Kingston DataTraveler HyperX 3.0: extrémně rychlý flashdisk (recenze)

0

Provedení flashdisku je kombinací pogumovaného plastu a modrého hliníkového oplátování, které je velmi hezké a odolné. Masivní otvor pro poutko také leccos vydrží. Indikace činnosti modrou diodou prosvítá pod reliéfním logem firmy, kde najdete také označení kapacity. Na krátký test tentokrát máme 64GB variantu, která se prodává v ceně kolem 2000 Kč.

Tip: 32 giga na rychlé klíčence: velký test čtrnácti flashdisků USB 3.0


 

Kryt konektoru ve formě víčka je ze stejných materiálů, jako celé tělo, taktéž hodně odolný. Pro jeho odejmutí je potřeba jej chytit na kratších stranách, kde má pro tento účel drobné výstupky. Víčko tak drží velmi pevně, přesto jej lze správným úchytem lehce sundat.

Kingston DataTraveler HyperX 3.0
zapůjčil Kingston
kapacita 64 GB
skutečná kapacita 58,86 GB
rozhraní USB 3.0
rozměry 75 × 23 × 16 mm
cena 1865 Kč

Ovšem už jen existence víčka místo nějakého výsuvného mechanismu není zcela ideální – i přes jeho kvalitní provedení jej můžete ztratit. Největší výtku mám k jeho asymetrickému provedení, protože jej nelze nasadit libovolně. Kingston má v nabídce i vysouvací flashdisky, kvalita, respektive jednoduchost „výsunu“ ale není úplně perfektní. Pokud srovnávám s konkurenčními flashdisky s víčky, je na tom Kingston hodně dobře. Tolik ke konstrukci, kterou ve finále tolik řešit nebudete, zajímavá je hlavně rychlost.

Kingston udává čtení velkých souborů rychlostí 225 MB/s a zápis 135 MB/s, což jsou velmi dobré hodnoty. Jednotlivé várky flashdisků se mohou lišit, ale toto by měly být minimální garantované rychlosti. Navíc vyšší kapacita bývá většinou i o něco rychlejší, než ta nižší, 64GB model by tedy měl být teoreticky tím nejslabším.


 

Na portu USB 3.0 vyvedeném z čipsetu Intel Z77 na základní desce MSI a zdrojovém SSD disku Crucial M4 jsem naměřil rychlost čtení 284 MB/s a zápisu 160 MB/s, přičemž mile překvapilo i čtení menších souborů. Střední velikost 512K stále zvládá velmi vysokou rychlostí 200 MB/s a i ty nejmenší soubory nejdou pod 10 MB/s, vaše data tak na disk nahrajete velmi rychle. Zápis těchto souborů už je proti tomu na standardních nízkých hodnotách, ale ani tady prakticky neklesá pod 1 MB/s, což není vůbec špatné.


 

Skutečná kapacita disku činí 58,86 GB, což je proti očekávané velikosti 59,6 GB víceméně standard. Nějaké místo zabírá firmware, nějaké značí klasický podmírák, kterému se ani u jiných značek příliš nevyhnete. DataTraveler HyperX je kompaktní kvalitně provedený flashdisk, který nabídne velmi vysoké rychlosti, hlavně u čtení. V nedávném testu 32GB flešek by se dostal zřejmě až na druhé místo.

 

 


Graf ceny produktu Kingston DataTraveler HyperX 64GB poskytuje server Heureka.cz

Ohodnoťte tento článek!