Kingston V300 120GB: drží levná klasika krok s nejnovějšími SSD?

0

V300 z řady SSDNow od Kingstonu rozhodně nepovažuji po ani tři čtvrtě roce od uvedení za žádného veterána a klasikou v nadpisu jsem odkazoval především na SandForce SF-2281. Tento řadič už byl v tolika SSD, že každý další má trochu těžké něčím překvapit.

Kingston se u V300 chlubí tím, že má od LSI „custom“ řešení. Mám takový pocit, že jediná customizace, k níž došlo, je laserem vypálené označení Kingston na jinak dobře známém SF-2281. Pokud bych mohl porušit záruční samolepku a SSD rozdělat (jako třeba AnandTech, nebo Xbit-labs), našel bych ještě několik čipů NAND flash označených také názvem společnosti s rudou hlavou v emblému. Jedná se o 19nm Toggle Mode MLC od Toshiby. Ty by měly určitě zvládnout 2000 cyklů P/E (program/erase – tedy přepisy). A máte odhalen první rozdíl oproti dražším HyperX SSD (či variantě 3K).


 


Jak můžete z fotky celého balení vidět, pro test jsem získal (či lépe řečeno našemu grafikovi ze stavby nového počítače na chvíli zabavil) 120GB variantu V300 bez upgrade kitu. Upgrade kit za příplatek pár stovek nabízí migrační software Acronis True Image HD. 

 

Ačkoli vyšší kapacity mají většinou uváděnu vyšší rychlost, 240GB V300 je v zápisu 4kB bloků naopak o 12 000 iops pomalejší. Kingston uvádí až 60 000 iops u 60GB V300, u 120GB pak 55 000 a u 480GB už jen 28 000. Čtení stejně velkých bloků dat by teoreticky mělo být až o rychlosti 85 000 iops, výjimkou je jen 480GB varianta se 73 000 iops.

Abychom to převedli do řeči megabajtů, tak V300 120GB při čtení malých bloků je schopen přenášet až 332 MB/s a zapisovat 4kB soubory potom skoro 215 MB/s. Sekvenční přenosové rychlosti při zápisu i čtení se šplhají až ke 450 MB/s (zatímco HyperX až kolem 550 MB/s).  Na jedno z nejlevnějších 120GB SSD na trhu má V300 parametry velice lákavé.


 

  

V300 je rovněž přizpůsoben pro ultrabooky. Jeho hmotnost 86 g patří sice k průměru, jeho výška však nepřesahuje 7 mm (na standardních 9,5 mm jej můžete rozšířit přiloženou podložkou) a po stránce příkonu si vede dobře nejen na papíře (0,64 W v klidu, 1,423 W při čtení a 2,052 W při zápisu).

Zlehka si dovolím připomenout, čím si SandForce zasloužil takové rozšíření (a později vzetí pod křídla velké LSI). SandForce SF-2281 používá jistou metodu bezztrátové komprese pro dosažení faktoru menšího než jedna a také prosté neduplikování dat (resp. ukládání unikátních bitů a jejich odkazování), případně kombinaci metod. Z toho také plyne asi jediná slabina SSD se SandForce: při výrazném zastoupení dat s kompresí (MP3, JPEG, H.264, …) klesají přenosové rychlosti. 

DuraWrite má pomoci kromě navýšení rychlosti SSD také výdrži MLC NAND flash a umožnit nasazení této levnější
technologie také v enterprise oblasti (kde bylo místo spíše pro drahé SLC NAND SSD). Zdroj: SandForce

Úvod

Testovací sestava

Testovací sestava a metodika

Testovací sestava:

  • procesor: Intel Core i5-3470 (Ivy Bridge, 4× 3,2 GHz)
  • základní deska: Gigabyte GA-Z77X-UP4 TH
  • paměť: 4× 4 GB Corsair Dominator @ 1866-9-10-10-27-2T
  • systémový disk: Kingston HyperX 3K SSD, 240 GB
  • operační systém: Windows 8 Pro x64
  • zdroj: Enermax Modu87+, 500 W
  • skříň: Enermax Hoplite

Základem je čtyřjádrový procesor Core i5-3470 s integrovanou grafikou. U něj jsou vypnuty všechny úsporné funkce a také Turbo Boost.

Procesor je osazen v základní desce Gigabyte Z77X-UP4TH s čipsetem Z77 s integrovaným řadičem disků Intel. Ten je vybavený dvojicí portů SATA 6,0 Gb/s a čtyřmi SATA 3,0 Gb/s (s možností zapojení disků do RAID). V kombinaci s procesorem s architekturou Ivy Bridge a rychlejším rozhraním DMI 2.0 je to v současnosti jedno z nejrychlejších cenově dostupných řešení (pro PC). 

V operačním systému je vypnuta automatická defragmentace i obnovení systému. Před testem každého dalšího disku je vymazán obsah složky C:\Windows\Prefetch (údaje pro SuperFetch, který na základě historie chování uživatele načítá po spuštění systému z disku do paměti předem knihovny k programům, které bude chtít pravděpodobně spouštět).

Disky s kapacitou nad 2 TB jsou inicializovány jako GPT (GUID Partition Table), HDD do této kapacity pak jako MBR.

 

Testování hlučnosti (platí pro HDD)

Testování hlučnosti je prováděno ve ztichlé místnosti s jinou testovací sestavou. U ní je podstatné, že je v době měření plně pasivní (zastavený větrák chladiče CPU i grafické karty, systémový disk typu SSD) a ambientní hluk je pod 35 dBA. Pevné disky jsou položeny na linoleu přesně 20 cm od hlukoměru VoltCraft SL-100.

