků a nostalgiček. Osobně by mě zajímalo, k čemu jim konzole slouží.

Nintendo Classic Mini
Nintendo Classic Mini (Foto: Nintendo)

Dost možná to dopadlo tak, že ji ze zvědavosti jednou zapnuli a od té doby leží ve skříni s pocitem, že se k ní mohou kdykoli vrátit. Ve své době byly přiložené hry dobré a na chvíli jistě zabavit mohou i dnes, ale kupovat si podobný produkt jedné – do jisté míry neopakovatelné – neopakovatelné éry?

Konzole od Nintenda v mých očích překročila určitou hranici. Bez poptávky by patrně nevznikla, ale tonoucí se stébla chytá a nešťastné Nintendo se v chudších časech rozhodlo „vydřenit“ další peníze ze starého produktu. Vzalo, co kdysi fungovalo, a chtělo to prodat znovu. Jsou staré hry lepší než nové? Nejsou. Některé mohou stále fungovat a zabavit, ale tvářit se, že za starých časů bylo všechno lepší, že jsme už herního vrcholu dosáhli všechno a že nové stojí za houby, je krátkozraké plivání.

Staré zařízení v nové době

Jaká může být hodnota oživené Nokie 3310? Jak uvedl sám Lukáš Václavík, případný pokus o znovu oživení zařízení by měl zvážit, zda by nebylo dobré vyměnit aspoň displej. Přesto se ptám, jestli návrat ke „staré dobré“ Nokii, byť s případnými drobnými vylepšeními, není krokem zpět. Ve své době byla oblíbená. Dnes sice stále existuje poptávka po tzv. hloupých telefonech s klasickými tlačítky, ale samotná Nokia na nich před prodejem divize Microsoftu kvůli nízkým maržím nedokázala příliš vydělávat a prodeje se každoročně tenčily.

Používat tento telefon v roce 2017? Jde to i jinak
Používat tento telefon v roce 2017? Jde to i jinak (Foto: Asim Bijarani | Snímek je zveřejněn pod licencí CC BY 2.0)

Inovace navíc nevypadá tak, že vezmete 17 let starý mobil a začnete jej znovu prodávat, byť i s mírnými úpravami. Tvrdím, že je to přešlapování na místě bez vyhlídky na zlepšení. Oživená Nokia se zkouší znovu postavit na nohy a vypomoct si jedním z nejlacinějších a nejprůhlednějších triků, pokud se k němu tedy odhodlá. Máme skandovat? Smát se? Nebo jen kroutit hlavou a valit bulvy?

„Protože hry byly tenkrát lepší“

Podle mě je to podobné jako se starými hrami. Rád si některé zahraji. Jednou za čas. Typicky je za tím zvědavost a většinou zjistím, že se jedná o hry s překonanými herními principy, které shazuje nepohodlné ovládání či na dnešní poměry nedobrý design úrovní. Většinou chci hrát nové tituly, protože chci sledovat nové příběhy, nové nápady a nápaditý design úrovní. Chci si zkusit nové prvky v hratelnosti a prozkoumávat nová prostředí.

Některé nové hry se nepovedou, stejně jako se některé hry nepovedly ve své době. Klasikami se jich oprávněně stane jen pár, na většinu zapomeneme. Domnívám se, že poměr dobrých a špatných vyprodukovaných titulů se nezměnil. Co určitě roste, je počet vydaných her, takže kdo chce hrát, žije ve zlaté době. Na Steamu navíc časté slevy umožňují hrát levně; kromě toho nezávislé hry v základu nestojí tolik co klasické tituly od velkých studií. Roli starých her přitom neshazuji. Ve své době měly své místo.

Když nevíte coby, udělejte remake

Nechci však hrát stejnou hru stále dokola. Chci, aby někdo vzal fungující herní principy, vylepšil je nebo obohatil něčím úplně novým. Prostor pro inovaci najdeme vždycky, takže raději bych, kdyby se Nokia místo vykopávání mrtvol pokusila o něco nového. Někteří lidí se smartphonům vyhýbají. Obecně je v západních zemích penetrace smartphonů velmi vysoká, byť ne každý smartphone chce.

Takhle vypadá jednoduchý telefon
Takhle vypadá jednoduchý telefon

Podobně se ve své době ovšem zase někteří bránili mobilům. Pro řadu lidí je ovládání obyčejného mobilu stále komplikované. I proto je pro ně současný smartphone i se všemi jeho funkcemi velkým strašákem, kterého obchází z uctivé vzdálenosti. Krok správným směrem vstříc uvedené skupině lidí (pokud na ni chce Nokia cílit) by byl nový koncept jednoduchého telefonu, jenž by byl koncepčně uzpůsoben uživatelům a uživatelkám s minimálními nároky.

