Kingston uvádí SSD HyperX RGB pro parádivé. Svítí na něm 75 diod, ale výkon je slabší

5

Kingston sice nepatří úplně mezi první ligu výrobců SSD, ale značka je to pořád docela zavedená a stará (byť hlavně v oboru operačních pamětí). Momentálně má firma například cenově atraktivní NVMe moduly A1000, nyní ovšem vydala novinku z trochu jiného ranku – novou generaci disku HyperX Fury RGB. To je jak lze vyrozumět už z názvu SSD zaměřené na vzhled a světelné efekty, které jsou populární v herních počítačích s „oknem“ v bočnici. První generace HyperX Fury RGB vyšla už v roce 2014, nyní Kingston tedy tyto disky inovoval novějšími vnitřnostmi. Stále však zůstal u provedení SATA. NVMe by sice bylo pro herní účely lepší, ale je pravda, že 2,5″ pouzdro skýtá pro ony dekorativní účely víc prostoru (i když nevím, zda zrovna to zde byla motivace).

Po stránce úložiště je tato novinka založena na 3D NAND typu TLC, což je upgrade proti starším planárním čipům. Mělo by jít o paměť z výroby Toshiby/SanDisku, tedy vrstvené NAND s buňkami typu Charge Trap. Údajně jsou to i čipy z poslední generace (BICS3). Řadičem je Marvell 88SS1074, jenž má k ruce i mezipaměť DRAM, byť není v oficiálních specifikacích zmiňována.

Tato nová verze HyperX Fury RGB má jak již bylo řečeno stále rozhraní SATA (6 Gb/s) a v nabídce jsou tři kapacity: 240 GB, 480 GB a 960 GB, vše s tříletou zárukou. Výkonnostní čísla Kingston pro všechny tři verze uvádí stejné – 550 MB/s v sekvenčním čtení a 480 GB/s v sekvenčním zápisu. Údaje v IOPS pro náhodný přístup ale nikde uvedeny nejsou. Disk byl ale otestován třeba AnandTechem a Tom’s Hardware. Podle nich nejde o žádného rychlíka, výkon je o dost horší než třeba Crucialu MX500 nebo Samsungu 850 Evo.

kingston-hyperx-rgb-ssd-rgb-led-disk-1600

Zač je toho osvícené SSD

Je jasné, že při koupi bude asi rozhodujícím faktorem ona výzdoba z RGB LED. Disk má iluminaci z jedné své strany, a to té horní (spodek je nedekorovaný). Plášť zde má iluminované dva pruhy a logo HyperX, jak můžete vidět na obrázcích. Za podsvícením těchto prvků se skrývá docela velké množství svítítek, uvnitř je celkem 75 RGB diod. Ty svítí přes bílý plast, který jejich světlo rozptyluje, a přes perforovaný kovový kryt. Hodně světelného výkonu se tímto ztrácí, proto je zřejmě LED tolik.

Na spodní straně PCB je celkem 75 RGB LED (Foto: AnandTech)
Na spodní straně PCB je celkem 75 RGB LED (Foto: AnandTech)

Podle testu webu AnandTech je spotřeba osvětlení při zapnutí všech barevných kanálů zřejmě přes 4 W a disk se jimi i docela silně zahřívá – inu, nic pro šetřivé povahy. Kvůli integraci LED je jinak pouzdro nezvykle vysoké, disk nemá obvyklý 7mm profil, tloušťka je místo toho 9,5 mm. Pro montáž do notebooku by ovšem beztak nebyl vhodným kandidátem.

Podsvícení je ovládáno speciálním konektorem, jenž spočívá vedle standardního rozhraní SATA/SATA Power. Fyzicky jde o Micro USB, ovšem elektricky nikoliv. Zapojuje se do něj speciální kabel, jenž je součástí dodávky a patří do čtyřpinového RGB konektoru na desce nebo na jiném ovladači RGB LED. Po zapojení tohoto kabelu se tedy disk bude chovat podle systémového nastavení odstínů a efektů RGB podsvícení. LED jsou nezávislé na fungování SSD, zdá se. Fungují totiž i tehdy, pokud se připojí jen tento káblík.

Pro rozsvícení ovšem není použití tohoto rozhraní úplně nutnou podmínkou. Pokud ho nepoužijete, svítí toto SSD samo od sebe, v tomto případě si bere napájení z 5V větve konektoru SATA Power. Nicméně v tomto režimu nedostanete RGB parádičku. Odstín ani efekt nelze ovládat a dostanete jen konstantní podsvícení červenými LED v jednotlivých RGB modulech na PCB. Tento stav můžete vidět na fotografii AnandTechu. Spotřeba iluminace je v tomto režimu podle AnandTechu stále asi 2,4 W. Bez podsvícení je jinak spotřeba při aktivitě 1,2 až 2,5 W (čtení/zápis), průměrná 0,6 W a v nečinnosti 0,2 W.

Takto HyperX RGB svítí, pokud nemáte zapojen speciální kabel a LED se živí čistě z konektoru SATA Power (Foto: AnandTech)
Takto HyperX RGB svítí, pokud nemáte zapojen speciální kabel a LED se živí čistě z konektoru SATA Power (Foto: AnandTech)

Pokud toto svítící SSD chcete osadit do nějaké vyparáděné sestavy, budete mít na výběr ze dvou verzí balení. Kingston bude jednat nabízet sadu s tzv. upgrade kitem, v níž je plech pro montáž do 3,5″ pozice ve skříni, šroubovák, kabely a také externí box s rozhraním USB 3.0 pro 2,5″ disk (pro klonování systému). A také onen speciální kabel pro připojení k čtyřpinovému konektoru. Druhá levnější verze balení obsahuje jen holé SSD, ale kabel pro štelování a napájení RGB LED je v tomto případě ještě také přiložen, takže dostanete plnou funkčnost.

V základním balení je obsažen kabel pro řízení a napájení RGB LED
V základním balení je obsažen kabel pro řízení a napájení RGB LED

RGB paráda hodně zvyšuje cenu

RGB efekty ovšem disk prodražují, jak se asi dá očekávat. Základní verze s kapacitou 240 GB stojí 75 dolarů, 480GB pak 125 dolarů a 960GB 220 dolarů. Zájemci si tedy budou muset rozmyslet, zda preferují iluminaci kvůli vzhledu, nebo zda radši koupí nějaké výkonnější NVMe SSD. Zrovna třeba v úvodu zmíněný NVMe model Kingston A1000 je o dost levnější.

Kingston uvádí SSD HyperX RGB pro parádivé. Svítí na něm 75 diod, ale výkon je slabší
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

5 KOMENTÁŘE