Kingston MobileLite G3: rychlá dvojčtečka karet pro USB 3.0 (recenze)

0

MobileLite G3 je malá cestovní čtečka s podporou standardu SD a MemoryStick, jiné karty do ní nedostanete. A ono to ničemu nevadí, protože ostatní formáty jsou na ústupu a i Sony, které si stále tvrdošíjně drží svůj MemoryStick, podporuje ve svých zařízeních současně i SD. Ale do slot pro SD kartu je společný s MemoryStickem, i když jej třeba nevyužijete.

Kingston MobileLite G3
Kromě velkých SD karet umí MobileLite i mobilní microSD a připojuje se do portu USB 3.0. Funguje dobře samozřejmě i v USB 2.0. Z jedné strany najdete konektor USB 3.0, z druhé dva sloty pro SD a microSD kartu, přičemž obě lze používat současně.

Parametry
Cena 209 Kč
Zapůjčil Kingston (ve skutečnosti jsem si čtečku koupil, ale něco sem napsat musím)
Kingston MobileLite G3
Podpora karet SD(HC/XC), microSD(HC/XC), MemoryStick Pro Duo Kingston MobileLite G3
Připojení USB 3.0 (kompatibilní s USB 2.0)
Rozměry 62 x 29 x 16 mm

Díky standardu USB 3.0 lze předpokládat mnohem větší rychlost čtení i zápisu, které ovšem využijete jen s rychlými kartami. Půjčil jsem si proto od Kingstonu ty nejrychlejší karty, které momentálně vyrábí.

Kingston MobileLite G3

Kingston MobileLite G3Kingston MobileLite G3Kingston MobileLite G3Kingston MobileLite G3

Konektor i prostor pro kartu mají kolem sebe teleskopicky vysouvací konstrukci, které mi nejprve vadily, a nechával jsem je stále zasunuté, ale když jsem potřeboval čtečku přenést k jinému počítači, ochranu portu i zasunutých karet jsem ocenil.

Čtečku jsem vyzkoušel na základní desce MSI Z77 M-Power na řadiči od Intelu i přídavném od Renesas.

MobileLite G3 se po připojení přihlásí jako dva výměnné disky, kde první písmeno je slot pro microSD kartu a druhé pro SD. Asi bych raději uvítal opačné pořadí. Oba typy karet lze provozovat současně.

SD

SDHC karta UltimateXX 233X je již nového typu U1, s rychlostí převyšující dřívější class 10 a má dle výrobce dosahovat rychlostí 60/35 MB/s. Pro srovnání jsem nejdříve změřil rychlost v portu USB 2.0, kde karta dosáhla rychlostí 37,1/28,8 MB/s. Limit USB 2.0 přes dobrý řadič je právě kolem 37–38 MB/s.

Kingston MobileLite G3Kingston MobileLite G3
Kingston MobileLite G3: naměřený rozdíl mezi USB 2.0 a USB 3.0 u SD karty

Pomalejší karta class 4 dosáhla rychlosti jen 21,7/16,6 MB/s a lepší Kingston SD třídy class 10 potom 22,7/11,3 MB/s. Na tyto karty je USB 3.0 škoda, přesto jen rychlá SD karta třídy U1 dokázala plně využít limit USB 2.0.

Kingston MobileLite G3Kingston MobileLite G3Kingston MobileLite G3

Jakmile jsem čtečku zapojil do rychlého portu USB 3.0 (na základní desce MSI Z-power), rychlost obou pomalejších kartet class 4 a class 10 se nezměnila. S Kingstonem U1 jsem ale zaznamenal sekvenční rychlost 63,7/41,2 MB/s, což je ještě více, než udává specifikace.

Vyzkoušel jsem čtečku připojit přes prodlužovací dvoumetrový USB 3.0 kabel a rychlost nijak nepoklesla. Teprve pro karty třídy U1 má USB 3.0 smysl a dosáhnete s nimi nárůst rychlosti o 75 %.

 

microSD

Měl jsem k dispozici pomalou microSD třídy class 4 i v současnosti nejrychlejší microSD class 10. Pomalá karta se nejprve dostala na 17,4/3,4 MB/s a rychlá na 21,2/11,1 MB/s, přičemž po zapojení čtečky do portu USB 3.0 vyskočila rychlost karty class 4 na 23,3/18,6 MB/s, zatímco class 10 si nijak nepomohla. Jak se dalo čekat, ani nejrychlejší v současnosti prodávaná microSD karta plně nevyužije USB 2.0 port a USB 3.0 tak pro ni zatím nedává smysl.

Kingston MobileLite G3Kingston MobileLite G3
Kingston MobileLite G3: naměřený rozdíl mezi USB 2.0 a USB 3.0 u microSD karty

Nakonec jsem pro pokus zapojil současně microSD i SD kartu a v jeden okamžik spustil benchmark na obou z nich. Rychlost obou karet se ustálila na pouhých 8/4 MB/s, ale to nelze brát jako mínus. Čtečka si v jeden okamžik musí poradit se dvěma kartami přes jeden řadič a to od ní nikdo nemůže očekávat plný výkon.

Hodnocení

Samotná čtečka je konstrukčně velmi povedená, praktická a lze ji používat jak doma neustále připojenou, tak na cestách, kde lze pod ochranný výsuvný kryt skrýt oba její konce. Čtečka pro USB 3.0 se rychlostně vyplatí jen u nejnovější třídy SD karet, všude jinde zatím ještě stačí USB 2.0. SD karta typu U1 stojí zhruba 400 Kč u kapacity 8 GB.

Pokud bych měl hledat mouchy, tak příliš široké tělo zabere pravděpodobně oba USB porty u nevhodně řešených skříní. Také vysouvací plastové kryty by se mohly méně viklat. Osobně mi tyto drobnosti nijak nevadí a stále se dá za ještě nižší cenu sehnat model MobileLite G2, který je konstrukčně stejný, ale nabízí jen podporu USB 2.0.

Nejde ale jen o rychlosti, cenově je MobileLite G3 srovnatelná s jinými čtečkami a nemá tak cenu kupovat starší typ jen proto, že jej třeba hned nevyužijete. Kingston MobileLite G3 můžu doporučit naprosto všem, kdo nemá čtečku zabudovanou napevno v počítači, nebo těm, kdo touží po vysoké rychlosti a má SD karty třídy U1.

Plusy / mínusy
dobrá konstrukce rychlost využijete jen u nových tříd SD karet
standard USB 3.0
nízká cena
Hodnocení  95 %
Ohodnoťte tento článek!