Kingston hlásí rekord v taktu DDR4: 4,35 GHz. Jednou to snad bude standard

0

Paměti DDR4 po své loňské premiéře na trhu neudělaly nějakou výkonnostní díru do světa. Standardní taktovací frekvence mají sice vyšší, nicméně již delší dobu jsou na trhu moduly DDR3, které nový typ přenosovými rychlostmi dorovnávají nebo překonávají. Je ale pravda, že podobná situace nastala i v dobách, kdy začínaly paměti DDR3 a DDR2. Technologie DDR4 je asi hlavně příslibem do budoucna. Tento její potenciál snad dnes poodhalují aspoň výsledky, které dosahuje při přetaktování.

Procesory Haswell-E oficiálně ve svém řadiči podporují takt DDR4 2133 MHz (efektivně). Nicméně Toppc, přetaktovávač působící pod křídly firmy MSI, minulý týden tyto paměti vyhnal na více než dvojnásobek. Dosáhl rychlosti 4351 MHz, což je nyní nový světový rekord, dosažený na DDR4. Posloužily k tomu moduly od Kingstonu z řady HyperX Predator, čímž se také mateřská firma neváhala oficiálně pochlubit.

Paměťový modul Kingston HyperX Predator (DDR4)
Paměťový modul Kingston HyperX Predator (DDR4)

Použitý modul HyperX Predator má certifikaci na takt 3333 MHz (to je samozřejmě takt při použití profilů XMP) a jednalo se o 4GB verzi. Jak už to u pokusů o rekord bývá, osazen byl při testu jen jeden jediný, ačkoliv řadič použitého CPU Core i7-5960X je samozřejmě čtyřjádrový. Také procesor byl ovšem pro maximální stabilitu degradován na pouhé jedno jádro s vypnutým HT a podtaktován na 1632 MHz. Při této konfiguraci se na desce MSI X99S XPower AC podařilo dosáhnout frekvenci 2175,9 MHZ, což je efektivně 4,351 GHz. Časování bylo přitom nastaveno na 19-21-21-63. To vše ovšem při chlazení kapalným dusíkem, jak můžete vidět na (kratičkém) videu z akce.

Záznam o rekordu v databázi CPU-Z
Záznam o rekordu v databázi CPU-Z

Oněch 4,35 GHz je zatím při běžném provozu jen snem, nicméně během evoluce pamětí DDR4 by se podobná rychlost mohla objevit i u standardních modulů. Jejich přenosové rychlosti by se časem měly vyšplhat minimálně na efektivních 3,2 GHz (což už přetaktované moduly dosahují). Výhledově se ovšem u těchto pamětech mluvilo i o efektivních rychlostech až 4266 MHz, tedy dvojnásobku toho, co dosahují nejrychlejší standardní paměti DDR3. Jak dlouho to ovšem bude trvat, to je asi otázka na křišťálovou kouli.

 

Je ještě třeba dodat, že podobné frekvence dosahuje při extrémním přetaktování i dnešní DDR3. Možná si vzpomenete, jak jsme psali už v červnu 2013 o tehdejším rekordním taktu pamětí – jednalo se tehdy o 4,29 GHz. Dnes by dokonce aktuální rekord měl už být přes 4,6 GHz, mimochodem také s pamětí Kingston HyperX Predator. Z tohoto pohledu tedy dnešních 4,35 GHz není nic moc. Ovšem zatímco DDR3 už se asi o moc víc nepohne, u DDR4 je to snad jen začátek.

Zdroje: Kingston, CPU-Z

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Akumulátor v tom kastrátu možná vystačí na celý den, ale v tom telefonu lehne za tři-čtyři hodiny. Asus to měl vymyšlené líp, ale stejně nikde nevidím davy lidí používat Padfone. Ono co se taky dá na mobilu doopravdy dělat – prd. A když už potřebuju tahat něco jako laptop, je úplná blbost nemít ho kompletní a s nějakým normálním OS.