V tomto měření tak hraje prim hlučnost otáčení ploten, méně už pohyb hlaviček. Odpovídá tak spíše zepředu silně perforované skříni a současně uchycení pevného disku na skutečně antivibračních podložkách (guma). Charakteristika hlučnosti HDD ve skříni s přenosem vibrací skrze plechové či plastové kolejnice a přitom naopak s menší „děravostí“ bude jiná, stejně jako v případě umístění do NASu.

Sekvenční čtení/zápis, přístupová doba

Sekvenční čtení/zápis, přístupová doba

Nezapomeňte, že v grafu přenosové rychlosti je pouze průměrná hodnota. Abyste viděli rychlosti na začátku a na konci   disku, potom si prohlédněte celý průběhový graf z HD Tune.

 

Kingston SSDNow V300, 120 GB


 


   

OCZ Vertex 450, 256 GB 

 


 

Samsung SSD 840 EVO, 250 GB


 


 

Kingston HyperX SSD 3K, 240 GB


 


 

WD Black, 4 TB (WD4001FAEX)

 
  

 

Práce s malými bloky dat

Práce s malými bloky dat

 

Kingston SSDNow V300, 120 GB


 

OCZ Vertex 450, 256 GB


 
  

Samsung SSD 840 EVO, 250 GB

   
  
 

Kingston HyperX SSD 3K, 240 GB

  
   

WD Black, 4 TB (WD4001FAEX)

 


 


 

Kopírování, různé velikosti bloků, „extra“ testy pro HDD

Kopírování, různé velikosti bloků, „extra“ testy pro HDD

 

Kingston SSDNow V300, 120 GB


 


 

OCZ Vertex 450, 256 GB


 


 


  

Samsung SSD 840 EVO, 250 GB

 
  

 
  

 
 

Kingston HyperX SSD 3K, 240 GB


 


 

 

WD Black, 4 TB (WD4001FAEX)

 

Praktické testy v PCMark 8 (simulace Battlefield 3, Adobe…)

Praktické testy v PCMark 8

Přestože vám spojení praktické a něco končícího slovem mark nemusí připadat na místě, Futuremark se u své poslední verze opravdu snažil. Před návrhem dílčích testů úložišť v PCMark 8 byla provedena analýza diskové aktivity během používání programů z Adobe Creative Suite, Microsoft Office a dvou populárních her.

 

Analýza zaznamenala časová razítka pro vstup/výstupní operace, začátky LBA a délku V/V operace v bajtech. To samé bylo přeneseno do PCMarku a oproti PCMarku 7 navíc došlo k vypuštění komprese času nečinnosti. Tím je praktické využití simulováno přesněji (a samozřejmě nebude výkon tak škálovat, jako v PCMarku 7).

World of Warcraft

Battlefield 3

Adobe Photoshop light

Adobe Photoshop heavy

Adobe InDesign

Adobe After Effects

Adobe Illustrator

Microsoft Word

Microsoft Excel

PowerPoint

Příkon disků a vyhodnocení výsledků

 

Příkon disků

Pro měření příkonu jsem používal speciální bočník (Molex-SATA) a několik multimetrů. Zaznamenal jsem proud na 5V i 12V větvi a součtu příkonu na obou větvích vidíte v grafu. Zatímco při čtení zůstává proud na 12V větvi skoro neměnný (roste na 5V), při startu systému a prvního roztáčení ploten jde proud na 12V větvi často i přes 1 A. Tento údaj může být důležitý pro přesné dimenzování potřebného výkonu zdroje.

 

Vyhodnocení výsledků

V300 si ve všech pro systémový disk podstatných ohledech, vedl velmi dobře. Pouze scénáře s hustým zápisem větších bloků dat nebo naopak častým čtením malých segmentů (Photoshop a InDesign) prokázaly rozdíl alespoň v řádu sekund (při zátěži trvající v řádu minut).

Velmi podobné to bylo i v syntetických testech odhalujících přednosti a slabiny ve výkonu na nižší úrovni. Jedinou výjimkou jsou zápisy nekomprimovatelných dat. Hezky to ukazuje jeden sub-test z benchmarku AS SSD. Na začátku grafu (0 % možné komprese) se V300 svým zápisem pohybuje okolo 150 MB/s – zde technologie DuraWrite od SandForce vůbec nepřijde ke slovu. Oněch 450 MB/s je dosaženo až při zápisu dat z více jak 90 % komprimovatelných.

Pokud se podíváte zpět na výsledky Vertexu 450 od OCZ či Samsungu 840 EVO, tak uvidíte stejnou rychlost zápisu bez ohledu na možnou kompresi. Ačkoli někoho možná zápis pomalejší než u 7200otáčkového pevného disku s 1TB plotnami vyděsí, nemyslím si, že by to u systémového pevného disku byla podstatná vlastnost. Nebo na něj opravdu potřebovat budete co nejrychleji zapsat spoustu gigabajtů MP3, JPEG apod.?

Kingston SSDNow V300, 120 GB

Šetříte-li doslova každou stovku a současně vám kapacita 60GB pro systémový disk nestačí, pak budete k V300 těžko hledat konkurenci. Adata nabízí o pár stovek dráž v podstatě to samé, řada SSD Standard od SanDisku je pro mě trochu neznámou (max. 2100 iops pro zápisy malých bloků dat ale nezní moc dobře) a do 2500 Kč s DPH se z těch u nás rozšířenějších vleze snad už jen Crucial M500 s řadičem Marvell 88SS9187.

Pokud vám vyloženě nevoní kompresní technologie při zápisu nebo byste chtěli využít hardwarové podpory šifrování, můžete za povedený produkt Micronu tu ani né pětinu ceny navíc připlatit.


 


Graf ceny produktu Kingston Flash SSDNow V300 120GB, 2,5″, SATAIII, SV300S37A/120G poskytuje server Heureka.cz

Ohodnoťte tento článek!