Kisstunes.com: elektronické klávesy na internetu

0

Mnoho programů určených pro méně zkušené uživatele funguje tak, že nabízí stovky až tisíce připravených vzorků různých hudebních nástrojů. Tyto krátké smyčky pak skládáte vedle sebe do různých zvukových stop a vytváříte tak celkovou skladbu. Problém ovšem nastává v momentě, kdy byste rádi použili určitou melodii, ovšem váš hudební software nenabízí žádný způsob, jak potřebnou pasáž vytvořit.

Můžete však vyzkoušet jednoduchý prográmek, který běží přímo z internetu v okně webového prohlížeče. Jeho úkolem je simulovat hru na skutečné klávesy, byť ve značně zjednodušené podobě. Ovšem k tomu, abyste si vytvořili vlastní zvukovou smyčku a zároveň ji zaznamenali, myslím bohatě stačí.

Tyto virtuální elektronické klávesy najdete na adrese www.kisstunes.com. Uvítá vás grafické zobrazení části počítačové klávesnice, kterou v programu můžete použít jako klaviaturu. Vyzkoušejte ji. Klepněte do políčka pod klávesami a zkuste na klávesnici mačkat vyznačená tlačítka – tedy klávesy v řádku začínajícím klávesami asdf. Vyzkoušejte i některé klávesy o řadu výše.

Kisstunes.com samozřejmě funguje i při ovládání myší. Hrát prsty na klávesnici počítače je však o poznání pohodlnější a přesnější. Nebojte se zaráz zkombinovat více kláves, tyto elektronické klávesy jsou polyfonní.

Záznam zvuku

Velkou výhodou elektronických kláves Kisstunes.com je možnost zaznamenávat vaši hudební tvorbu. Stačí, abyste před tím, než začnete hrát, klepnuli na červené tlačítko pro záznam. Poté začněte hrát a pro skončení nahrávání klepněte na tlačítko Stop s černým čtvercem.

Zaznamenaný zvuk je znázorněn zelenými obdélníčky v poli pod klávesnicí. Každý obdélníček reprezentuje délku jednotlivých tónů. Myší se přepněte na začátek zaznamenané skladby a spusťte si její přehrávání. Pokud zjistíte, že jste někde omylem udělali chybu a zaznamenáte falešný tón, pak není nic jednoduššího, než zastavit přehrávání, myší tento tón uchopit a přetáhnout jej o pole výše nebo níž. Poté si skladbu zkuste znovu přehrát.

Výběr hudebního nástroje

Kisstunes.com pracuje se čtveřicí různých hudebních nástrojů. Ty se bohužel nedají kombinovat mezi sebou, takže pokud byste chtěli vytvořit skladbu hranou kytarou a klávesami zároveň, máte smůlu. Jediná možnost je vytvořit dva záznamy a poté je zmixovat v nějakém jiném programu.

Každopádně pokud si vystačíte s jedním nástrojem, můžete si jej navolit v rozbalovací nabídce Choose an instrument. K dispozici je elektrické piáno, akustické piáno, kytara a Kalimba.

Výhody pro registrované uživatele

Pokud marně hledáte možnost uložení zaznamenané skladby, pak se musíte nejprve zaregistrovat a přihlásit. Registraci provedete zadáním přezdívky, e-mailové adresy a hesla do formuláře zobrazeného klepnutím na odkaz pod logem Kisstunes. K bezplatné registraci vás vyzývá také překryvný panel zobrazující se po načtení stránky.

Po registraci jste ihned přihlášeni, není nutné čekat na potvrzující e-mail a registraci aktivovat. Jako přihlášený uživatel byste pod polem se záznamem skladby měli vidět tlačítko se symbolem diskety – Save a new tune.

V dialogu, který se zobrazí, zadejte název skladby doplněný případnou poznámkou. Kisstunes.com bohužel nepodporují diakritiku, takže se budete muset obejít se znaky anglické abecedy. Chcete-li zaznamenanou skladbu zpřístupnit také ostatním uživatelů, zapněte volbu Publish to Music Library.

Zaznamenané skladby jsou k dispozici pod záložkou Saved Tunes v horní části stránky. Ze seznamu skladeb si pak kteroukoli z nich můžete vrátit zpět do klaviatury, přehrát si ji a případně znovu upravit.

Hlavním problémem je bohužel export hudby do nějakého formátu, který byste mohli použít jinde – tedy asi nejlépe do MIDI nebo MP3. Kisstunes.com v současné chvíli nic takového neumožňuje. Pevně ale doufám, že tuto možnost autoři časem nabídnou, stejně jako možnost publikovat vytvořené skladby na nějaký jiný server, například na YouTube. V tuto chvíli jsou Kisstunes.com provázány pouze s Twitterem.

Ohodnoťte tento článek!