Klame Gigabyte zákazníky?

0

Jeden z našich čtenářů nás upozornil na zajímavý problém. Gigabyte se na krabicích základní desky GA N680SLI-DQ6 chlubí podporou procesorů Intel s 1333MHz FSB, ve skutečnosti tomu ale tak není. Konkrétně je tomu tak u high-end modelu Intel QX6850 Extreme (65 nm, FSB 1333 MHz). Výrobce zatím nevydal BIOS (a zřejmě ani nevydá), který by podporu umožnil.

Čtenář neváhal a napsal na podporu Gigabyte e-mail s žádostí o vysvětlení. Gigabyte argumentoval tím, že Intel na poslední chvíli změnil návrh procesoru a proto nebude v desce fungovat. Zajímavé ale je, že podpora nepřibyla ani v nové revizi (2.0) desky. Přitom ostatní výrobci (Asus, MSI…) se stejným čipsetem nForce 680i SLI s tímto procesorem problém nemají, navíc podporují i nové 45nm procesory.

Že by chyba v návrhu desky nebo jen neochota vydat nový BIOS? Máte podobný problém s deskami osazenými čipsetem nForce 680i SLI? Podělte se s námi v diskuzi novinkou nebo na našem diskuzním fóru.

Děkujeme Zdeňku Hrozkovi za zajímavý námět.

Aktualizace (na základě informací od společnosti Gigabyte): Zmíněná základní deska byla vyráběna od února 2007 do začátku června 2007. Masová produkce se tedy týkala února, března a dubna, vše tedy dříve než Core 2 Extreme QX6850 vyšel (půlka července 2007). Chyba navíc vznikla už v komunikaci mezi Intelem a Nvidií, část specifikace byla změněna či upravena. Gigabyte navíc uvádí podporu pro 1333 MHz FSB a tu základní deska skutečně podporuje, viz například procesory Core 2 Duo E6550, E6750 a E6850.

Procesory Intel Core 2 Quad podporuje také: Q6600 i QX6700. Problém se týká tedy jednoho konkrétního procesoru (na desce není uvedeno podporuje všechny procesory s 1333 MHz FSB, k pochybení tedy nedošlo) a k problému nedošlo vinou Gigabyte. Pokud se malou chvíli procesor dostal na webu do seznamu podporovaných, jednalo se o dezinformaci na základě údajů od Nvidia. Podporu pro 45nm procesory Gigabyte ani neuváděl a opět platí, že nForce 680i SLI s nimi má problémy a není to vinou žádného výrobce základních desek.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. To by u nás vypadalo na cenu v obchodech lehce přes šest tisíc. Je zajímavé, že výrobce nebude používat již jen nejvýkonnější čipy pro tvorbu duálních karet. Potvrzuje to koncepci výrobců čipů grafických karet vyrábět spíše než výkonné, ale složité monolitické čipy tyto dvoujádra na jedné kartě. Výkon by neměl klesnout tolik jako cena, což je super. Nechme se překvapit, jak dopadne jejich výkon a cena ve srovnání s čipy RV770 připravovanými na červen…480 sp a 32 TMU už bude jistě podávat velmi dobrý výkon.

  2. Perfektní, za takovou cenu duální karta, která se po přetaktování může rovnat nejen své starší sestřičce 3870 X2, ale i 9800GX2, ikdyž ta je výkonově zase jinde. Co se ale týče poměru cena/výkon, tak tahle karta u mě zvítězila!

    Jen poznámka pro autora, v textu je překlep v názvu karty, HD X3850 X2 😉

  3. Ač jsem fanda ATi. Tak si myslím , že lepším řešením bude radeon 3870. Cenově a výkonově obdobný. A je jednojádrový, tak nebudou problémy s crossfire ovladači. A také bude jistě menší spotřeba.