Kingmax už také nabízí paměti DDR4. Od 4 do 16 GB, rychlost až 3200 MHz

0

Po dlouhé době, kdy pamětem bez konkurence kralovala technologie DDR3, přišla letos zase změna a nové operační paměti DDR4. Mezi výrobce najíždějící na nový standard, se nyní zařadila také tchajwanská společnost Kingmax, která oznámila rozjezd masové výroby modulů DDR4. Ačkoliv zatím začíná jen na platformě X99 (případně v serverech s novými Xeony), Kingmax paměti DDR4 předpovídá skvělou budoucnost už v příštím roce: během roku 2015 by se její užívání prý mělo rozšířit přímo „spektakulárně“.

Kingmax nabízí svou DDR4 ve čtyřech různých (efektivních) taktovacích frekvencích. Začíná se na 1866 MHz, přes 2133 MHz, což je oficiální podporovaná frekvence (bez přetaktování) pro řadiče čipů Haswell-E, dále 2400 MHz a na špičce nabídky nabízí Kingmax DDR4 s efektivní frekvencí 3200 MHz. To už se bavíme o teoretické přenosové rychlosti 25,6 GB/s na jednom kanále.

DDR4 paměti Kingmax
DDR4 paměti Kingmax

U všech rychlostních variant budou k dispozici moduly v kapacitě 4 GB, 8 GB a 16 GB (a od nich odvozené kity), což je příjemné. U pamětí DDR3 například často byly nejrychlejší modely vyráběny jen jako 4GB moduly. Kingmax také uvádí, že i na frekvenci 3200 MHz používají moduly napájecí standardní napětí 1,2V bez nějakých navyšování kvůli dosažení potřebné frekvence. S taktem ovšem rostou latence, jak už tomu tak bývá. Na 1866 MHz má DDR4 Kingmaxu latenci CAS 13 cyklů, na 2133 MHz už je to 15 cyklů, na 2400 MHz 16 cyklů; nejrychlejší 3200MHz paměti mají CAS latenci 24 cyklů.

DDR4 paměti Kingmax
DDR4 paměti Kingmax

Na fotografii modulu si mimochodem všimněte mírného vybrání hrany s kontakty směrem k okrajům. Účelem tohoto zlepšováku je usnadnit zasunování DIMMu do slotu, které někdy není úplně hladkou záležitostí. S takto upravenými pamětmi DDR4 by už nemělo být nutné se uchylovat k hrubé síle (a strachovat se přitom o osud modulu či desky).

 

Kingmax kromě standardních modulů DIMM pro stolní počítače nabízí také DIMMy pro servery s technologií ECC a také moduly typu registered. Ty najdou využití s až osmnáctijádrovými procesory Xeon E5-2600 v3 (Haswell-EP), které Intel vypustil na trh minulý měsíc. Tisková zpráva ale také hlásí, že Kingmax už prodává i DDR4 moduly SO-DIMM pro notebooky, případně základní desky osazené těmito sloty. V běžných laptopech se asi DDR4 hned tak neobjeví (pokud pominu stroje jako Eurocom Panther), příprava na eventuální přechod už ale očividně odstartovala.

Zdroj: Kingmax

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto