Kingston vydal SSDNow KC310, 960GB disk pro firmy s řadičem Phison S10

0

Kingston nepatří úplně mezi největší výrobce SSD, nicméně s pamětmi obecně má firma dlouhé zkušenosti. Počítám, že většinou ji asi máme spojenou s levnějšími třídami disků, nyní ale Kingston uvádí SSD pro náročnější firemní klientelu pod jménem SSDNow KC310. Díky tomuto zaměření by snad mohlo být spolehlivější než čistě spotřebitelské či hráčské záležitosti, podle výrobce se má dokonce hodit i do levnějších serverů.

Disk KC310 je založen na osmikanálovém řadiči Phison PS3110-S10 a jde o klasický 2,5″ model pro 6Gb/s rozhraní SATA. V nabídce bude prozatím jediný model s kapacitou 960 GB, menší kapacity (60–480 GB) bude firma obsluhovat paralelní řadou KC300, která je ale odvozená od staršího řadiče SandForce SF-2281. Jaká je u KC310 s Phisonem použitá NAND, bohužel není ve specifikacích uvedeno. Disk má však poměrně slušnou garanci přepisů (681 TB, dvě třetiny kapacity denně po dobou tříleté záruky), takže by snad mohlo jít o MLC, zejména s ohledem na zaměření do firemní sféry.

SSD Kingston SSDNow KC310
SSD Kingston SSDNow KC310

Co se výkonu týče, má SSDnow KC310 dosahovat sekvenčních rychlostí až 550 (čtení), respektive 520 MB/s (zápis). Při zápisu náhodných 4K bloků dosahuje hodnota IOPS až 88 000 IOPS, při čtení pak 96 000 IOPS. Spotřeba přitom nijak moc nevyčnívá – při čtení je příkon maximálně 1,66 W, při zápisu 3,26 W. Spotřeba v nečinnosti má být 0,54 W.

 

Co se oné spolehlivosti týče, chlubí se Kingston tím, že je disk na úrovni firmwaru chráněn před výpadkem napájení a nečekaným vypnutím, ze kterého se má umět bezpečně vzpamatovat. Podporuje také SMART a co je podstatné, kompletní ochranu zpracovávaných a uložených dat pomocí ECC. Střední doba mezi poruchami (MTBF) má dosahovat 1 milionu hodin.

Jak už bylo řečeno, zatím se SSDNow KC310 bude vyrábět jen v 960GB verzi, takže pokud chcete SSD jen pro operační systém, máte u něj smůlu. Na prodej má být jednak v holé verzi, tak v upgradovací sadě s kabely, adaptérem do 3,5″ pozice a externím boxíkem. Oficiální ceny výrobce neupřesnil, nicméně pár českých obchodů je už má v ceník za ceny okolo 18 000 CZK. Upgrade kit pak stojí zhruba o 400 korun dráže. V eurozóně se samotný disk prodává za ceny od 550–560 EUR.

SSD Kingston SSDNow KC310

Zdroje: Kingston (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto

1 komentář

  1. obávám se, že většina větších firem používá Windows domény a tudíž nějaké google špicl chromebooky moc šancí nemají, maximálně u menších firem, kde větší strukturu nemají, u nás na doméně krom Windows funguje jen par Linux distribuci (napr Radius nebo Nagios), ale jen par, ani Apple produkty nejsou povoleny

  2. Jsou firmy kterým se hodí, že zaměstnanci si na počítač nemůžou nic nainstalovat a pracují v přísně kontrolovaném prostředí. Pro všechny ostatní je cokoli s XP většinou užitečnější než zažízení Chrome.