Qi nabíjení má bratříčka. Jmenuje se Ki a bude napájet kuchyňské spotřebiče

1

Standard Qi je dnes dominantní technologií pro bezdrátové nabíjení elektroniky. Wireless Power Consortium, které jej spravuje, ke dnešku certifikovalo již skoro 5200 produktů od mobilů, tabletů či hodinek až po různé typy nabíječek. Současné specifikace Qi pracují s výkonem až 15 wattů, nicméně WPC připravuje i nadstavbu s výkonem mezi 30 a 60 watty, díky níž by bylo možné nabíjet i výkonné notebooky a jiná náročnější zařízení.

Konsorcium ale připravuje také první návrh nového standardu nazvaného Ki Cordless Kitchen, který, jak už název napovídá, bude určen pro bezdrátové kuchyňské spotřebiče. Elektromagnetická indukce už je samozřejmě běžnou součástí kuchyní, ale používá se tam zejména pro ohřev hrnců a pánví, nikoliv pro převod na elektrickou energii. To chce změnit Ki, jehož připravované specifikace počítají s výkonem až 2200 wattů.

Ki bude nadále sloužit i pro ohřev, ale zároveň dodá šťávu robotům, mixérům, konvicím, toustovačům a jiné bílé elektronice. Návrh počítá také s obousměrnou komunikací pomocí NFC, takže se podložky v kuchyňské lince se spotřebiči domluví, půjde je snadněji programovat či automatizovat. NFC poslouží i jako iniciátor napájení, protože Ki má ochranu před tím, aby například neusmažil položený mobil, nerozpálil položený nůž apod.

WPC uvádí, že účinnost přenosu je přes 90 %, takže energetická spotřeba se oproti připojení kabelem do zástrčky nebude nijak zásadně lišit. Podložky také stejně jako indukční varné desky budou bezpečné a jednoduché na údržbu. Kdy se objeví první spotřebiče s podporou Ki, ale nevíme. Zatím ostatně existuje jen prvotní návrh specifikací.

PS: Qi se čte „čí“, Ki bude „kí“.

Zdroj: WPC

Qi nabíjení má bratříčka. Jmenuje se Ki a bude napájet kuchyňské spotřebiče
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

1 komentář