Kim Dotcom chce propojit Nový Zéland s USA podmořskou optikou za 330 mil. USD

0

V roce 2001 vznikly plány na položení podmořského kabelu vedoucího z novozélandského města Auckland do amerického Los Angeles. Položení linky Pacific Fiber s délkou 12 750 km ale bylo začátkem srpna zrušeno, protože se nepodařilo projekt financovat. Předpokládané náklady byly 330 milionů amerických dolarů.

Kim Dotcom chce ale výstavbu Pacific Fiberu obnovit. Nový Zéland je dosud závislý na starší lince Southern Cross Cable Network, která jej spojuje s USA a Austrálií. Nová optika má propustnost sítě zdvojnásobit. Kapacita má bezplatně sloužit některým ISP (a také občanům); vláda a podniky ale budou platit. Přesto by měly být poplatky pětinové a rychlosti troj- až pětinásobné oproti současnému stavu.

Podmořské kabely mezi Novým Zélandem a USA
Podmořské kabely mezi Novým Zélandem a USA, zdroj: Submarine Cable Map

Potřebné finance zajistí nové souborové úložiště Me.ga, investoři, ale Dotcom mluví také o tom, že je získá žalobou americké vlády a filmových studií za zničení jeho byznysu. Nezapomněl přitom kritizovat ani novozélandskou vládu, která místo do technologí investuje do výstavby silnic. Během 10–15 let prý podle Dotcoma bude většina lidí pracovat z domova, takže více budou potřebovat připojení než silnice.

 

Zdroj: NZ Herald

Ohodnoťte tento článek!