Měl by být bezúdržbový, intuitivní a přívětivý. Shodou okolností si myslím, že byl dobrým systémem pro nenáročné Windows Phone. Ten snižoval komplexitu používání výrazně. Buď jak buď, v ideálním světě by pro ty, kteří se dnes telefonů bojí, možná bylo ideální ovládání hlasové. Tak by řekli, co chtějí udělat, a telefon by se podle toho zařídil. I kdyby hlasové ovládání nebyla budoucnost, stále tvrdím, že stát na místě je k ničemu. Nokia tím ukazuje svou bezradnost.

Závěr

Nokia 3310 je relikt z minulosti, který současnosti nepomůže. Komu připadá ovládání tzv. tlačítkových telefonů komplikované, ty stará Nokia nespasí. Považoval bych za užitečnější nový pokus o jednoduchý mobil, který by ale potenciálně dokázal lidem kromě jednoduchého ovládání nabídnout aspoň něco navíc. Například. Nebo chce Nokia oslovit jinou cílovou skupinu? Nevím, kdo by po tomto přístroji sáhl.

Občasné hraní starých her vás může obohatit. Seznámíte se s historií. Má ale smysl používat trvale část historie? Telefon si nejspíš nekoupíte proto, abyste si jej občas vyzkoušeli. Netvrdím, že případné uvedené Nokie 3310 někomu ublíží. Vstoupí ale na umírající trh a s uživatelskou přívětivostí nepohne. Její případný příchod bych hodnotil jako jednu z nejzbytečnějších věcí. Remakování začíná být ohrané a pěkně nudné.

Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

 1. Pokusím se vám odpovědět na otázku kdo by po tom přístroji sáhnul.
  Babi zatoužila k vánocům po novém telefonu. Její starý Samsung za cca 300,- (taková ta Tesco akce i se SIM kartou toho jejich virtuála) měl už svoje nejlepší časy za sebou. Stejný telefon používáme i v práci, protože potřebujeme být akorát “po ruce” tak nic jiného, než aby uměl přijmout hovor a dalo se jím zavolat po telefonu nepotřebujeme. Abych to zkrátil, padla nakonec volba na NOKIA 216.
  Tenhle telefon je tlačítkový, má hodně hlasité vyzvánění, silné vibrace, poměrně přehledný display (tedy pro identifikaci volajícího a čitelnost SMS zprávy) a tak naprosto splňuje to, co jak Babi, tak já v práci po telefonu požaduji. Za 11 stovek, krásná práce.
  Ale: Konstrukce telefonu celkem rachetická a hlavně, telefon napěchovaný úplnýma nesmyslama jako je Hudba (kvalita tragická, co chete za ty peníze), Internet, Facebook, Mobil Store, Hry, Bing, Weather (vzhledem k cílovce, kvalitě audiovýstupu a velikosti a rozlišení displaye úplně k ho*nu), Videa, Rádio … to jsem vůbec nepochopil, dneska jak smradi nemají 4k display na smartphonu tak jsou nervozní a oni strkají Videa do téhle srandy … tady se asi zase jednou někdo zamyslel …. pravděpodobně ještě stopové prvky po Microsoftu ….
  Takže jak asi tušíte, kdyby byla před vánoci na trhu ta 3310 za nějaké normální prachy, tak budu první kdo po ní sáhne. Byl to pevný bacan, který si nechal celkem dost líbit, takže jako pracovní tlf. pro mé účely jasná volba a i 70ti letá Babi která byla dlouhé roky zvyklá na 5110 by určitě jásala víc než na stávající N 216. Ten telefon a jeho výbava má vzhledem k cílovce v dnešní době, narozdíl od třeba té N216 logiku, to už se dneska vidí fakt málo.

 2. Vcelku souhlasím se zoufalostí, ale spíš protože mrtvého, kterého mají všichni rádi, není dobré oživovat po takové době. To, že je 3310 oblíbený mem na internetu neznamená, že to bude i oblíbená koupě. Nevím tedy jak to chtějí oživovat, ale proč je 3310 považována za nerozbinou? Byl to drahý přístroj, většina se k němu taky tak chovala, zároveň měl hromadu místa na konstrukční prvky, pevné rámy, šroubky apod. Dneska se většina lepí a nebo drží na plastových packách. Proč se jí přisuzuje dlouhá výdrž? Šlo s tím jen telefonovat a psát zprávy, a kolik to tehdy stálo, takže to nebylo o kecání o ničem dlouhé hodiny každý den. Prostě pokud neudělají terminátora s jaderným článkem, aby dostáli své legendě, tak si jen uškodí. A všichni ti co tyhle memy sdílejí mají smartphone, a tohle chtít nebudou.

 3. Autorovi doporucuju k precteni knihu Manfreda Spitzera Digitalni demence. Pak by pochopil (v pripade, ze ma deti), ze prave takovyto telefon nebo mozna jeste vice orezany je prave to co by rodice radi detem koupili. Cili dejte mi do ruky mobil se kterym lze volat a psat SMS a ktery neumi nic jineho. Chci stary mono display at to nevypada “sexy” a nepritahuje to pozornost. Zadna hra, zadny fotak, zadne prehravani muziky, zadne radio, zadna GPS. Zadny konektor na sluchatka. Ciste jen masinu na volani a prip nouzove na SMS. Nic jineho. Bohuzel i dnesni duchodcovske telefony jsou moc vybavene (fotak/radio apod) 🙁
  O naprosto supidnich Android/iPhonech ani nemluve. Takze za mne, jestli to prijde na trh a jestli to bude konstrukce origo 3310 a ne zadny cinsky sunt a ojebavacka, tak ja beru min 2.

 4. Já bych remake 3310 ocenil. Ne pro sebe pochopitelně (i když jsem ten telefon měl rád), ale pro starší lidi v okolí. Dnešní tlačítkové Nokie Series 30+ jsou špatné. Příliš složité, přitom v jádru pitomé. Mají funkce, které senioři neocení. Displej, který na slunci není vidět. Nokia 3310 byla ergonomicky dost dobrá. Dokud to budou 2G sítě, má tu smysl mít i takový telefon.

  • Souhlas s tím, že současný tlačítkový Nokie jsou vlastně k ničemu. Mají zbytečně moc nevyužitelných funkcí. Kdyby místo X hovadin radši přidali druhý mikrofon pro redukci šumu (obecně si víc pohráli s tím, kvůli čemu lidi ten telefon mají – na telefonování), stály by za hřích.

 5. Já si myslím, že reálný důvod pro remake je jiný. A to marketing. Podívejte jak moc se píše a diskutuje o značce Nokia a to přitom v reálu nic neprodávají.

  Takže i když by případně retro verzi vydali, tak je nízké prodeje nemusí trápit. Ten šrumec okolo značky stojí za to už teď…

 6. remake 3310? Proč ne? ALE … displej by musel být o chlup větší (nahoře je místa dost), ideálně e-ink, klidně černobílý. Prostředí nechat původní, resp. akorát jej vyhladit/přizpůsobit většímu rozlišení. A co se týče techniky, tak samozřejmě quadband, pro jistotu i s LTE (tím jak dochází k likvidaci BTS s HSDPA je to potřeba, ne kvůli rychlostí, ale aby se mobil dokázal vůbec někde datově připojit -messengery atp.), hodil by se i slušný foťák s LED bleskem. Hodit na bok dvoupolohový spínač – zapnutí fotoaparátu a druhý na zapnutí svítilny. Pak si to jistojistě své zájemce najde.

 7. Po pravdě… Pochybuju, že 3310 bude mít něco společnýho s 3310 jak ji známe. Bude to prostě něco jako Nokia 225 s názvem, kterej lidi znají. Na 3310 bude nejspíš odkazovat jen nějaká píčovinka typu rozložení klávesnice.

  Dost bych se divil, kdyby vyráběli znovu klasickou 3310. Už jen proto, že dnes by její výroba byla drahá. Zbytečně moc materiálu, displeje by museli dělat na zakázku atd. Beztak to bude slepenec ze zbytků s designovým odkazem na 3310. Nebo i bez odkazu a jen využijí známý označení.

 8. Myslím, že je to hlavně o marketingu. HMD global se prostě snaží něco vytěžit z polomrtvých Nokia 3310 memes.

  Rozhodně nevěřím tomu, že by HMD chtěl rozjet nějakou revoluci kdy začne vyrábět kvalitní telefony které vydrží. Takhle už prostě dneska společnosti nefungují. Název bude možná stejný, ale na rozdíl od originálu tady nebude snaha o maximální kvalitu, nýbrž minimální náklady.